Vlagyimir Putyin a szentpétervári gazdasági fórumon igyekezett az Ukrajna ellen vívott háborúját a nemzetközi jog szerint jogszerűnek minősíteni. De a színpadon mellette ülő kulcsfontosságú szövetségese nem értett vele egyet.
Miután Putyin azzal érvelt, hogy az orosz ajkúakat védi a kelet-ukrajnai önhatalmúlag kikiáltott donyecki és luhanszki népköztársaságokban – amelyeket Oroszország már napokkal az invázió előtt függetlennek ismert el – a moderátor, Margarita Szimonjan, a Kreml által finanszírozott RT TV vezetője Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnököt kérdezte arról, hogy támogatja-e Oroszország álláspontját.
De a kazah vezető ezt nem tette meg. Kazahsztán nem ismeri el “a kvázi-állami területeket, ami szerintünk Luhanszk és Donyeck” – mondta Tokajev. “Káosz” lenne a világban, ha több száz új ország keletkezne, ráadásul az államok területi integritásának jogi elvei és az ott élő emberek önrendelkezési joga között konfliktus van – mondta.
Ritka viszály
Tokajevnek a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum plenáris ülésén elhangzott különvéleménye ritka diszharmónia volt a Kreml számára, amely igyekezett megmutatni, hogy Oroszország sikeresen dacol a Putyin elszigetelését célzó amerikai és európai szankciókkal. Ez annál is inkább figyelemre méltó volt, mert Putyin januárban Tokajev kérésére csapatokat küldött Kazahsztánba, hogy segítsenek eltiporni az általa puccskísérletnek nevezett zavargásokat. Oroszország és Kazahsztán is tagja az Eurázsiai Gazdasági Uniónak, az Európai Unió Moszkva vezette riválisának.
A hatóságok “lépésről lépésre stabilizálják a gazdaságot“, és a Nyugat “Oroszország elleni gazdasági villámháborújának nem volt esélye a sikerre” – mondta Putyin a nagyrészt orosz tisztviselőkből és üzleti vezetőkből álló hallgatóságnak. Mark Twain amerikai írót idézte Oroszország gazdasági ellenálló képességének jellemzésére, mondván, hogy “a halálomról szóló hírek erősen eltúlzottak“.
Európa idén több mint 400 milliárd dollárt veszíthet az orosz importra kivetett szankciók miatt, amelyek az energiaköltségek emelkedéséhez vezettek – mondta, anélkül, hogy részletezte volna. Tagadta a felelősséget azért, amit egyesek “Putyin inflációjának” neveztek, és az amerikai és európai politikát okolta a globális árnövekedésért.
A február 24-i invázió óta tartott legnagyobb nyilvános beszédében Putyin megvédte Oroszország lassú előrehaladását Kelet-Ukrajnában, mondván, hogy a hadsereg a csapatveszteségek csökkentése érdekében elkerüli az ukrán állások teljes körű megtámadását, és ehelyett igyekszik bekeríteni őket.
Putyin ennek ellenére kijelentette, hogy “semmi kifogása” Ukrajna európai uniós csatlakozása ellen, még akkor is, ha a konfliktus kialakulásáért a korábbi Kreml-barát elnök 2014-es kijevi megbuktatását tette felelőssé, miután az elutasította az EU-val kötött kereskedelmi megállapodást az Oroszországgal való szorosabb kapcsolat érdekében. Az Európai Bizottság pénteken azt javasolta, hogy Ukrajna kapja meg a tagjelölti státuszt, ami az első lépés az esetleges uniós tagság felé vezető hosszú folyamat során.
Tokajev számára potenciálisan kellemetlen pillanatban Putyin azt mondta, hogy a volt Szovjetunió ugyanazt a területet foglalja magában, mint a “történelmi Oroszország“, bár azt is mondta, hogy senkinek eszébe sem jutna elrontani a kapcsolatokat a “testvéri” Kazahsztánnal.
A fórumon általában a világ vezetői és a világcégek vezetői vesznek részt, de idén kevés külföldi vett részt a háború miatti nemzetközi visszhang miatt, ami a vállalatok Oroszországból való elvándorlásához vezetett. A kormány válaszul a gazdasági önállóság erősítésére törekedett, hogy pótolja a kulcsfontosságú nyugati technológiák elvesztését, mivel Oroszország az elmúlt évek legsúlyosabb gazdasági visszaesésével néz szembe. (Bloomberg)