Hirdetés
Kezdőlap Zöld üzlet Észak-Svédország lehet a zöld átmenet európai megoldása
No menu items!

Észak-Svédország lehet a zöld átmenet európai megoldása

Hegyek Kiruna környékén. Fotó: Pixabay

Több millió tonnányi, a ”zöld átmenethez elengedhetetlenül szükséges” ritkaföldfémet tartalmazó ásványra bukkantak Észak-Svédországban. Ezt Jan Moström, a svéd állami tulajdonú LKAB bányavállalat vezérigazgatója, Ebba Busch svéd energiaügyi, üzleti és ipari miniszter jelenlétében rögtönzött sajtókonferencián közölte. A bejelentés értékéből cseppet sem von le az, hogy nemrég Norvégiából és Törökországból is jelentettek hasonló szenzációt.

Edzett újságolvasó legyint a hírre, hiszen jóformán évente megpróbálnak nekifutni az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások szempontjából létfontosságú ritkaföldfémek Svédországban történő kitermelésének. Minden eddigi próbálkozás kudarcba fúlt. A működő bányákat is bezárják, nemhogy újat nyissanak. (Legutóbb a Gotland-szigeti cementgyárat/bányát akarták bezárni, míg valaki kiderítette, hogy a szélerőműveket nem lesz miből építeni.)

Csakhogy a világpolitikával együtt a leányzó fekvése is változott. Most, hogy Svédország az EU soros elnöke, elérkezettnek találták az időt a kitermelési koncesszió iránti kérelem benyújtására. „A villamosítás, az EU önellátása és az Oroszországtól és Kínától való függetlenség a bányában kezdődik” – mondta Ebba Busch, utalva arra, hogy a csúcstechnológiai gyártási folyamatokhoz nélkülözhetetlen ritkaföldfémeket jelenleg nem bányásszák Európában.

Optimista becslések szerint legalább 10-15 évbe telik, mire megkezdhetik a kitermelést és a piacra szállítást. Feltéve, ha a számi önkormányzatok, a rénszarvastenyésztők, a Natura 2000 és a környezetvédő szervezetek nem élnek a (valós vagy vélt) vétójogukkal.

Kiruna nem az egyedüli ritkafémföld-lelőhely. A 17 elem közül nyolcat (egyesek szerint hatot, mások szerint kilencet) az Stockholm melletti Ytterby bányában talált ásványokból – gadolinitból, fergusonitból, yttrotantalitból, anderbergitből, ortitból és xenotimból – izoláltak/fedeztek fel.

Alex-Zsolt Hegedűs

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.