Kezdőlap Világgazdaság Tízmilliárd dollár értékben lettek repülők a háború túszai Oroszországban
No menu items!

Tízmilliárd dollár értékben lettek repülők a háború túszai Oroszországban

Az Aeroflot körülbelül kétszáz repülőgépet számláló flottájának több tagja is lízingelt. Fotó: Bigstock

Az orosz-ukrán háború kitörése után nyugati vállalatok repülőgépeinek százai rekedtek Oroszországban, mintegy 10 milliárd dollár értékben. Most úgy tűnik, a bérbeadók örökre lemondhatnak róluk.

A múlt héten orosz források azt közölték, hogy Moszkva már közel 800 kereskedelmi repülőgépet regisztrált át a saját repülési nyilvántartásába – vagyis sajátított ki -, válaszul arra, hogy az Európai Unió felszólította a bérbeadókat, hogy március 28-ig bontsák fel az orosz légitársaságokkal kötött szerződéseket.

A The Wall Street Journalnak nyilatkozó tisztviselők szerint a nyugati bérbeadók mindössze 78 oroszországi repülőgépüket tudták “kimenekíteni”. Az Ishka nevű kutatócég adatai alapján pedig nagyjából 480 – mintegy 10 milliárd dollár értékű – nyugati tulajdonban lévő repülőgép van még Oroszországban.

Az IBA elemző cég szerint az AerCap rendelkezik a legtöbb repülőgéppel Oroszországban, összesen 145-tel. Az ír központú cég részvényei az idén 17 százalékot estek. A teljes portfóliójának arányát tekintve azonban az amerikai Carlyle Aviation is nagyon kitett.

Ugyanakkor a repülőgép-tulajdonosok gyakran rendelkeznek biztosítással fizikai károk, háborúk és elkobzások esetére. A Fitch Ratings közlése szerint a biztosítók – amelyek többsége a londoni Lloyd’s-hoz tartozik – szinte a teljes kárt kifizethetik. A hitelminősítő várakozásai szerint a helyzet kezelhető lesz.

Mégis, a józan ész azt sugallja, hogy Moszkva megszegte a szabályokat azzal, hogy megtagadta a repülőgépek visszaadását. Az orosz tisztviselők azonban felajánlották, hogy kifizetik a lízingdíjakat, vagy akár meg is vásárolják a repülőgépeket, és szerintük a nyugati cégek kormányai a hibásak, mivel nem engedélyezik, hogy Oroszországtól fogadjanak el kifizetéseket. A jogi helyzet tehát nem egyértelmű, és olyan tényezőktől függhet, mint a biztosítási felmondások időzítése, vagy akár az, hogy ki üzemelteti a repülőgépeket. Az államosításra való hivatkozás könnyebb lehet egy olyan állami tulajdonú légitársaság esetében, mint az Aeroflot, mondták egyes bérbeadók.

A bankok és a biztosítók remélik, a megoldás része az, hogy az elveszett eszközök jelentős része egy nap visszaszerezhető lesz. De valószínűleg csalódni fognak.

Egy repülőgép értéke a műszaki feljegyzések integritásához kötött, amelyek lehetővé teszik az üzemeltetők és a finanszírozók számára, hogy meghatározzák a repülőgép légi alkalmasságát. A New York-i Egyetem professzora, David Yu becslése szerint a nyilvántartások hiányosságainak felkutatása gyakran repülőgépenként körülbelül 3 millió dollárba kerül, és a nyugati szabályozó hatóságok ellenőrzése alól való kilépés az egész flottát gyanússá teszi. Ráadásul a nyugati szankciók okozta alkatrészhiány miatt az oroszok szét is bonthatják ezeket a repülőket.

Ez a zűrzavar végül magasabb biztosítási díjakhoz és alacsonyabb repülőgép-értékekhez vezethet. A tágabb értelemben vett tanulság az, hogy a nemzetközi jog nem biztos, hogy megfelel a növekvő geopolitikai kockázatoknak. A bonyodalmakat tetézi, hogy a nyugati befektetők a Cirium adatai szerint 75 orosz repülőgépet birtokló kínai bérbeadók finanszírozásán keresztül is ki vannak téve Oroszországnak. Arról nem is beszélve, hogy a külföldi lízingcégek 806 repülőgépet birtokolnak 20 milliárd dollár értékben Kínában, vagyis az iparág fő piaca egy másik, a Nyugattal feszült viszonyban lévő országban van.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

EM: beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra

Beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra, a hétfőn megnyitott programban a kormány 18 milliárd forinttal támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztéseit

A jegybank felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedését

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) péntektől felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvények tőzsdei kereskedését, mivel a kibocsátó volt könyvvizsgálója visszavonta a társaság 2022. évi éves beszámolójára vonatkozó auditori jelentését

Kilencszáz általános iskolás érkezik az összmagyar anyanyelvi táborba

A Rákóczi Táborba 900 általános iskolás érkezik a Kárpát-medencéből és világ számos magyar diaszpóraközösségéből vasárnap; a diákok július 20-25. között vesznek részt az idei nyár második anyanyelvi táborában -

Krőzus aranya csak a kezdet – új világörökségi helyszín Törökországban

Ősi városfalak, legendákkal teli dombok, aranyban gazdag folyópart – ez Lüdia, Kroiszosz (Krőzus) és Midász király ókori földje, Törökország legújabb, 22. világörökségi helyszíne,
Hirdetés

Hírek

EM: beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra

Beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra, a hétfőn megnyitott programban a kormány 18 milliárd forinttal támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztéseit

Változó hitelcélok: ezért keresik legtöbben a személyi kölcsönöket

Komoly átrendeződés történt a személyi kölcsönöknél, júniusban autóvásárláshoz kerestek legtöbben szabad felhasználású kölcsönt

A strandokra is beköltözik a mozi

Road Movie 2025 címmel hét külső budapesti kerületben rendeznek ingyenes kertmozi vetítéseket, méghozzá olyan különleges helyszíneken, ahol korábban még sosem volt kültéri filmvetítés.

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Devizahiteles döntés: az MBH Bank is állást foglalt

Az alábbiakban küldjük az MBH Bank állásfoglalását

Már 5 milliárd forint értékben igényeltek kamatmentes forgóeszközhitelt a vállalkozások

Jelentős az érdeklődés a KKV Technológia Plusz Hitelprogramon belül elindított, keddtől elérhető kamatmentes forgóeszközhitelre, az első nap 5 milliárd forint értékben nyújtottak be igényt a hazai mikro- és kisvállalkozások.

Nagy siker a magyar-amerikai gazdasági együttműködés

A jelenlegi, igen kedvezőtlen nemzetközi környezet ellenére is óriási siker a magyar-amerikai gazdasági és beruházási együttműködés, amelyet az is nagyban segít, hogy új aranykor köszöntött be a két ország kapcsolataiban.
Hirdetés

Gazdaság

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.