Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Közel 80 százalékkal kevesebb orosz turista utazott Európába
No menu items!

Közel 80 százalékkal kevesebb orosz turista utazott Európába

Az EU légterének februári lezárása az orosz légitársaságok előtt szintén megnehezítette az utazást. Illusztráció: Bigstock

Volt idő, amikor Nyugat-Európa volt az orosz turisták kedvenc úti célja, azonban a háborúval a dolgok megváltoztak. Az oroszok számára a nyaralás már nem az, ami régen volt. De még mindig vannak lehetőségeik.

Max, a CNBC által megszólaltatott, negyvenes éveiben járó orosz turista korábban múzeumokban sétálgatott Franciaországban, élvezte a finom olasz konyhát és túrázott a spanyol hegyekben.

Aztán Oroszország megszállta Ukrajnát. Idén Max – aki biztonsági okokból nem osztotta meg a vezetéknevét – elmondta, “még csak nem is gondolt” Európára, mint nyaralási célpontra.

Tisztában vagyok az európai országokba való vízumszerzéssel kapcsolatos problémákkal” – mondta.

A múlt héten az Európai Unió beleegyezett, hogy felfüggeszti a Moszkvával kötött 2007-es utazási megállapodást, amely megkönnyítette a vízumkiadást az oroszok számára. A lépés megnehezíti és megdrágítja az oroszok beutazását a blokkba.

“A jövőben, amikor Putyin távozik, és újra normális országgá válunk, remélem, hogy újra ellátogathatok Európába”

– fejezte ki reményeit Max.

Az EU légterének februári lezárása az orosz légitársaságok előtt szintén megnehezítette az utazást.

″Az irónia az egészben az, hogy én abszolút ellenzem a háborút és Putyint, mégis utazási nehézségeket tapasztalok” – mondta Max.

Kevesebb orosz Európában

Max egyike a sok orosznak, akik idén nyáron más országokra cserélték az európai nyaralási célpontokat.

A ForwardKeys utazási adatszolgáltató cég adatai szerint az olyan uniós országok, mint Olaszország, Spanyolország, Ciprus és Görögország a háború kitörése előtt az orosz utazók által legtöbbet foglalt 20 úti cél között voltak.

Olivier Ponti, a ForwardKeys munkatársa szerint azonban az Európába irányuló orosz légi utazások a nyáron csak 26%-át tették ki a 2019-es évinek.

Oroszország ukrajnai inváziója minden bizonnyal korlátozta az állampolgárok nyaralási lehetőségeit, mivel számos népszerű célállomásra betiltották a közvetlen járatokat. Az oroszok számára még mindig lehetséges, hogy Európába látogassanak, de most olyan helyeken kell átszállniuk, mint Isztambul vagy Dubaj” – mondta.

Hová mennek most az oroszok?

A ForwardKeys szerint, amely a járatok érkezési adatait vizsgálta, több szabadidős úti cél esetében is nőtt az orosz látogatók száma júniusban, júliusban és augusztusban éves összehasonlításban 2019-hez képest.

  • Maldív-szigetek (5%-os ugrás)
  • Seychelle-szigetek (4%)
  • Törökország (4%)
  • Egyesült Arab Emírségek (2%)

Ezen országok többsége a háború előtt is népszerű volt az orosz látogatók körében. A Economic Intelligence Unit (EIU) adatai szerint 2019-ben Törökország volt az orosz turisták első számú célpontja, amelyet az Oroszország által megszállt Abházia, az Egyesült Arab Emírségek és a Maldív-szigetek követett.

Az EIU elemzői a CNBC-nek elmondták, hogy a Maldív-szigetek már régóta kedvelt célpontja a tehetős oroszoknak, akik érkezéskor könnyen kaphatnak turista vízumot, amellyel akár 90 napig is maradhatnak.

Az EIU elemzői, Mario Bikarski és Federica Reccia elmondták, hogy Törökországban a március közepe óta kedvezőbb árfolyam valószínűleg növelte az utazási számokat. A török líra jelenleg 18,23-on áll a dollárral szemben. Vagyis rekordalacsony szintek közelében, miután a török központi bank augusztusban csökkentette irányadó kamatlábát annak ellenére, hogy az infláció közel 80%-os volt.

Ennek ellenére az oroszok utazási lehetőségei tovább korlátozódhatnak – mondták. Bikarski és Reccia szerint amellett, hogy az EU felfüggesztette a Moszkvával kötött 2007-es kedvezményes vízummegállapodást, a gazdasági problémák is visszatarthatják az oroszokat az utazástól.

A háború elhúzódásával arra is számítunk, hogy a romló gazdasági kilátások is nyomasztják az oroszok utazási hajlandóságát” – emelték ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.