Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Csak hétfőn 206 milliárd dollárt vesztett a világ 500 leggazdagabb embere
No menu items!

Csak hétfőn 206 milliárd dollárt vesztett a világ 500 leggazdagabb embere

Illusztráció: Bigstock

A Bloomberg Billionaires Index szerint a világ 500 leggazdagabb embere idén eddig 1,4 billió dollárt veszített. Ebből csak hétfőn 206 milliárd dollárt, mivel a globális pénzügyi piacok meginogtak a magasabb kamatlábak és az inflációs aggodalom súlya alatt.

Ez szöges ellentétben áll a tavalyi évvel, amikor a Capgemini World Wealth kedden közzétett jelentése szerint a piacok szárnyalása mintegy 8 százalékkal növelte a világ szupergazdagainak számát, beleértve Észak-Amerikát 13 százalékkal. Az adatok azt mutatják, hogy az ázsiai-csendes-óceáni térségben mindössze 4,2 százalékkal nőtt a gazdagok száma – lemaradva Európa mögött és még inkább lemaradva Észak-Amerikától -, noha az elmúlt évtizedben éppen bben a térségben növekedett leginkább a gazdagok száma.

Részben a technológiai vállalatokkal szembeni kínai szigorítás, részben pedig a lehűlő ingatlanpiac volt az ok, de ez tükrözte az amerikai tőzsde vad emelkedését is, amely a kriptovalutáktól kezdve az ingatlanok értékéig mindent felpörgetett. Ez most gyorsan megfordult, mivel az infláció felpörgött, ami aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy a Federal Reserve milyen meredeken fogja emelni a kamatlábakat.

Mégis, a Capgemini-jelentés jól szemlélteti, hogy a Covid-19-járvány és a monetáris válaszlépések mennyire a gazdasági elitnek és annak a helynek kedveztek, ahol túlnyomórészt tartózkodnak.

Az Egyesült Államok, Japán, Kína és Németország továbbra is a top országok közé tartozik, ahol a világ legtöbb gazdagja él. A Capgemini jelentése szerint e négy országban él a globálisan nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek közel 64 százaléka.

Ráadásul a világ nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyei közül is a nagyon gazdagok részesültek a legtöbb előnyben. A 30 millió dolláros vagy annál nagyobb befektethető vagyonnal rendelkezők vagyona 9,6 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, ami a jelentésben vizsgált kohorszok közül a leggyorsabb ütemű növekedés. Az 1 millió és 5 millió dollár közötti vagyonnal rendelkezők vagyona a leglassabban, 7,8 százalékkal nőtt.

A jelentés azt is kiemelte, hogy a következő két generációban a nők minden csoportban a globális vagyon 70 százalékát fogják örökölni. A jól menő technológiai cégek és startupok hatalmas vagyona több fiatalt is gazdaggá tett, elsősorban a kriptotérben.

Persze ez a gyors felemelkedés most ostrom alatt áll, mivel a Bitcoin, az Ether és a kriptotér többi része is zuhan, és a technológiai startupok úgy találják, hogy az új tőkebevonás sokkal drágább lesz. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Az üzemanyag-kereskedők önkéntesen csökkentették az áraikat

Emellett a kormány megfontolja az üzemanyag-forgalmazók azon javaslatát, miszerint ne a régiós, hanem a szomszéd országok üzemanyag-átlagára legyen a referenciaérték.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Minden fronton erősített a 30 éves Z(s)eppelin

És miközben az utasok a most nyári, őszi élményekre készülnek, Zsebők Tamás és csapata már a 2025-os programok megtervezésén, megszervezésén dolgozik,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.