Közgazdászok megvizsgálták Németország gazdaságilag legdinamikusabb városait, és meglepő felfedezésekre jutottak: az éllovas a koronavírus elleni vakcinákat gyártó Biontech sikerének köszönheti elsőségét, a bajor főváros pedig a 30. helyre csúszott vissza.
A Spiegel által szemlézett felmérés szerint Mainz a legdinamikusabb német nagyváros, és bár München továbbra is vezető helyen áll gazdasági erejét tekintve, veszít a tempóból. A rangsort az IW Consult készítette az Immoscout24 internetes portál és a Wirtschaftswoche című gazdasági hetilap megbízásából.
Mainz elsőségében a Biontech sikere döntő szerepet játszik, mivel a vállalat jelentősen több iparűzési adót fizet, mint korábban. “Mainz a 48. helyről az első helyre ugrott a jelentősen megnövekedett adóbevételeknek köszönhetően” – mondta Hanno Kempermann az IW Consulttól. Emellett a város felismerte az egyedülálló lehetőséget, és számos intézkedést tervez az éghajlatvédelem és a mobilitás, a sport és a szabadidő, valamint az ifjúság és a kultúra területén is – tette hozzá.
Mainz mellett Halle (Saale), Leverkusen, Oldenburg és Darmstadt is először került be a dinamikai rangsor első tíz helyezettje közé. Ezek kiszorították Heilbronnt, Lübecket, Kielt, Münchent és Potsdamot. A bajor főváros a 30. helyre csúszott vissza. A tanulmány szerint München különösen az ingatlanpiac és a munkaerőpiac területén könyvelt el visszaesést. A magas infláció és az emelkedő kamatlábak például különösen visszafogták a város drága ingatlanpiacát. A dinamikai rangsor a gazdaság, a munkaerőpiac, az életminőség és az ingatlanpiac különböző mutatóinak alakulását elemzi öt év alatt.
Keserű eredmények a Ruhr-vidéken, Kölnben és Berlinben
Ugyanakkor München továbbra is megállja a helyét az úgynevezett szintrangsor élén, amely a 100 ezernél több lakosú önálló városok jelenlegi gazdasági erejét elemzi. A második helyen Erlangen következik, akárcsak az előző évben. Erlangen az egyetlen németországi nagyváros, amely az életszínvonalat, a dinamikát és a fenntarthatóságot tekintve is az első ötbe került.
Stuttgart, Ingolstadt és Frankfurt ismét az első öt között van gazdasági erejét tekintve. Ebben a tekintetben Mainz kilenc helyet javított, és bekerült a szintranglista első tíz helyezettje közé. “A tapasztalatok azt mutatják, hogy a dinamikai rangsorban jól teljesítő városok kis késéssel a szintrangsorban is feljebb kerülnek” – mondta Gesa Crockford, az Immoscout24 ügyvezető igazgatója.
Köln és Berlin viszont továbbra is lecsúszóban van. Köln a 30. helyen (előző évben a 27. volt), Berlin pedig a 42. helyen (előző évben a 41. volt) végzett ifén. Többek között feltűnő a betegszabadságok magas szintje a közszférában mindkét városban. “Kölnt és Berlint mindenekelőtt a részben diszfunkcionális városvezetés köti össze, ami többek között a közszolgálatban a betegszabadságok feltűnően magas szintjében mutatkozik meg” – mondták a szakértők.
Wolfsburg különösen fenntartható
A tanulmány igazolja, hogy a Ruhr-vidék néhány területen ígéretes fejlődési kilátásokkal rendelkezik. A digitális és ökológiai átalakulás új lehetőségeket kínál a strukturális változásokra. Oberhausen, Herne, Duisburg és Gelsenkirchen azonban még mindig hátul van a rangsorban.
Wolfsburg, a Volkswagen által uralt autós város megvédte első helyét a gazdasági, ökológiai és társadalmi tényezőket is figyelembe vevő fenntarthatósági indexben.
A kutatásban összesen 71 független, 100 ezernél több lakosú várost hasonlítottak össze. Kaiserslautern, amely most éppen e küszöbérték alatt van, az előző évhez képest az összehasonlíthatóság és a folytonosság miatt került a nagyvárosok közé.