Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Német kilátások. Pesszimistábbak a gazdasági bölcsek
No menu items!

Német kilátások. Pesszimistábbak a gazdasági bölcsek

A gazdasági bölcsek tanácsa átmenetileg négy tagból – Volker Wieland, Veronika Grimm, Monika Schnitzer és Achim Truger – áll. Kép forrása: sachverstaendigenrat-wirtschaft.de

Lefelé módosította a német gazdaság növekedésére adott előrejelzését a szövetségi kormány mellett működő független gazdaságpolitikai tanácsadó testület, a gazdasági bölcsek tanácsa.

Az Európai Unió legnagyobb gazdasága az idén 2,7 százalékkal nő az új előrejelzés szerint. A tanács a legutóbbi, márciusi prognózisában még 3,1 százalékos bővülést valószínűsített 2021-re.

Jövőre viszont már 4,6 százalékkal növekedhet Németország hazai összterméke (GDP), szemben a tavasszal jelzett 4 százalékkal.

Nyáron folytatódott a kilábalás a koronavírus-világjárvány első hullámai okozta válságból, de a növekedést visszafogta az autógyártástól az építőiparig egy sor ágazatot sújtó alapanyag-, nyersanyag- és alkatrészhiány.

Ezek az úgynevezett szűk ellátási keresztmetszetek a következő hónapokban is veszélyeztetik a német gazdaság fejlődését, és a járvány egyre erősödő negyedik hulláma is komoly kockázat – jelezték a bölcsek.

Viszont ha a szűk ellátási keresztmetszetek okozta gondok gyorsabban megszűnnek, lehetőség nyílik arra, hogy a felgyülemlett fogyasztói és beruházási kereslet dinamikusabb fellendülést eredményezzen – emelték ki az elemzésben.

Az évtizedes csúcsra – októberben 1993 augusztusa óta a legmagasabbra, 4,5 százalékra – emelkedő infláció a vizsgált időszakban mérséklődhet, de továbbra is viszonylag magas marad, az idén éves átlagban 3,1 százalék, 2022-ben 2,6 százalék lehet – tették hozzá. Figyelmeztettek, hogy a ellátási gondok elhúzódása, a bérek emelkedése és az energia drágulása miatt az átmenetinek tekintett árfelhajtó tényezők tartósan magasabb inflációs rátához vezethetnek.

A gazdasági bölcsek tanácsa öt tagból áll, az államfő nevezi ki őket a szövetségi kormány javaslatára, megbízatásuk öt évre szól. A mintegy húsz szakértővel együtt tevékenykedő független testület évente kétszer készít előrejelzést a német gazdaságban várható folyamatokról, és elemzést a gazdaság állapotáról. Az elemzésben javaslatokat fogalmaznak meg, amelyeket a kormánynak nem kötelező elfogadni.

A testület – amely átmenetileg négy tagból áll, mert az egyik hely betöltésének folyamata még nem ért véget – új elemzésében a többi között azt javasolta az éppen formálódó új szövetségi kormánynak, hogy igyekezzen kihasználni azt az igen jelentős lendületet, amelyet a járvány adott az élet egyre több területét átható digitalizációnak.

Mint írták, az úgynevezett klímasemleges – az éghajlatváltozást fokozó gázok kibocsátásában a nettó nulla szint elérésére törekvő – gazdaság kiépítése mellett a gazdaság digitalizációjának előmozdítása a legnagyobb kihívás. Ehhez a kormány főleg az élethosszig tartó tanulás támogatásával tud hozzájárulni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.