A nyugati szankciók az orosz pénzügyi rendszer szinte minden részét megzavarták, de van egy kivétel: a Krím annektálása miatt hozott korábbi szankciók arra ösztönözték Oroszországot, hogy kiépítse saját fizetési hálózatát, amely most, a Visa és a Mastercard kivonulása után is zökkenőmentesen működik.
Bár a Visa és a Mastercard március eleji Oroszországból való kivonulását sokan jelentős lépésnek tekintették a Nyugaton, a valóság más képet mutat. A legtöbb orosz fogyasztó ugyanis egy pillanatra sem veszítette el annak a lehetőségét, hogy Mastercard vagy Visa márkájú kártyájával fizessen az országon belül – írja a The Wall Street Journal.
A Nilson Report című szaklap szerint 2020 végén nagyjából 197 millió Mastercard és Visa kártya volt Oroszországban. A színfalak mögött azonban a kártyák nem az amerikai hálózatok rendszereire támaszkodnak az oroszországi fizetések feldolgozásához. Évek óta egy saját fejlesztésű rendszert használnak, amelyet az orosz központi bank felügyel.
A Nemzeti Fizetési Kártyarendszer – orosz rövidítéssel NSZPK – működteti az oroszországi kártyatranzakciókat támogató pénzügyi rendszert, még a Visa és Mastercard logóval ellátott kártyák esetében is.
A rendszer része volt Moszkva nyolcéves erőfeszítéseinek, hogy elszigetelje az orosz gazdaságot a nyugati pénzügyi nyomástól. A Kreml agresszívan népszerűsítette Oroszország saját kártyatársaságát, a Mirt, amely az NSZPK infrastruktúrájára épül. A Mir honlapja szerint a 2015-ös indulás óta több mint 100 millió kártyát bocsátottak ki.
Az orosz fizetési rendszer rugalmassága ritka győzelem Vlagyimir Putyin elnök számára a Nyugattal vívott pénzügyi háborúban. Ugyanakkor Oroszországnak nem sikerült megtörnie a nyugati importtól való függőségét, így az országnak továbbra is égető szüksége van a gyártáshoz szükséges kulcsfontosságú alkatrészekre. A háború előtt Oroszország 630 milliárd dollárnyi tartalékot halmozott fel, hogy meg tudja védeni a rubelt, de ezt az erőfeszítést aláásta, amikor az USA és az Európai Unió befagyasztotta az orosz központi bank eszközeit.
De a Visa és a Mastercard kivonulásának volt negatív következménye is az oroszok számára: sok esetben a kártyáik most már nem működnek az országon kívül.
A Mir hálózata Oroszországon kívül csak néhány országra terjed ki, amelyek többsége volt szovjet köztársaság. A TASZSZ állami hírügynökség jelentése szerint orosz tisztviselők az elmúlt napokban tárgyalásokat folytattak a kiterjesztésről Venezuelára és Iránra. Egyes orosz bankok azt mondták, hogy partnerséget vizsgálnak a kínai UnionPay-jel, hogy olyan kártyákat bocsássanak ki, amelyeket ügyfeleik szélesebb körben használhatnak.
Mégis az, hogy az oroszok nem tudják használni kártyáikat készpénzfelvételre vagy külföldi vásárlásra, összhangban van a Kreml azon céljával, hogy az országban tartsa a vagyont.
Néhány elmenekült orosz szerint a Visa és a Mastercard távozása Putyin kezére játszott.
A Visa, a Mastercard és más fizetési vállalatok vezetői egy februári telefonbeszélgetésen, amelyen a lehetséges oroszországi szankciókat vitatták meg, az ügyet ismerő személyek szerint az amerikai pénzügyminisztérium tisztviselőinek elmondták, hogy a cégek kivonulása nem lenne különösen fájdalmas. A szankciók – mint mondták – egyszerűen csak több tranzakciót terelnének a Mirre.
A Visa és a Mastercard képviselői ezidáig nem kívántak nyilatkozni az ügyben.
Mindenesetre a Mir-kártyák kibocsátása fellendült a külföldi kártyaóriások kivonulása után. A Roszbank arról számolt be, hogy a Mir hálózatán futó betéti kártyák iránti kereslet több mint kétszeresére nőtt január és március között a tavalyi év azonos időszakához képest.