Kezdőlap Világgazdaság Tízmilliárd dollár értékben lettek repülők a háború túszai Oroszországban
No menu items!

Tízmilliárd dollár értékben lettek repülők a háború túszai Oroszországban

Az Aeroflot körülbelül kétszáz repülőgépet számláló flottájának több tagja is lízingelt. Fotó: Bigstock

Az orosz-ukrán háború kitörése után nyugati vállalatok repülőgépeinek százai rekedtek Oroszországban, mintegy 10 milliárd dollár értékben. Most úgy tűnik, a bérbeadók örökre lemondhatnak róluk.

A múlt héten orosz források azt közölték, hogy Moszkva már közel 800 kereskedelmi repülőgépet regisztrált át a saját repülési nyilvántartásába – vagyis sajátított ki -, válaszul arra, hogy az Európai Unió felszólította a bérbeadókat, hogy március 28-ig bontsák fel az orosz légitársaságokkal kötött szerződéseket.

A The Wall Street Journalnak nyilatkozó tisztviselők szerint a nyugati bérbeadók mindössze 78 oroszországi repülőgépüket tudták “kimenekíteni”. Az Ishka nevű kutatócég adatai alapján pedig nagyjából 480 – mintegy 10 milliárd dollár értékű – nyugati tulajdonban lévő repülőgép van még Oroszországban.

Az IBA elemző cég szerint az AerCap rendelkezik a legtöbb repülőgéppel Oroszországban, összesen 145-tel. Az ír központú cég részvényei az idén 17 százalékot estek. A teljes portfóliójának arányát tekintve azonban az amerikai Carlyle Aviation is nagyon kitett.

Ugyanakkor a repülőgép-tulajdonosok gyakran rendelkeznek biztosítással fizikai károk, háborúk és elkobzások esetére. A Fitch Ratings közlése szerint a biztosítók – amelyek többsége a londoni Lloyd’s-hoz tartozik – szinte a teljes kárt kifizethetik. A hitelminősítő várakozásai szerint a helyzet kezelhető lesz.

Mégis, a józan ész azt sugallja, hogy Moszkva megszegte a szabályokat azzal, hogy megtagadta a repülőgépek visszaadását. Az orosz tisztviselők azonban felajánlották, hogy kifizetik a lízingdíjakat, vagy akár meg is vásárolják a repülőgépeket, és szerintük a nyugati cégek kormányai a hibásak, mivel nem engedélyezik, hogy Oroszországtól fogadjanak el kifizetéseket. A jogi helyzet tehát nem egyértelmű, és olyan tényezőktől függhet, mint a biztosítási felmondások időzítése, vagy akár az, hogy ki üzemelteti a repülőgépeket. Az államosításra való hivatkozás könnyebb lehet egy olyan állami tulajdonú légitársaság esetében, mint az Aeroflot, mondták egyes bérbeadók.

A bankok és a biztosítók remélik, a megoldás része az, hogy az elveszett eszközök jelentős része egy nap visszaszerezhető lesz. De valószínűleg csalódni fognak.

Egy repülőgép értéke a műszaki feljegyzések integritásához kötött, amelyek lehetővé teszik az üzemeltetők és a finanszírozók számára, hogy meghatározzák a repülőgép légi alkalmasságát. A New York-i Egyetem professzora, David Yu becslése szerint a nyilvántartások hiányosságainak felkutatása gyakran repülőgépenként körülbelül 3 millió dollárba kerül, és a nyugati szabályozó hatóságok ellenőrzése alól való kilépés az egész flottát gyanússá teszi. Ráadásul a nyugati szankciók okozta alkatrészhiány miatt az oroszok szét is bonthatják ezeket a repülőket.

Ez a zűrzavar végül magasabb biztosítási díjakhoz és alacsonyabb repülőgép-értékekhez vezethet. A tágabb értelemben vett tanulság az, hogy a nemzetközi jog nem biztos, hogy megfelel a növekvő geopolitikai kockázatoknak. A bonyodalmakat tetézi, hogy a nyugati befektetők a Cirium adatai szerint 75 orosz repülőgépet birtokló kínai bérbeadók finanszírozásán keresztül is ki vannak téve Oroszországnak. Arról nem is beszélve, hogy a külföldi lízingcégek 806 repülőgépet birtokolnak 20 milliárd dollár értékben Kínában, vagyis az iparág fő piaca egy másik, a Nyugattal feszült viszonyban lévő országban van.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első negyedévben 224 milliárd forint lett, 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.
Hirdetés

Hírek

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Az USA és Kína letette a fegyvert a vámháborúban, de a bizonytalanság megmaradt

A globális tőzsdék hétfőn emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodott a magas vámtarifák legalább 90 napra történő csökkentéséről, ezzel fékezve a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút, amely globális recessziótól való félelmeket táplált. 

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

MÁV: ezer új autóbusz lesz a Volán-flottánál

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett

Megtorpant tavaly az építési kedv és idén se változott a helyzet

Továbbra sem élénkül az építési kedv, a 2025 első negyedévi KSH-adatok szerint az új lakások száma 2,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Nézzük át az adóbevallási tervezetét!

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is több mint 5,6 millió adózónak készített szja-bevallási tervezetet, amit érdemes átnézni, mert lehet vele teendő.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.