A vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) összértéke rekordértékre nőtt tavaly Magyarországon: a 110 tranzakció becsült értéke összesen 9 milliárd dollár volt. Az ügyletek száma az előző évhez képest gyakorlatilag stagnált, azonban kalkulált összértékük majdnem 40 százalékpontos növekedéssel rekordot döntött az EY elemzésében vizsgált 2010 és 2024 közötti időszakot tekintve – derül ki az EY-Parthenon szerdán közzétett jelentéséből.
Az MTI-nek küldött közlemény szerint a kimagasló teljesítmény számos, az átlagosnál jelentősen nagyobb értékű, úgynevezett mega-dealnek köszönhető.
A legvonzóbb célszektor 2024-ben a feldolgozóipar volt, ahol 14 ügyletet zártak. A tavalyi év során második helyre szorult IT területén összesen 11 tranzakciót hoztak nyilvánosságra, ami jelentős csökkenést jelent a 2023-ban bejelentett 18 ügylethez képest. Ezeket követte az energetika és a logisztikai szektor 8-8 tranzakcióval – közölték.
Vaszari Péter, az EY-Parthenon stratégiai és tranzakciós tanácsadással foglalkozó területének partnere a közleményben kifejtette: a rekordmagas értéknövekedést a kiemelkedően aktív stratégiai befektetők és a piacra egyre nagyobb mennyiségben visszatérő pénzügyi befektetők gyorsították.
A Magyarország felé irányuló tranzakciók aránya a korábbi 41 százalékról tavaly 34 százalékra csökkent, miközben a belföldi tranzakciók aránya látványosan kilőtt 30 százalékról 48 százalékra.
A hazai piacon legaktívabban beruházó országok között van Románia, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Svédország és Németország. A külföldön eszközölt magyar működőtőke befektetések száma ezzel párhuzamosan csökkent: míg a 2023-ban 29 százalékát, addig 2024-ben mindössze 18 százalékát adták a külföldre irányuló befektetések az összes ügyletnek. Ebben az időszakban Csehország és Németország volt a két legkedveltebb célpont a magyar cégek számára-írta az MTI.