Az Egyesült Királyság kormánya bejelentette, hogy a koronavírussal fertőzött embereknek a jövő héttől kezdve nem lesz kötelező a karantén Angliában, a “Coviddal való együttélés” tervének részeként.
Boris Johnson miniszterelnök szerint a vírus terjedésének megfékezése érdekében bevezetett jogi korlátozások megszüntetése lehetővé teszi az Egyesült Királyságban élők számára, hogy “szabadságjogaink korlátozása nélkül védekezzenek“.
A kormány néhány tudományos tanácsadója azonban a Japan Today beszámolója szerint azt mondta, hogy ez kockázatos lépés, amely a fertőzések megugrását eredményezheti, és gyengítheti az ország védelmét a jövőbeni virulensebb vírustörzsekkel szemben.
Wes Streeting, az ellenzéki Munkáspárt egészségügyi szóvivője vasárnap azzal vádolta Johnsont, hogy “győzelmet hirdet, mielőtt a háború véget érne“.
Johnson konzervatív kormánya januárban feloldotta a legtöbb vírus elleni korlátozást, eltörölte az oltási útleveleket, és a kórházakon kívül a legtöbb helyen megszüntette a maszkviselési kötelezettséget Angliában. Skócia, Wales és Észak-Írország, amelyek saját közegészségügyi szabályokat hoztak, szintén nyitottak, bár lassabban.
Az Egyesült Királyságban a magas oltási arány és az enyhébb omikron változat kombinációja azt jelenti, hogy a korlátozások enyhítése nem vezetett a kórházi kezelések és halálesetek számának megugrásához. Mindkettő csökkenő tendenciát mutat, bár Oroszország után még mindig az Egyesült Királyságban a legmagasabb a koronavírus okozta megbetegedések száma Európában, több mint 160 ezer regisztrált halálesettel.
Nagy-Britanniában a 12 éves és annál idősebb emberek 85 százaléka kapott két oltásadagot, és csaknem kétharmaduk megkapta a harmadik emlékeztető oltást is.
A konzervatív kormány most azt mondja, hogy “a kormányzati beavatkozástól a személyes felelősségvállalás felé való elmozdulás” részeként “minden olyan Covid-szabályozást megszüntet, amely korlátozza a lakosság szabadságát“.
A pozitív Covid-tesztet követő legalább ötnapos elkülönítésre vonatkozó törvényi előírást tanácsadói intézkedésekkel váltják fel, és a koronavírust az influenzához hasonlóan kezelik majd, ha járvánnyá válik.
Az új terv szerint vakcinák és kezelések fogják kordában tartani a vírust, bár a kormány szerint szükség esetén “a felügyeleti rendszerek és a készenléti intézkedések megmaradnak“.
“A Covid nem fog hirtelen eltűnni, meg kell tanulnunk együtt élni ezzel a vírussal, és továbbra is meg kell védenünk magunkat anélkül, hogy korlátoznánk a szabadságunkat” – mondta Johnson.
“Az elmúlt két évben erős védelmet építettünk ki ezzel a vírussal szemben a vakcinák bevezetésével, a tesztekkel, az új kezelésekkel és a legjobb tudományos ismeretekkel arról, hogy mire képes ez a vírus” – mondta.
A bejelentés sok konzervatív párti törvényhozónak tetszeni fog, akik szerint a korlátozások nem voltak hatékonyak. Emellett megerősítheti Johnson pozícióját a párt törvényhozói körében, akik már fontolgatják, hogy megpróbálják leváltani őt a botrányok miatt.
A tudósok azonban hangsúlyozták, hogy még sok minden ismeretlen a vírusról, és a jövőbeli változatokról, amelyek súlyosabbak lehetnek, mint a jelenleg uralkodó omikron törzs.
A kormánynak tanácsot adó, új és új vírusfenyegetésekkel foglalkozó csoport a múlt héten azt közölte, hogy az az elképzelés, hogy a vírusok fokozatosan enyhülnek, “általános tévhit“. A testület szerint az omikron varinánssal kapcsolatos enyhébb megbetegedés “valószínűleg véletlenszerű esemény“, és a jövőbeli változatok súlyosabbak lehetnek.
A kormánynak tanácsot adó járványmodellezők arra is figyelmeztettek, hogy “egy hirtelen változás, például a tesztelés és az izolálás megszüntetése, a járványok gyors terjedéséhez vezethet“, ha az emberek óvatlanok lesznek.
A tudósok óva intettek az ingyenes gyors koronavírus-tesztek megszüntetésétől is, amelyeket a világjárvány idején milliós nagyságrendben osztottak ki. Az egészségügyi tisztviselők szerint a tömeges tesztelés fontos szerepet játszott a vírus terjedésének lassításában.
A tudósok attól is tartanak, hogy a kormány megszünteti a Nemzeti Statisztikai Hivatal által végzett fertőzési felmérést, amelyet felbecsülhetetlen értékűnek tartanak, mivel az embereket függetlenül attól vizsgálja, hogy vannak-e tüneteik vagy sem.
“Ez nem a kockázatvállalás ideje. Bizonyítékalapú és fokozatos módon kell eljárnunk” – mondta Matthew Taylor, a brit állami finanszírozású egészségügyi hatóságok ernyőszervezete, az NHS Confederation vezérigazgatója.