Pár pontos mínuszban nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, egy nappal azután, hogy a brit parlament alsóháza elutasította annak lehetőségét, hogy az Egyesült Királyság bármikor, bármilyen körülmények között a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló megállapodás nélkül lépjen ki az Európai Unióból.
A londoni FTSE-100 mutató 8 ponttal, a frankfurti DAX-30 5 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 2 ponttal csökkenhet a kereskedés indításakor.
A brit kormány csütörtökön indítványt terjeszt a parlament elé a Brexit halasztásának kezdeményezéséről. A kabinet rövid idejű, legfeljebb június végéig terjedő, technikai jellegű halasztás uniós jóváhagyására csak akkor lát esélyt, ha a törvényhozók jövő szerdáig – vagyis még az Európai Unió jövő héten esedékes csúcstalálkozójának kezdete előtt – elfogadják a Brexit feltételrendszeréről szóló, eddig kétszer elutasított megállapodást. Egyelőre nem ismert, hogy a kormány mikor terjeszti harmadszor is a ház elé a Brexit-egyezményt.
Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin csütörtökön vegyesen alakult a kereskedés. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,25 százalékkal, 521,08 pontra mérséklődött.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,04 százalékos, a dél-koreai Kospi 0,34 százalékos, az ausztráliai S&P/ASX 200 pedig 0,30 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A sanghaji tőzsde 1,20 százalékos mínuszban zárt, míg a hongkongi Hang Seng 0,10 százalékos veszteségben állt a kereskedés végéhez közeledve.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) négyhavi csúcsok közelébe drágult az ázsiai kereskedésben.
A májusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,33 százalékos pluszban, 67,77 dolláron, míg az áprilisi szállítású WTI 0,26 százalékos nyereségben, 58,41 dolláron forgott csütörtök reggel nyolc órakor.
Az árakat támogatja a nagy olajexportáló országok kitermelésének korlátozása, a venezuelai olajszállítások akadozása, valamint az amerikai nyersolajtartalékok csökkenése.
Szerdán emelkedéssel zártak a főbb európai tőzsdék. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,11 százalékkal, 7159,19 pontra, a frankfurti DAX-index 0,42 százalékkal, 11 572,41 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,69 százalékkal, 5306,38 pontra emelkedett. Milánóban 0,57 százalékkal, Madridban pedig 0,34 százalékkal nőtt az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,63 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,69 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,59 százalékkal kúszott feljebb. (MTI)