Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Itt van egy atombiztos üzlet az oroszoknak
No menu items!

Itt van egy atombiztos üzlet az oroszoknak

Illusztráció: Bigstock

A Nyugat szankciókkal sújtotta Oroszország energiaszektorát, de az atomenergia kivétel. Most új adatok mutatják: az iparág szépen keres az európai – köztük a magyar – vevőknek is köszönhetően.

Az energiaexport a Kreml egyik legfontosabb bevételi forrása, és a Nyugatnak nem sikerült minden ágazatban szankciókkal korlátozni azt. Így nem meglepő, hogy a Bloomberg hírügynökség és a londoni székhelyű Royal United Services Institute (RUSI) új elemzése szerint az orosz nukleáris export növekedett az elmúlt évben. A szerzők ugyanakkor rámutatnak, hogy az adatok hiányosak, mivel Oroszország a háború kezdete óta alig publikált exportinformációkat. Azonban – mint írják – az orosz állami tulajdonú Roszatom 2022-ben valószínűleg akár 20 százalékkal is többet keresett az exportból, mint az előző évben.

A Spiegel beszámolója szerint Oroszország a háború következtében több hagyományos vásárlóját is elveszítette. Ukrajna például – amely sokáig az orosz nukleáris technológia és fűtőelemek egyik fő vásárlója volt – szakított a Roszatommal, illetve immár Szlovákia és Csehország is máshonnan vásárol fűtőelemeket szovjet tervezésű atomerőműveihez.

Máshol azonban a jelek szerint virágzik az üzlet az oroszok számára: az elemzés szerint Kína az elmúlt évben rendkívül megnövelte Oroszországból származó nukleáris importját, a 100 millió dollárhoz közeli értékről 450 millió dollár fölé.

India, Törökország - de Magyarország is - szintén több pénzt utalt át Oroszországnak. A budapesti kormány a háború alatt mintegy 50 százalékkal növelte importját.

Az olaj- és gázbevételek mellett azonban a Kreml nukleáris üzletága pénzügyileg meglehetősen csekély: a RUSI és a Bloomberg szerint a teljes export mintegy egymilliárd dollárt tett ki. Ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy a nukleáris export több mint egyszerű üzleti kapcsolat a Kreml számára: azzal, hogy Oroszország olyan atomerőműveket épít és üzemeltet, mint amilyen a törökországi Akkuyuban található, magához köti az államokat hosszú távon.

Az iparág szankcionálása viszont nehéznek bizonyul a Nyugat számára: még az olyan államok, mint az USA is túl nagy mértékben függnek Oroszországtól vagy partnereitől, például Kazahsztántól a fűtőelemek vagy azok prekurzorainak behozatalában.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kína kaszálna az európai elektromos autó támogatásból, így lett parkoló a nagy kikötőkből

A kínai EV-k célzottan profitálnak az európai piaci trendekből, sősorban a több országban nyújtott állami támogatásokból, amelyek célja valójában az, hogy az európai országok a saját, vagy legalább az európai elektromos járművek választására ösztönözzék a vásárlókat.

Két évtizede született meg az olcsó magyar légi alternatíva

A Wizz Air 2004 óta kulcsfontosságú szereplője a magyar légi közlekedési piacnak, ahol több mint 49 millió utas választotta a légitársaságot.

A klímavédelemről is szól a bécsi ViennaUP startup fesztivál

Hagyományosan a fesztivál keretében rendezik meg a Smart City Summit-ot, amely idén az energiafüggetlenségre fókuszál.

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

A következő kamatdöntő ülést jövő hét kedden tartja a Magyar Nemzeti Bank, ahol az Equilor várakozása szerint 50 bázispontos kamatvágásról határozhatnak.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Heti várható: Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatokat közöl a KSH

Kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kamatdöntő ülést tart.

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...