Kezdőlap Világgazdaság Vietnám, a jobb Kína - Európa lassan reagál
No menu items!

Vietnám, a jobb Kína – Európa lassan reagál

Százmilliós piac, 7 százalékos gazdasági növekedés, évi 20 milliárd dollár friss működő tőke és 20 millió turista – néhány adat a dübörgő vietnámi gazdaságról. Az amerikaiak már észlelték és élnek is a lehetőséggel, az európaiak csak most eszmélnek.  

Vietnám (újra)felfedezése

Néhány hete a vietnámi főváros adott otthont az USA – Észak-Korea csúcsnak.

Trump és Kim Dzsongun az újabb megbeszélés helyszínéül Vietnámot választotta

Trump és Kim Dzsongun megbeszélése a helyszínre, a dél-ázsiai országra is ráirányította a figyelmet. Európában ismét tudatosodik a Vietnamban rejlő potenciál. Brüsszel az eddiginél szorosabb kapcsolatra törekszik. Ezt egy ideig politikai okokból egy 2017-es incidens miatt Berlin blokkolta.

A házigazdaság mérföldkő a kommunista vezetés által kijelölt úton, a nemzetközi politika és gazdaság komolyan szereplői közé kívánnak kerülni. Paradox módon ebben eddig az egykori háborús ellenség, az USA a legfontosabb partner. A gazdasági és a politikai viszony virágzik. Washington és Hanoi között szabadkereskedelmi megállapodás van érvényben.

Mióta az USA-Kína viszony feszült, Washingtonnak különösen fontos, hogy Japán és Dél-Korea mellett új szövetségeseket találjon a régióban.  A dinamikusan fejlődő Vietnám ideális partner. A kooperáció érdekében az amerikaiak hajlandóak Vietnám számára különösen előnyös politikai és gazdasági megállapodásokat kötni. Hanoi él a lehetőséggel – függetlenedne Pekingtől.

Az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo nem győzi magasztalni az országot. „Fényes jövőt” vizionál Vietnámnak. Titkon azt reméli, hogy Észak-Korea is a vietnámi gazdasági útjára fog lépni. A kapitalizmus kiépülésénél pedig az USA bábáskodhat. Ezzel magyarázható Washington  váratlan nyitása Phenjan felé. A remény nem alaptalan. Kim vietnámi gyárlátogatásai alkalmával arról beszélt, hogy hasonló üzemeket saját országában is el tudna képzelni.

Kínos incidens

Vietnám diverzifikálná nyugati kapcsolatait, az EU-ban és azon belül Németországban fontos partnert lát. A németek szívesen részesednének a vietnámi gazdaság dinamikus bővüléséből. Van azonban egy jelentős politikai akadály.

2016-ban menekült Németországba Thrinh Xuan Than, a Vietnámi Kommunista Párt rangos funkcionáriusa. Reformelképzeléseivel túl messzire ment, ezért kizárták a Pártból, majd korrupció vádjával halálra ítélték. 2017-ben a vietnámi titkosszolgálat elrabolta Berlinből és hazahurcolta.

Thrinh Xuan Than elrablása után

Nem csak ez az incidens nehezíti a viszonyt. A berlini vezetésnek az emberi jogok iránt fogékony német közvélemény érzékenységére is tekintettel kell lennie. Vietnám diktatúra. A katolikus egyház működését akadályozzák, a véleménynyilvánítás szabadsága korlátozott, az internetes cenzúra nem lazább mint Kínában, és ezek csak a legnagyobb problémák.

Vietnám most gesztust gyakorol. A halálos ítéletet nem hajtják végre, és ha nem is verik nagy dobra, de engedni fogják Thant kiutazni Németországba, ahol családja él.

Business as usual

Berlin rögtön reagált. Vonzó az ország 7%-os gazdasági növekedése és százmilliós piaca. Nem blokkolja tovább a tárgyalásokat az EU és Vietnám közötti szabadkereskedelmi megállapodásról. Peter Altmaier gazdasági miniszter pedig márciusban népes delegációval látogatott a dél-ázsiai országba. Mások mellett a Siemens elnöke, Joe Kaeser kísérte el. Számos programjuk között átadták Ho Si Minh-város új metróvonalát. Kivitelezésére a német világcég tíz évvel ezelőtt kapott megbízást. Tízmilliárd eurós az üzlet, amit a fejlődő országok támogatása keretében a német költségvetés 75 millióval támogatott.

Mark Hauptmann

„Európa és Németország túlságosan Pekingre koncentrál. Pedig a kisebb dél-kelet-ázsiai országok gazdasága sokkal dinamikusabban nő” – mondja Mark Hauptmann, a német konzervatív kormánypárt, a CDU gazdaságpolitikusa, Altmaier delegációjának tagja. „Minél előbb tető alá kell hozni a szabadkereskedelemi megállapodást Vietnámmal” – teszi hozzá.

Altmaier részt vett a Német-Vietnámi Kereskedelmi Kamara 25. születésnapja alkalmából rendezett gálán és megnyitotta az új német gazdasági képviseletet is. Egy felhőkarcoló 34 ezer négyzetméterére, a Gazdasági Minisztérium mellett olyan német világcégek költöztek be, mint a Siemens, a Bosch, a Deutsche Bank és az Adidas. A reprezentatív irodák a kapcsolat fontosságát hangsúlyozzák. Új kulturális képviselet és egy német-vietnámi egyetemi kampusz is nyílt. Utóbbira 2021-ig 25 millió eurót szán Berlin. A gazdasági és technológia tárgyakat részben német szakemberek, németül fogják oktatni. Cél, hogy a jövő vietnámi menedzserei és mérnökei tanulmányaik alatt szoros kapcsolatot kössenek a német kultúrával és gazdasággal.

Kommunista kapitalizmus

Vietnám Kínához hasonlóan a ’80-as években döntött úgy, hogy a kommunista párt politikai hegemóniájának megőrzése érekében szabad utat enged a kapitalizmusnak. A folyamat sokáig nehezebben ment, mint a nagy szomszédnál. Az utóbbi években azonban egyre több a gazdasági és politikai siker: 7 százalékos gazdasági bővülés, évi 20 milliárd dollár friss működő tőke beáramlása, az export világrekord, 90 százalékos (!) részesedése a GDP-ből, a Trump-Kim találkozó és azt megelőzően az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) vendégül látása, 2020-tól Forma 1-es futam, 2021-ben WTO közgyűlését Ho Si Minh-városban.

A kínai recept alapján főznek

Vietnám szorgalmas, képzett és főleg olcsó munkaerővel várja a nyugati cégeket. Egyre több dönt Kína helyett a dél-kelet-ázsiai ország mellett. A 650 milliós szűkebb régiójában sehol máshol nem építenek annyi összeszerelőüzemet, mint a Mekong partján. A Samsung például 7 vietnámi üzemében gyártja mobiltelefonjai felét.

Vietnam autó márkája a Vinfest

Vietnám a kínai siker receptjét követve az olcsó termelést csak ugródeszkáénak tekinti. A nyugati know-how-t ellesve akarja a hazai cégeket fejleszteni. Az autóipar már van példa a sikerre.

A Vinfest, a Ho Si Minh-város-i milliárdos, Pham Nhat Voung autómárkája átütő siker a régióban. Az X5-ös BMW kopírozza. A minőség rosszabb, az ár viszont alacsonyabb és a design kísérteties hasonló. Így kezdték a kínai gyártok, például a Geely is. Mára az európaiak egyenrangú partnere. Több együttműködési megállapodása van a Mercedessel.

 

Nagy üzletek a láthatáron

A gomba módra szaporodó magáncégek mellett sok az állami vállalat. Többségük veszteséges, de be van bennük potenciál. Ezt a kommunista vezetés is tudja. Privatizációjukra készül a magas bevétel és annak reményébe, hogy a magánszféra eredményesebben fogja működtetni őket.

Horst Geicke

Két szépséghiba van: Egyrészt, hogy a privatizációs szerződésekben gyakori kikötés a munkahelyek megőrzése, ami a legtöbb vállalatnál magas kapun belüli munkanélküliséggel párosul. Másrészt „Vietnám a mindent átszövő korrupció és a bürokrácia miatt sem könnyű piac” – mondja a Hong Kongban élő német milliárdos, Horst Geicke. „A növekedés azonban lélegzetelállító. Európának gyorsan kell cselekednie, ha nagy szeletet akar a tortából”

Aki résen van a magánosításoknál, gyöngyszemekre akadhat. Az amerikai vállalatok már készülnek. Kérdés, hogy az európaiak nem ébredtek-e túl későn.

Jó terep az invesztícióra a turizmus is. 10 év alatt 10-ről 20 millióra nőtt az évente Vietnámba látogatók száma. Az infrastruktúra még fejletlen, mégis sok a visszatérő vendég, hatalmas tehát a potenciál.

Egy boldog nép

Kicsi még a GDP részesedése, de dinamikusabban növekszik a belső fogyasztás. A vietnámiak egyre nagyobb része profitál a gazdasági fejlődésből. 20 év 360-ról 2400 dollárra emelkedett az éves átlagjövedelem, de még mindig nevetségesen alacsony bérköltség a nyugati vállalatoknak.

A fiatal generációnak a háború már csak történelem. Nem foglalkoznak politikával. Természetesnek veszik a kommunista egypártrendszert. Mosolyognak, elégedettek. Érzik a gazdasági növekedést, bíznak az ország és saját – az amerikai külügyminiszter által prognosztizált – „fényes jövőjében”.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Csalók a NAV nevében küldenek hamis értesítéseket

Hangsúlyozták, hogy a NAV sosem értesít sms-ben senkit, hogy számláit zárolta, így, az ilyen üzeneteket azonnal törölni kell, és letiltani a feladó telefonszámát.

Nemzetközi razzia volt Magyarországon az Europol vezetésével

Nagyszabású ellenőrzési akció volt Magyarországon március 28-án és 29-én az Europol koordinálásával

Soha nem látott mennyiségben adtak el állampapírt a háztartások

Csaknem 340 milliárd forintnyi állampapírt váltottak vissza a magyar háztartások februárban.

Szlovákia ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon

A haszonállatok egy részét sújtó száj- és körömfájás betegséggel összefüggésben Szlovákia keddtől ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon - az erről szóló döntést hétfői ülésén hagyta jóvá a pozsonyi kormány.

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.