Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint az Oroszországgal szembeni szankciók egy része az Ukrajnával kötött esetleges békemegállapodás után is érvényben maradhat.
Miközben Ukrajna előretör a harctéren, a nyugati vezetők elkezdtek azon gondolkodni, hogy miként és hogyan lehetne tárgyalni Oroszországgal a háború befejezéséről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrégiben azt mondta, hogy nyitott az Oroszországgal folytatott “valódi béketárgyalásokra“, amerikai tisztviselők pedig közölték, hogy bármilyen rendezés az ukránokon múlik.
A Wall Street Journal beszámolója szerint egy indonéziai interjúban Yellen asszony azt mondta, hogy bármilyen esetleges békemegállapodás magában foglalná az Egyesült Államok és szövetségesei által az orosz gazdaságra kiszabott büntetések felülvizsgálatát.
“Oroszország részéről egyelőre nem történt semmilyen erőfeszítés arra, hogy Ukrajna számára elfogadható feltételek mellett tárgyalásokat folytasson” – mondta Yellen Indonéziában, ahol a G20-ak vezetőinek találkozóján vesz részt. “Feltételezem, hogy valamilyen békemegállapodás keretében a szankciók kiigazítása lehetséges és helyénvaló lehet” – tette hozzá.
“De valószínűleg úgy éreznénk, hogy a történteket figyelembe véve, néhány szankciónak érvényben kellene maradnia”
– jelentette ki.
Az Egyesült Államok és szövetségesei Oroszország katonai képességeit igyekeznek csökkenteni azáltal, hogy elvágják a fejlett nyugati technológiához való hozzáférését és megszorongatják pénzügyi rendszerét. Ennek ellenére Oroszország idén hatalmas bevételre tett szert energiaeladásaiból, és Yellen élére is állt a G7 csoport azon törekvésének, hogy válaszul árkorlátozást vezessenek be az orosz olajra.
Az árplafon megtiltaná a G7-ek és Ausztrália vállalatainak, hogy tengeri szolgáltatásokat, például biztosítást nyújtsanak az orosz olajszállítmányokhoz, hacsak az olajat nem a plafon alatt adják el. A cél az, hogy egyidejűleg csökkentsék Oroszország olajeladásból származó bevételeit, ugyanakkor az olaj továbbra is elérhető maradjon a világpiacokon az árak stabilizálása érdekében.
“Nehéz megmondani, mi lesz Oroszország válasza. Nem hiszem, hogy igazán megengedhetik maguknak, hogy sok olajat zárjanak el. Szükségük van a bevételre” – mondta Yellen.
A pénzügyminiszter és a Biden-kormány más tisztviselői korábban azt közölték, hogy az árplafon végső soron akkor is csökkentheti Oroszország bevételeit, ha az nem hajlandó a plafon alatti eladást folytatni. A tengeri biztosítás és a kereskedelem finanszírozása korlátozott a nagy G7 gazdaságokon kívül, ami azt jelenti, hogy Oroszországnak drágább és kevésbé bevált szolgáltatásokra kellene támaszkodnia az olaj eladásához. Úgy vélik továbbá, hogy a vevők még akkor is a nyugati plafonhoz közeli árat követelhetnek, ha azon kívül kereskednek.
“Úgy gondoljuk, hogy az árplafon működni fog, és még mindig vannak lehetőségeink a stratégiai kőolajkészletekkel, amelyeket felhasználhatunk” – mondta Yellen Indonéziában.