Az olasz rendőrség versenyfutásban van, hogy befejezze egy 700 millió dolláros szuperjacht tulajdonjogának vizsgálatát, amely amerikai tisztviselők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz köthető. Ám lehet, hogy kifutnak az időből, mivel a hajót hamarosan tengerre bocsátják.
Miután hónapokat töltött a toszkániai Marina di Carrara kikötőjében szárazdokkban, a 139 méter hosszú, Scheherazade nevű hajót kedden ismét vízre bocsátották. A legénység tagjai is a fedélzeten voltak, miközben a víz lassan megtöltötte a szárazdokkot. A brit kapitány, aki korábban már beszélt újságírókkal, nem válaszolt a kérdésekre – számolt be a The New York Times.
A legénység egy korábbi tagja azt mondta, hogy a hajó akár azonnal indulásra készen állhat, de előbb valószínűleg tengeri próbáknak kell alávetni, hogy ellenőrizzék a felszerelését, mivel tavaly szeptember óta javították.
A Scheherazade eddig elkerülte néhány olyan luxusjacht sorsát, amelyek befolyásos oroszokhoz kötődnek, és amelyeket az Európai Unió, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok lefoglaltak, amikor az ukrajnai invázióra válaszul az oligarchák és a Putyin belső köréhez tartozó tisztviselők vagyonát igyekeztek elkobozni. Márciusban a Scheherazade kapitánya, Guy Bennett-Pearce azt mondta, hogy a hajó tulajdonosa – akit nem azonosított – nem szerepel semmilyen szankciós listán. Az olasz média arról számolt be, hogy a tulajdonos Eduard Hudajnatov orosz olajmágnás, aki jelenleg nem áll szankciók hatálya alatt.
Hudajnatov régóta munkatársa Igor Szecsinnek, Putyin közeli szövetségesének, a Rosznyeft orosz állami olajvállalat elnökének, aki feltehetően a márciusban lefoglalt szuperjacht tulajdonosa. Azt, hogy Hudajnatov tulajdonában van-e a Scheherazade, nem lehetett függetlenül ellenőrizni. Ha valóban ő a tulajdonos, az csak papíron lehet. Az ő neve egy másik szuperjacht esetében is felmerült, ahogy arról az Associated Press korábban beszámolt: az Amadea esetében, amelynek tervezője, valamint építője is közös a Scheherazadéval.
Kedden a Fidzsi-szigetek legfelsőbb bírósága engedélyt adott az Egyesült Államoknak a 325 millió dolláros Amadea lefoglalására, amelyet a múlt hónap óta tartanak fel a dél-csendes-óceáni országban. Egy amerikai tisztviselő szerint a hajó tulajdonosa Szulejman Kerimov, egy oroszországi aranymágnás milliárdos, aki 2018 óta amerikai szankciók hatálya alatt áll. A védőügyvédek szerint a valódi tulajdonos Hudajnatov – jelentette az Associated Press.
A Scheherazade legénységének egykori tagja – aki névtelensége megőrzése mellett beszélt a hajón dolgozók által aláírt titoktartási megállapodás miatt – soha nem hallott Hudajnatovról, és azt mondta, hogy
nyíltan beszéltek arról a fedélzeten, hogy a Scheherazade valódi tulajdonosa Vlagyimir Putyin.
Nem sokkal azután, hogy a The Times március elején először írt a Scheherazadéról, amerikai tisztviselők azt mondták, hogy a jacht kapcsolatban áll Putyinnal, anélkül, hogy konkrétumokat is említettek volna. A bebörtönzött orosz ellenzéki vezetőnek, Alekszej Navalnijnak dolgozó újságírócsoport megszerezte a legénység tagjainak listáját, és kiderült, hogy sokan közülük annak az orosz ügynökségnek az alkalmazottai, amely Putyint őrzi.
Az olasz pénzügyi rendőrség szóvivője – amely a Scheherazade tulajdonjogának nemzeti és nemzetközi vizsgálatát vezeti – azt mondta, hogy amennyiben a hajó a vizsgálatuk lezárása előtt távozik, a hatóságok nem tehetnek semmit annak megakadályozására.
Három kikötői dolgozó elmondta, hogy a hatóságok szemmel tartják a jachtot, amely a szárazdokkban lévő rendőrőrs és a parti őrség szomszédságában van. Elmondásuk szerint egy rendőrségi helikopter naponta repül át a hajó fölött. A dolgozók, akiknek nem volt engedélyük a sajtónak nyilatkozni, azt kérték, hogy nevüket ne hozzák nyilvánosságra.
Egy nyugdíjas hajógyári alkalmazott, Roberto Franchi azonban elmondta, hogy ha a Scheherazade “úszik, akkor viszonylag gyorsan tud mozogni“.
Nem világos, hogy a hajó hová menne, de az amerikai, az európai uniós vagy a brit szankciókat sikeresen kikerülő orosz tulajdonú szuperjachtok mozgása kínál néhány lehetőséget. A brit és európai uniós szankciókkal sújtott milliárdos Roman Abramovics két hajója hetek óta török vizeken tartózkodik. Mások az Indiai-óceánban található Maldív-szigeteken vesztegelnek. Az Alekszej Mordasov milliárdos tulajdonában lévő Nord sokkal messzebbre ment, és március végén érkezett meg az orosz csendes-óceáni kikötőbe, Vlagyivosztokba.
Mindenesetre Marina di Carrarában a kikötői dolgozók és más, a hajógyárba bejutó emberek látták, hogy a Scheherazade legénysége aktív tevékenységet folytat: eltávolítják a fedélzeteket a javítások során védő fehér műanyag paravánokat, tisztítják a hajót, ellátmányt rakodnak. Elmondásuk szerint a múlt héten üzemanyagszállító teherautók töltötték meg a hajó hatalmas tartályait, miközben a legénység tagjai ládákat szállítottak a fedélzetre.
Boruzs Álmos