Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Rekordméretű gázkereslet-visszaesés lesz
No menu items!

Rekordméretű gázkereslet-visszaesés lesz

Illusztráció: Bigstock

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az európai földgázkereslet jövőre visszaesik, mivel a magas árak miatt a nemzetek energiatakarékossági intézkedéseket vezetnek be az orosz kínálat korlátozása közepette.

Az IEA negyedéves gázjelentésében közölte, hogy a magas gázárak következtében az európai fogyasztás az idei rekordmértékű, 10%-os visszaesés után 2023-ban 4%-kal fog csökkenni. A csökkenés az ipari ágazatban a legjelentősebb, de az energiatermelésben is megfigyelhető, ami idén 0,8%-kal nyomja vissza a globális gázkeresletet.

Oroszország ukrajnai inváziója és az Európába irányuló földgázszállítások erőteljes csökkenése jelentős károkat okoz a fogyasztóknak, a vállalkozásoknak és egész gazdaságoknak – nemcsak Európában, hanem a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban is” – írta a jelentésben Keisuke Sadamori, az IEA energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

Az EU intézkedéseket hozott az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságának kezelésére, amelyet a blokk egykor legnagyobb gázszállítójának számító Moszkva erősen csökkentett gázellátása súlyosbít. Az európaiaknak hideg téllel kell szembenézniük, mivel a földgáz árának emelkedése miatt az energiaszámlák az egekbe szöktek. Az EU sürgette, hogy a gázkeresletet önkéntes alapon 15%-kal csökkentsék az ötéves átlaghoz képest.

Ha nem sikerül visszafogni a keresletet, a régió tárolói februárban kritikusan alacsony, 5%-os szintre süllyednek, amennyiben az orosz gázvezetékek áramlása november 1-jétől teljesen leáll - becsüli az IEA. Az ilyen alacsony készletek fennakadásokat okozhatnak, ha a tél végén hidegbetörés következik be.

A gáztakarékossági intézkedések kulcsfontosságúak lesznek a tárolókivonások minimalizálásához és a készletek megfelelő szinten tartásához a fűtési szezon végéig” – közölte az IEA.

Az előrejelzések szerint a globális gázfogyasztás jövőre csak 0,4%-kal fog növekedni, “de a kilátások nagyfokú bizonytalansággal terheltek, különösen Oroszország jövőbeli intézkedései és a tartósan magas energiaárak gazdasági hatásai tekintetében” – tették hozzá.

A gyenge kereslet ellenére a tény, hogy Európa alternatív forrásokat keres, fokozza a cseppfolyósított földgázért (LNG) folyó globális versenyt. Az IEA előrejelzése szerint Európa LNG-importja idén több mint 60 milliárd köbméterrel fog növekedni, ami több mint kétszerese a globális LNG-exportkapacitás bővítésének.

A gázpiacok kilátásai továbbra is borúsak, nem utolsósorban Oroszország meggondolatlan és kiszámíthatatlan magatartása miatt. De minden jel arra mutat, hogy a piacok még 2023-ban is nagyon feszesek maradnak” – írta Sadamori. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.