Hirdetés
Kezdőlap Tech Mit kell tudni a távolból irányított halálosztókról? Itt a kamikaze drón kisokos
No menu items!

Mit kell tudni a távolból irányított halálosztókról? Itt a kamikaze drón kisokos

Shahed-136-osok. Kép forrása: Wikipedia

Az Ukrajna több részén bekövetkezett katonai kudarcokra válaszul Oroszország egyszer használatos, úgynevezett kamikaze drónokkal támadta meg Kijev központját október 17-én. A harcászati eszközöket Ukrajna és az Egyesült Államok szerint is Irán szállítja. De mik is azok a kamikaze drónok, mi lehet Irán szerepe és hogyan lehet védekezni ellenük? A Bloomberg összefoglaljója.

1. Mik azok a drónok?

A Shahed-136 típusú drónokat gyakran kamikaze drónoknak nevezik, mert nem úgy tervezték őket, hogy túléljék a küldetésüket. De valójában inkább irányított rakéták, mint repülőgépek. Mivel a Shahed-136-osok szárnyakkal és légcsavaros motorral vannak felszerelve, órákig képesek vesztegelni, mielőtt célpontot találnának és lecsapnának. Bár a Shahed új az ukrajnai háborúban, a lassú, alacsonyan repülő lövedékek családjából származik, amelyek már az 1980-as évek óta léteznek, és amelyeket elsősorban az Alibabán kapható kereskedelmi GPS-rendszerek beépítésével fejlesztettek tovább. A név perzsa nyelven mártírt jelenthet.

2. Ez az iráni drónok első alkalmazása Ukrajnában?

Nem. Az Egyesült Államok szerint Oroszország augusztus végén 1000 drónt vett Irántól. A következő hónapban az oroszok elkezdték használni őket a déli kikötőváros, Odesza támadására. Az ukránok ezt megelőzően hónapokon keresztül a sokkal kisebb Switchblade 300-as, a virginiai székhelyű AeroVironment által gyártott hordozható, egyszer használatos, lődöző drónnal csaptak le az orosz erőkre. Az ukránok emellett használták a többször használható, felfegyverzett török Bayraktar drónt is, valamint a kereskedelmi forgalomban kapható, robbanóanyagot a célpont fölé szállító, majd ledobó drónokat is.

3. Mi Irán szerepe?

Irán azt állítja, hogy nem vesz részt Oroszország ukrajnai háborújában, és tagadja, hogy fegyvereket exportálna az ottani felhasználásra. Ukrajna ezt nem így látja, és kiutasította Irán nagykövetét az országból. A drónok maradványait – amelyeket Oroszország Geran-2 (Germanium-2) névre keresztelt át – a lelövés után találták meg.

Lelőtt Shahed-136-os – vagy ahogy oroszul hívják, Geran-2-es – egy darabja valahol Ukrajában. Kép forrása: Wikipedia

4. Mi az előnye a Shahed drónok használatának?

Mivel Oroszország kifogyóban van a precíziós irányítású rakétákból, és szankciók miatt nehezen tud utánpótlást vásárolni vagy gyártani, az iráni drónok pontos, közepes hatótávolságú alternatívát kínálnak. Több drónra lehet szükség egy cirkálórakétával egyenértékű találat eléréséhez, de mivel olcsók, úgynevezett rajokban telepíthetők. Bár viszonylag lassan mozognak, alacsonyan repülnek, egyes légvédelmi rendszerek számára nehéz lehet bemérni és lelőni őket, különösen, ha nagy számban használják őket. A lelövésükhöz gyakran használt légvédelmi rakéták sokkal többe kerülnek. A drónok indítórendszerei teherautókra szerelhetők, ezért viszonylag mobilak és a földről nehezen megsemmisíthetők.

5. Hogyan használják őket az oroszok?

Amikor olyan városok ellen vetik be, mint Kijev és Odesza, a Shahed pszichológiai hatást gyakorol a lakosokra, félelmet gerjesztve és megzavarva a napi tevékenységet. A fronton is bevetették őket, egyes orosz katonai bloggerek képeket tettek közzé ukrán páncélozott személyszállító járművekről és tüzérségi lövegekről, amelyeket szerintük a Shahedek semmisítettek meg. Ezt a forgatókönyvet a Wall Street Journal jelentése is alátámasztja. Az oroszbarát online oldalakon olyan spekulációk jelentek meg, hogy a drónokat rajokban lehetne használni az ukrán légvédelmi ütegek megsemmisítésére, ami Oroszországnak légi fölényt biztosítana, amelyet eddig nem tudott elérni.

6. Hogyan lehet védekezni a drónok ellen?

Le lehet lőni őket a régimódi légvédelmi ágyúkkal, valamint a kifinomultabb rakétavédelemmel, és az ukránok már le is szedtek néhányat közülük. A nehézséget az jelenti, hogy eldöntsék, hova helyezzék el a légvédelmi eszközök korlátozott készleteit. A Shahed több száz kilométerre képes repülni. (Irán állítása, miszerint hatótávolsága meghaladja a 2000 km-t, valószínűleg túlzás). Ukrán tisztviselők érdeklődésüket fejezték ki légvédelmi rendszerek vásárlása iránt Izraeltől, amely szinte tökéletes statisztikát tud felmutatni a még kifinomultabb iráni drónok lelövésében. Ám ha Izrael ilyen eszközökkel látná el Ukrajnát, azzal az Oroszországgal való kapcsolatok megromlását kockáztatná.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Autóvásárlási roham az USÁ-ban – vám előtti pánikroham

Az Egyesült Államokban rohamosan csökken az új és használt...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

A Ford beleáll az elektromos átállásba

„Az elektromos autózás olyan, mint a mobiltelefonok fejlődése volt:...

Egy évezredes kupola új élete – Felújítják Isztambul szívét, a Hagia Sophiát

Isztambul egyik legikonikusabb épülete, a közel másfél évezredes Hagia Sophia ismét reflektorfénybe került – ezúttal egy grandiózus restaurálási projekt középpontjaként.
Hirdetés

Hírek

Kína ellen blokkot gründol az ázsiai családi egység meghírdetésével?

Miközben Donald Trump újabb kereskedelmi szövetségi nyomást helyez Ázsia...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

Szabadon bárhova! – Bécs új kerékpárja  mozgáskorlátozottaknak

Bécs városa továbbra is elkötelezetten dolgozik a fenntartható közlekedés fejlesztésén, ennek jegyében 2025 áprilisában bemutatták az első mozgáskorlátozottak igényeihez igazított "Grätzl-kerékpárt", amely a környezetbarát és akadálymentes közlekedést támogatja.

Oszakai Világkiállítás – megnyílt a Magyar Pavilon

Az Oszakai Világkiállítás a világ legnagyobb volumenű kulturális, turisztikai és gazdasági hatású eseményeinek egyike, egyúttal páratlan diplomáciai és gazdaságfejlesztési lehetőség

Itt az idő: be kell fizetni a gépjárműadót

Közeleg az április 15-i határidő, az autósok több mint fele már befizette a gépjárműadót, a 3,3 millió érintett közül 1,7 millióan

Ők így csinálják: Bécs fiataljait célozzák meg

A bécsi városvezetés új, modern kampányt indított, hogy minél több fiatalt vonjon be az áprilisi helyi választásokba. Digitális eszközökkel, influencerek közreműködésével és interaktív tartalmakkal próbálják elérni, hogy a fiatalok valóban éljenek szavazati jogukkal.

Trump tovább vámolja Kínát, közben mézesmadzagot dob a többieknek – összefoglaló

A CNBC, amely élő folyamban követi Trump elnök kaotikus...

Trump azonnali hatállyal 125 százalékra emeli a kínai vámot, haladékot ad a többieknek.

Donald Trump ismét posztolt a közösségi médiában, ezúttal megint Kínát vette célba. Most azt mondta, hogy 125%-ra emeli a Kínára kivetett vámot - méghozzá „azonnali hatállyal”
Hirdetés

Gazdaság

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...