Oroszország a jelek szerint régi tartályhajókból álló árnyékflottát állít fel: egy médiajelentés szerint Moszkva az orosz olaj elleni nyugati szankciók kijátszása érdekében több mint száz használt tankert vásárolt. A hajók célja nyilvánvalóan az, hogy a nyersanyagot a világ más régióiba szállítsák.
Oroszország sorra vásárolja fel a régi olajszállító tartályhajókat, hogy a nyugati szankciók miatt a világ más pontjain értékesíteni tudja nyersanyagát – írja a Spiegel a Financial Timesra hivatkozva.
A Financial Times a Braemar hajózási brókercég és a Rystad energetikai tanácsadó cég adatai alapján megállapította, hogy Moszkva az idei év folyamán több mint száz használt tankhajóból álló “árnyékflottát” épített ki, nyilvánvalóan azzal a céllal, hogy a korábbinál is több olajat szállíthasson a világ más régióiba.
Az idei évig Németország és más európai országok az orosz nyersanyag legnagyobb vásárlói közé tartoztak.
Oroszország ukrajnai inváziója után az EU tagállamai embargót hirdettek az orosz tartályhajókon szállított olajra, amely hétfőn lépett hatályba. Ennek érdekében árplafont is bevezettek az orosz olajra, és a nemzetközi partnerekkel együtt arra kényszerítik Oroszországot, hogy más államok vevőinek legfeljebb hordónkénti 60 dolláros áron adják el a nyersanyagot.
A Kreml szóvivője azt mondta, hogy nem fogadják el ezt a felső határt, és felkészültek erre a forgatókönyvre. Az “árnyékflotta” kulcsszerepet játszhat ebben. A Financial Times szerint a tartályhajók egy része olyan baráti államokból érkezik, mint Irán vagy Venezuela, amelyek ellen a Nyugat szintén szankciókat alkalmaz.
A Braemar brókercég szakértője a lapnak elmondta, hogy a hajók többnyire 12-15 évesek, és a következő években selejtezték volna őket. Olyan országok, mint Kína és India, lehetséges célpontként szerepelnek. Kormányaik még nem foglaltak nyilvánosan állást az olajárplafonról.