Oroszország a gyermekmunkára vonatkozó korlátozások enyhítését tervezi, eltörölve azokat a szabályokat, amelyek megnehezítették a tizenévesek munkához jutását, miközben a gazdaság a szankciók és a 300 ezer tartalékos mozgósításának nyomása alatt küzd.
A kormányzó Egységes Oroszország párt törvényhozói arra hivatkozva, hogy a “barátságtalan országok szankciós nyomása” közepette növelni kell a munkaerő-kínálatot, törvénymódosításokat javasoltak, amelyek megkönnyítenék a 14 évesnél idősebb tizenévesek számára a részmunkaidős foglalkoztatás lehetőségét – írja a Bloomberg.
“A tizenévesek jövedelme egyben további anyagi támogatást jelentene a családok számára, és segítene a felelősségtudat kialakításában”
– áll a javaslatban.
Míg az ilyen munka sok más országban gyakori, a jelenlegi orosz szabályok szerint a szociális hivataloknak engedélyt kell adniuk, és egy sor költséges ellenőrzést követelnek meg a munkaadóktól, ha fel akarják venni a tizenéveseket, ami korlátozza a diákmunka népszerűségét. A törvénytervezet a tervek szerint 2023 márciusában lépne hatályba.
Gazdasági tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy a szeptemberben bejelentett részleges mozgósítás és az azt követő további több százezer orosz elvándorlása súlyosbítja a már most is súlyos munkaerőhiányt. A munkanélküliségi ráta rekordalacsony, 3,9 százalék, és a közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy a munkaerőhiány valószínűleg visszafogja a növekedést a jövőben.