Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az USA-ban tetőzhet az infláció és javul a fogyasztói hangulat
No menu items!

Az USA-ban tetőzhet az infláció és javul a fogyasztói hangulat

Az amerikai fogyasztói hangulat augusztusban tovább emelkedett az év eleji rekordalacsony szintről. Illusztráció: Bigstock

Az Egyesült Államok importárai júliusban hét hónap óta először csökkentek, amihez hozzájárult az erős dollár, valamint az alacsonyabb üzemanyag- és az üzemanyaghoz nem kötődő egyéb költségek is. Eközben a fogyasztók egyéves inflációs kilátásai augusztusban csökkentek, ami a legújabb jele annak, hogy az árnyomás elérte a csúcspontját.

A vámok nélkül számított importárak a múlt hónapban 1,4 százalékkal csökkentek a júniusi 0,3 százalékos emelkedés után – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium.

Ez volt a legnagyobb havi csökkenés 2020 áprilisa óta, és meghaladta a Reuters hírügynökség felmérésében közgazdászok által várt 1,0 százalékos visszaesést. A júliusig tartó 12 hónapban az importárak 8,8 százalékkal nőttek a júniusi 10,7 százalékos emelkedés után, ami az éves ütem negyedik egymást követő havi csökkenését jelenti.

A jelentés a hét elején más, óvatos jeleket követett, amelyek arra utaltak, hogy az infláció végre lecsengőben van. Az amerikai fogyasztói árak júliusban nem változtak a benzin árának erőteljes csökkenése miatt, miután júniusban 1,3 százalékkal emelkedtek, bár a mögöttes árnyomás továbbra is magas maradt. A termelői árak szintén csökkentek a múlt hónapban az alacsonyabb energiaköltségek miatt.

“Az importárak és a termelői árak csökkenése alátámasztja azt a tézist, hogy a gazdaság túl van az inflációs csúcson”

– mondta Jeffrey Roach, az LPL Financial vezető közgazdásza.

A Federal Reserve fontolgatja, hogy a szeptember 20-21-én tartandó következő kamatdöntő ülésén 50 vagy 75 bázisponttal emelje-e az egynapos hitelkamatlábat, mivel az amerikai jegybank a gazdaságban a kereslet lehűtéséért és az infláció 2 százalékos célhoz való visszaszorításáért küzd. A Fed március óta 225 bázisponttal emelte irányadó kamatlábát.

Thomas Barkin, a richmondi Fed elnöke az adatok megjelenése után megismételte, hogy ő és döntéshozó társai nem fognak lemondani a kamatemelésről, amíg nem látnak tartós bizonyítékot arra, hogy az árnyomás határozottan csökkenő pályára állt.

Szeretnék egy olyan időszakot látni, amikor az infláció tartósan kontroll alatt van, és amíg ez nem történik meg, addig szerintem csak korlátozó irányba kell elmozdítanunk a kamatlábakat” – mondta Barkin a CNBC-nek.

Az importált üzemanyagárak 7,5 százalékkal csökkentek a múlt hónapban, miután júniusban 6,2 százalékkal emelkedtek. A kőolaj ára 6,8 százalékkal csökkent, míg az importált élelmiszerek ára 0,9 százalékkal esett, ami 2020 novembere óta a legnagyobb egyhavi csökkenés és a harmadik egymást követő havi csökkenés.

Az üzemanyag és az élelmiszerek nélkül az importárak 0,5 százalékkal csökkentek. Ezek az úgynevezett “magimportárak” júniusban 0,6 százalékkal csökkentek. Júliusban éves szinten 3,8 százalékkal emelkedtek. Az amerikai dollár erőssége segít visszafogni az alapimportárakat.

A dollár az év eleje óta mintegy 10 százalékkal erősödött az Egyesült Államok fő kereskedelmi partnereinek valutáival szemben.

A jelentés azt is kimutatta, hogy az exportárak 3,3 százalékkal csökkentek júliusban a júniusi 0,7 százalékos gyorsulás után. A mezőgazdasági exportárak 3,0 százalékkal csökkentek, a visszaesést a szójabab, a búza és a gyapot alacsonyabb ára vezette.

A nem mezőgazdasági exportárak 3,3 százalékkal csökkentek. Az exportárak éves szinten 13,1 százalékkal emelkedtek júliusban, miután júniusban 18,1 százalékkal nőttek.

Fogyasztói hangulat

Az amerikai fogyasztói hangulat augusztusban tovább emelkedett az év eleji rekordalacsony szintről, és az amerikai háztartások inflációs kilátásai a benzinárak hirtelen csökkenése miatt ismét enyhültek – derült ki a Michigani Egyetem felméréséből.

A felmérés előzetes augusztusi fogyasztói hangulatindexe 55,1 ponton állt, szemben az előző havi 51,5 ponttal. Júniusban rekordalacsony, 50 pont volt.

Az előzetes augusztusi érték meghaladta a Reuters által megkérdezett közgazdászok 52,5-es medián előrejelzését is.

A felmérés egyéves inflációs várakozása 5,2 százalékról 5,0 százalékra, hathavi mélypontra, 5,2 százalékra csökkent, míg az ötéves inflációs kilátások 2,9 százalékról 3,0 százalékra emelkedtek, és az elmúlt egy évben érvényesülő sávban maradtak. (Al Jazeera)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Az üzemanyag-kereskedők önkéntesen csökkentették az áraikat

Emellett a kormány megfontolja az üzemanyag-forgalmazók azon javaslatát, miszerint ne a régiós, hanem a szomszéd országok üzemanyag-átlagára legyen a referenciaérték.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Minden fronton erősített a 30 éves Z(s)eppelin

És miközben az utasok a most nyári, őszi élményekre készülnek, Zsebők Tamás és csapata már a 2025-os programok megtervezésén, megszervezésén dolgozik,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.