Hirdetés
Kezdőlap Tech Mit kell tudni a távolból irányított halálosztókról? Itt a kamikaze drón kisokos
No menu items!

Mit kell tudni a távolból irányított halálosztókról? Itt a kamikaze drón kisokos

Shahed-136-osok. Kép forrása: Wikipedia

Az Ukrajna több részén bekövetkezett katonai kudarcokra válaszul Oroszország egyszer használatos, úgynevezett kamikaze drónokkal támadta meg Kijev központját október 17-én. A harcászati eszközöket Ukrajna és az Egyesült Államok szerint is Irán szállítja. De mik is azok a kamikaze drónok, mi lehet Irán szerepe és hogyan lehet védekezni ellenük? A Bloomberg összefoglaljója.

1. Mik azok a drónok?

A Shahed-136 típusú drónokat gyakran kamikaze drónoknak nevezik, mert nem úgy tervezték őket, hogy túléljék a küldetésüket. De valójában inkább irányított rakéták, mint repülőgépek. Mivel a Shahed-136-osok szárnyakkal és légcsavaros motorral vannak felszerelve, órákig képesek vesztegelni, mielőtt célpontot találnának és lecsapnának. Bár a Shahed új az ukrajnai háborúban, a lassú, alacsonyan repülő lövedékek családjából származik, amelyek már az 1980-as évek óta léteznek, és amelyeket elsősorban az Alibabán kapható kereskedelmi GPS-rendszerek beépítésével fejlesztettek tovább. A név perzsa nyelven mártírt jelenthet.

2. Ez az iráni drónok első alkalmazása Ukrajnában?

Nem. Az Egyesült Államok szerint Oroszország augusztus végén 1000 drónt vett Irántól. A következő hónapban az oroszok elkezdték használni őket a déli kikötőváros, Odesza támadására. Az ukránok ezt megelőzően hónapokon keresztül a sokkal kisebb Switchblade 300-as, a virginiai székhelyű AeroVironment által gyártott hordozható, egyszer használatos, lődöző drónnal csaptak le az orosz erőkre. Az ukránok emellett használták a többször használható, felfegyverzett török Bayraktar drónt is, valamint a kereskedelmi forgalomban kapható, robbanóanyagot a célpont fölé szállító, majd ledobó drónokat is.

3. Mi Irán szerepe?

Irán azt állítja, hogy nem vesz részt Oroszország ukrajnai háborújában, és tagadja, hogy fegyvereket exportálna az ottani felhasználásra. Ukrajna ezt nem így látja, és kiutasította Irán nagykövetét az országból. A drónok maradványait – amelyeket Oroszország Geran-2 (Germanium-2) névre keresztelt át – a lelövés után találták meg.

Lelőtt Shahed-136-os – vagy ahogy oroszul hívják, Geran-2-es – egy darabja valahol Ukrajában. Kép forrása: Wikipedia

4. Mi az előnye a Shahed drónok használatának?

Mivel Oroszország kifogyóban van a precíziós irányítású rakétákból, és szankciók miatt nehezen tud utánpótlást vásárolni vagy gyártani, az iráni drónok pontos, közepes hatótávolságú alternatívát kínálnak. Több drónra lehet szükség egy cirkálórakétával egyenértékű találat eléréséhez, de mivel olcsók, úgynevezett rajokban telepíthetők. Bár viszonylag lassan mozognak, alacsonyan repülnek, egyes légvédelmi rendszerek számára nehéz lehet bemérni és lelőni őket, különösen, ha nagy számban használják őket. A lelövésükhöz gyakran használt légvédelmi rakéták sokkal többe kerülnek. A drónok indítórendszerei teherautókra szerelhetők, ezért viszonylag mobilak és a földről nehezen megsemmisíthetők.

5. Hogyan használják őket az oroszok?

Amikor olyan városok ellen vetik be, mint Kijev és Odesza, a Shahed pszichológiai hatást gyakorol a lakosokra, félelmet gerjesztve és megzavarva a napi tevékenységet. A fronton is bevetették őket, egyes orosz katonai bloggerek képeket tettek közzé ukrán páncélozott személyszállító járművekről és tüzérségi lövegekről, amelyeket szerintük a Shahedek semmisítettek meg. Ezt a forgatókönyvet a Wall Street Journal jelentése is alátámasztja. Az oroszbarát online oldalakon olyan spekulációk jelentek meg, hogy a drónokat rajokban lehetne használni az ukrán légvédelmi ütegek megsemmisítésére, ami Oroszországnak légi fölényt biztosítana, amelyet eddig nem tudott elérni.

6. Hogyan lehet védekezni a drónok ellen?

Le lehet lőni őket a régimódi légvédelmi ágyúkkal, valamint a kifinomultabb rakétavédelemmel, és az ukránok már le is szedtek néhányat közülük. A nehézséget az jelenti, hogy eldöntsék, hova helyezzék el a légvédelmi eszközök korlátozott készleteit. A Shahed több száz kilométerre képes repülni. (Irán állítása, miszerint hatótávolsága meghaladja a 2000 km-t, valószínűleg túlzás). Ukrán tisztviselők érdeklődésüket fejezték ki légvédelmi rendszerek vásárlása iránt Izraeltől, amely szinte tökéletes statisztikát tud felmutatni a még kifinomultabb iráni drónok lelövésében. Ám ha Izrael ilyen eszközökkel látná el Ukrajnát, azzal az Oroszországgal való kapcsolatok megromlását kockáztatná.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.