A Turisztikai Világszervezet adatai szerint Törökország tavaly a világ negyedik leglátogatottabb országa lett 62,2 millió nemzetközi beutazóval. 2025-ben újabb csúcsot várnak, 65 millió turistával és 64 milliárd dollárnyi bevétellel.
Heti hat járat Budapest és Isztambul között
A legfontosabb turisztikai adatok és célkitűzések megismerése előtt és után az informális találkozásoké, a kapcsolatépítéseké volt a főszerep a török turisztikai workshopon. A Matild Palace fényűző oszlopcsarnokán átvezető hosszú márványlépcső tetejére érve, egy gyors regisztrációt követően az előadóteremben a magyar utazási irodák, idegenforgalmi szakemberek a B2B workshop keretében intenzív eszmecserét folytathattak a török partnerekkel. Ennek során megismerkedhettek a legújabb hotel- és szolgáltatásfejlesztésekkel, illetve mindazzal az utazási kínálattal, amivel Törökország idén a magyar látogatókat várja.
A magyar turisták számának látványos növekedéséhez az eseményen szintén jelen lévő Turkish Airlines is hozzájárul.
A török nemzeti légitársaság napi három járatot is közlekedtet Budapest és Isztambul első számú, európai oldalon lévő repülőtere között. Emellett heti háromszor az Isztambul ázsiai oldalán fekvő légikikötőbe is szállít utasokat a magyar fővárosból.
Az egyre bővülő utasforgalomhoz a GoTürkiye hivatalos török turisztikai weboldal is hozzájárul, amely, mint ahogy az egyik prezentációból megtudhattuk, a közösségi média említések alapján az első számú idegenforgalmi oldalnak számít a világon. Csak az Instagramon csúszik a második helyre, Ausztrália hivatalos turisztikai platformja mögé.
Isztambul, Kappadókia és a török riviéra a húzónevek
A török nagykövet nyitóbeszéde után a turisták által leginkább kedvelt török desztinációkkal is megismerkedhettünk. Természetesen a Boszporusz ékköve, az Európát Ázsiától elválasztó főváros, Isztambul került az első helyre, amely egyértelműen a leglátogatottabb helyszín Törökországban a nemzetközi utasforgalmat tekintve. Majd a kis-ázsiai részen elterülő Kappadókia következett, amely főleg történelmi emlékeivel, sokoldalú természeti adottságaival és színes, romantikus programkínálatával került fel nemcsak az itteni listára, hanem az UNESCO világörökségi helyszínei közé is.
A magyar utazók körében különösen népszerű a török riviéra, amely a Földközi-tenger keleti medencéjét öleli körbe. A térség gyöngyszemének Antalya számít, de Belek vagy Kemer városait sem érdemes kihagyni. Ha már tengerpartok: talán kevésbé felkapott Törökország nyugati, Égei-tengeri része, ahol nemcsak a part mentén lehet kikapcsolódni, hanem például az ország harmadik legnépesebb metropoliszában, a több mint hárommilliós Izmirben, a lélegzetelállító Bodrumban, vagy éppen a szintén a világörökség részét képező történelmi városban, Epheszoszban.
Az első alkalommal megtartott török turisztikai workshop üzenetét és a török–magyar turisztikai kapcsolatok további erősítését Gülşen Karanis Ekşioğlu nagykövet szavai foglalták össze a legtalálóbban. „Ez csak a kezdet. Egy hosszú távú, bizalmon és közös kulturális értékeken alapuló együttműködés első állomása.”