Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kicsúszhat az olasz rendőrség kezei közül Putyin állítólagos szuperjachtja
No menu items!

Kicsúszhat az olasz rendőrség kezei közül Putyin állítólagos szuperjachtja

A Scheherazade 2019-ben. Kép forrása: Wikipedia

Az olasz rendőrség versenyfutásban van, hogy befejezze egy 700 millió dolláros szuperjacht tulajdonjogának vizsgálatát, amely amerikai tisztviselők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz köthető. Ám lehet, hogy kifutnak az időből, mivel a hajót hamarosan tengerre bocsátják.

Miután hónapokat töltött a toszkániai Marina di Carrara kikötőjében szárazdokkban, a 139 méter hosszú, Scheherazade nevű hajót kedden ismét vízre bocsátották. A legénység tagjai is a fedélzeten voltak, miközben a víz lassan megtöltötte a szárazdokkot. A brit kapitány, aki korábban már beszélt újságírókkal, nem válaszolt a kérdésekre – számolt be a The New York Times.

A legénység egy korábbi tagja azt mondta, hogy a hajó akár azonnal indulásra készen állhat, de előbb valószínűleg tengeri próbáknak kell alávetni, hogy ellenőrizzék a felszerelését, mivel tavaly szeptember óta javították.

A Scheherazade eddig elkerülte néhány olyan luxusjacht sorsát, amelyek befolyásos oroszokhoz kötődnek, és amelyeket az Európai Unió, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok lefoglaltak, amikor az ukrajnai invázióra válaszul az oligarchák és a Putyin belső köréhez tartozó tisztviselők vagyonát igyekeztek elkobozni. Márciusban a Scheherazade kapitánya, Guy Bennett-Pearce azt mondta, hogy a hajó tulajdonosa – akit nem azonosított – nem szerepel semmilyen szankciós listán. Az olasz média arról számolt be, hogy a tulajdonos Eduard Hudajnatov orosz olajmágnás, aki jelenleg nem áll szankciók hatálya alatt.

Eduard Hudajnatov

Hudajnatov régóta munkatársa Igor Szecsinnek, Putyin közeli szövetségesének, a Rosznyeft orosz állami olajvállalat elnökének, aki feltehetően a márciusban lefoglalt szuperjacht tulajdonosa. Azt, hogy Hudajnatov tulajdonában van-e a Scheherazade, nem lehetett függetlenül ellenőrizni. Ha valóban ő a tulajdonos, az csak papíron lehet. Az ő neve egy másik szuperjacht esetében is felmerült, ahogy arról az Associated Press korábban beszámolt: az Amadea esetében, amelynek tervezője, valamint építője is közös a Scheherazadéval.

Kedden a Fidzsi-szigetek legfelsőbb bírósága engedélyt adott az Egyesült Államoknak a 325 millió dolláros Amadea lefoglalására, amelyet a múlt hónap óta tartanak fel a dél-csendes-óceáni országban. Egy amerikai tisztviselő szerint a hajó tulajdonosa Szulejman Kerimov, egy oroszországi aranymágnás milliárdos, aki 2018 óta amerikai szankciók hatálya alatt áll. A védőügyvédek szerint a valódi tulajdonos Hudajnatov – jelentette az Associated Press.

A Scheherazade legénységének egykori tagja – aki névtelensége megőrzése mellett beszélt a hajón dolgozók által aláírt titoktartási megállapodás miatt – soha nem hallott Hudajnatovról, és azt mondta, hogy

nyíltan beszéltek arról a fedélzeten, hogy a Scheherazade valódi tulajdonosa Vlagyimir Putyin.

Nem sokkal azután, hogy a The Times március elején először írt a Scheherazadéról, amerikai tisztviselők azt mondták, hogy a jacht kapcsolatban áll Putyinnal, anélkül, hogy konkrétumokat is említettek volna. A bebörtönzött orosz ellenzéki vezetőnek, Alekszej Navalnijnak dolgozó újságírócsoport megszerezte a legénység tagjainak listáját, és kiderült, hogy sokan közülük annak az orosz ügynökségnek az alkalmazottai, amely Putyint őrzi.

Az olasz pénzügyi rendőrség szóvivője – amely a Scheherazade tulajdonjogának nemzeti és nemzetközi vizsgálatát vezeti – azt mondta, hogy amennyiben a hajó a vizsgálatuk lezárása előtt távozik, a hatóságok nem tehetnek semmit annak megakadályozására.

Három kikötői dolgozó elmondta, hogy a hatóságok szemmel tartják a jachtot, amely a szárazdokkban lévő rendőrőrs és a parti őrség szomszédságában van. Elmondásuk szerint egy rendőrségi helikopter naponta repül át a hajó fölött. A dolgozók, akiknek nem volt engedélyük a sajtónak nyilatkozni, azt kérték, hogy nevüket ne hozzák nyilvánosságra.

Egy nyugdíjas hajógyári alkalmazott, Roberto Franchi azonban elmondta, hogy ha a Scheherazade “úszik, akkor viszonylag gyorsan tud mozogni“.

Roman Abramovics

Nem világos, hogy a hajó hová menne, de az amerikai, az európai uniós vagy a brit szankciókat sikeresen kikerülő orosz tulajdonú szuperjachtok mozgása kínál néhány lehetőséget. A brit és európai uniós szankciókkal sújtott milliárdos Roman Abramovics két hajója hetek óta török vizeken tartózkodik. Mások az Indiai-óceánban található Maldív-szigeteken vesztegelnek. Az Alekszej Mordasov milliárdos tulajdonában lévő Nord sokkal messzebbre ment, és március végén érkezett meg az orosz csendes-óceáni kikötőbe, Vlagyivosztokba.

Mindenesetre Marina di Carrarában a kikötői dolgozók és más, a hajógyárba bejutó emberek látták, hogy a Scheherazade legénysége aktív tevékenységet folytat: eltávolítják a fedélzeteket a javítások során védő fehér műanyag paravánokat, tisztítják a hajót, ellátmányt rakodnak. Elmondásuk szerint a múlt héten üzemanyagszállító teherautók töltötték meg a hajó hatalmas tartályait, miközben a legénység tagjai ládákat szállítottak a fedélzetre.

Boruzs Álmos

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.