Kezdőlap Világgazdaság Az USA-ban tetőzhet az infláció és javul a fogyasztói hangulat

Az USA-ban tetőzhet az infláció és javul a fogyasztói hangulat

Az amerikai fogyasztói hangulat augusztusban tovább emelkedett az év eleji rekordalacsony szintről. Illusztráció: Bigstock

Az Egyesült Államok importárai júliusban hét hónap óta először csökkentek, amihez hozzájárult az erős dollár, valamint az alacsonyabb üzemanyag- és az üzemanyaghoz nem kötődő egyéb költségek is. Eközben a fogyasztók egyéves inflációs kilátásai augusztusban csökkentek, ami a legújabb jele annak, hogy az árnyomás elérte a csúcspontját.

A vámok nélkül számított importárak a múlt hónapban 1,4 százalékkal csökkentek a júniusi 0,3 százalékos emelkedés után – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium.

Ez volt a legnagyobb havi csökkenés 2020 áprilisa óta, és meghaladta a Reuters hírügynökség felmérésében közgazdászok által várt 1,0 százalékos visszaesést. A júliusig tartó 12 hónapban az importárak 8,8 százalékkal nőttek a júniusi 10,7 százalékos emelkedés után, ami az éves ütem negyedik egymást követő havi csökkenését jelenti.

A jelentés a hét elején más, óvatos jeleket követett, amelyek arra utaltak, hogy az infláció végre lecsengőben van. Az amerikai fogyasztói árak júliusban nem változtak a benzin árának erőteljes csökkenése miatt, miután júniusban 1,3 százalékkal emelkedtek, bár a mögöttes árnyomás továbbra is magas maradt. A termelői árak szintén csökkentek a múlt hónapban az alacsonyabb energiaköltségek miatt.

“Az importárak és a termelői árak csökkenése alátámasztja azt a tézist, hogy a gazdaság túl van az inflációs csúcson”

– mondta Jeffrey Roach, az LPL Financial vezető közgazdásza.

A Federal Reserve fontolgatja, hogy a szeptember 20-21-én tartandó következő kamatdöntő ülésén 50 vagy 75 bázisponttal emelje-e az egynapos hitelkamatlábat, mivel az amerikai jegybank a gazdaságban a kereslet lehűtéséért és az infláció 2 százalékos célhoz való visszaszorításáért küzd. A Fed március óta 225 bázisponttal emelte irányadó kamatlábát.

Thomas Barkin, a richmondi Fed elnöke az adatok megjelenése után megismételte, hogy ő és döntéshozó társai nem fognak lemondani a kamatemelésről, amíg nem látnak tartós bizonyítékot arra, hogy az árnyomás határozottan csökkenő pályára állt.

Szeretnék egy olyan időszakot látni, amikor az infláció tartósan kontroll alatt van, és amíg ez nem történik meg, addig szerintem csak korlátozó irányba kell elmozdítanunk a kamatlábakat” – mondta Barkin a CNBC-nek.

Az importált üzemanyagárak 7,5 százalékkal csökkentek a múlt hónapban, miután júniusban 6,2 százalékkal emelkedtek. A kőolaj ára 6,8 százalékkal csökkent, míg az importált élelmiszerek ára 0,9 százalékkal esett, ami 2020 novembere óta a legnagyobb egyhavi csökkenés és a harmadik egymást követő havi csökkenés.

Az üzemanyag és az élelmiszerek nélkül az importárak 0,5 százalékkal csökkentek. Ezek az úgynevezett “magimportárak” júniusban 0,6 százalékkal csökkentek. Júliusban éves szinten 3,8 százalékkal emelkedtek. Az amerikai dollár erőssége segít visszafogni az alapimportárakat.

A dollár az év eleje óta mintegy 10 százalékkal erősödött az Egyesült Államok fő kereskedelmi partnereinek valutáival szemben.

A jelentés azt is kimutatta, hogy az exportárak 3,3 százalékkal csökkentek júliusban a júniusi 0,7 százalékos gyorsulás után. A mezőgazdasági exportárak 3,0 százalékkal csökkentek, a visszaesést a szójabab, a búza és a gyapot alacsonyabb ára vezette.

A nem mezőgazdasági exportárak 3,3 százalékkal csökkentek. Az exportárak éves szinten 13,1 százalékkal emelkedtek júliusban, miután júniusban 18,1 százalékkal nőttek.

Fogyasztói hangulat

Az amerikai fogyasztói hangulat augusztusban tovább emelkedett az év eleji rekordalacsony szintről, és az amerikai háztartások inflációs kilátásai a benzinárak hirtelen csökkenése miatt ismét enyhültek – derült ki a Michigani Egyetem felméréséből.

A felmérés előzetes augusztusi fogyasztói hangulatindexe 55,1 ponton állt, szemben az előző havi 51,5 ponttal. Júniusban rekordalacsony, 50 pont volt.

Az előzetes augusztusi érték meghaladta a Reuters által megkérdezett közgazdászok 52,5-es medián előrejelzését is.

A felmérés egyéves inflációs várakozása 5,2 százalékról 5,0 százalékra, hathavi mélypontra, 5,2 százalékra csökkent, míg az ötéves inflációs kilátások 2,9 százalékról 3,0 százalékra emelkedtek, és az elmúlt egy évben érvényesülő sávban maradtak. (Al Jazeera)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az albérletpiac átalakulására számítanak a szakértők a következő hónapokban

A keresleti viszonyok változásával jelentősen átalakulhat az albérletpiac a következő hónapokban.

SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója - idén májusban közel 10 százalékkal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest.

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Regélő kisvonatokkal ünneplik Jókai Mór születésének 200. évfordulóját

Kilenc városban indulnak Jókai-tematikus városnéző járatok
Hirdetés

Hírek

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...

Augusztus végéig folyósítják az eddig elbírált támogatásokat a Demján Sándor 1+1 Programban

Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.

19,8 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.

Történelmi rekordot döntött a magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.