A gazdasági bővülés szinte megállt az euróövezetben, a költségek pedig nőni fognak, mivel a döntéshozók rekordszintű inflációval küzdenek – mondta egy interjúban Fabio Panetta, az Európai Központi Bank Igazgatóságának tagja.
Az EKB eddigi legélesebb figyelmeztetésében az ukrajnai háború okozta károkról Panetta az olasz La Stampa napilapnak azt mondta, hogy az eurózóna gazdasága “de facto stagnál“.
“Ez bonyolultabbá teszi az EKB előtt álló választási lehetőségeket, mivel az infláció megfékezését célzó monetáris szigorítás a már amúgy is gyengülő növekedést hátráltatná” – mondta.
Panetta megjegyzései jóval óvatosabb hangot ütnek meg, mint néhány EKB-s kollégájáé, akik már felvetették egy júliusi kamatemelés lehetőségét is. Panetta szerint “meggondolatlanság” lenne cselekedni anélkül, hogy előbb a második negyedév GDP-adatait látná.
Az EKB következő kamatdöntő ülései június 8-9-én és július 20-21-én lesznek. Bár a második negyedéves GDP-adatokat hivatalosan csak július 29-én teszik közzé, a gazdaság teljesítményére vonatkozó mutatók már korábban rendelkezésre fognak állni.
A kamatemelésekkel kapcsolatos kérdésre Panetta azt mondta, hogy “nem sokat számít, hogy két-három hónappal korábban vagy később” történik meg. A jelenlegi körülmények között azonban “a negatív kamatlábakra és a nettó eszközvásárlásokra már talán nincs szükség“.
Panetta szerint az inflációt nemzetközi tényezők gerjesztik, amelyeket a monetáris politika csak korlátozottan tud kezelni. Ez azt jelenti, hogy az EKB “nem tudja egyedül megszelídíteni az inflációt anélkül, hogy magas költségeket okozna a gazdaságnak“.
Az eurózóna pandémia utáni fellendülése máris megtorpanhat: annak ellenére, hogy Philip Lane, az EKB vezető közgazdásza pénteken azt mondta, hogy “még mindig sok lendület van“, az első negyedévben csak 0,2 százalékkal nőtt a gazdaság az előző három hónaphoz képest, miközben az infláció majdnem négyszerese volt a 2 százalékos célnak.
A gyárak az áremelkedések és a kínai Covid-zárlatok által súlyosbított újabb kínálati szűkület miatt már jelezték, hogy szorult helyzetben vannak. Az európai fogyasztás felzárkózása a vírusszigorítások enyhülése miatt eközben elhalványulhat, mivel a vásárlóerő csökken.
A rossz közérzetet mutatja, hogy a német gyári megrendelések márciusban a vártnál nagyobb mértékben zuhantak, miután Oroszország ukrajnai inváziója rontotta Európa vezető gazdaságának kilátásait.
Vlagyimir Putyin háborújának következményei továbbra is a legfőbb aggodalomra adnak okot. Az Európai Unió azt tervezi, hogy betiltja az orosz olajimportot, ami valószínűleg további felfelé irányuló nyomást gyakorol a fogyasztói árakra. A Kreml a múlt héten leállította a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló földgázszállításokat.
A konfliktus befejezése “enyhítené a nemzetközi olaj-, gáz- és élelmiszerpiacokon tapasztalható feszültségeket, amelyek felhajtják az inflációt” – mondta Panetta.