Kezdőlap Világgazdaság Itt van egy atombiztos üzlet az oroszoknak

Itt van egy atombiztos üzlet az oroszoknak

Illusztráció: Bigstock

A Nyugat szankciókkal sújtotta Oroszország energiaszektorát, de az atomenergia kivétel. Most új adatok mutatják: az iparág szépen keres az európai – köztük a magyar – vevőknek is köszönhetően.

Az energiaexport a Kreml egyik legfontosabb bevételi forrása, és a Nyugatnak nem sikerült minden ágazatban szankciókkal korlátozni azt. Így nem meglepő, hogy a Bloomberg hírügynökség és a londoni székhelyű Royal United Services Institute (RUSI) új elemzése szerint az orosz nukleáris export növekedett az elmúlt évben. A szerzők ugyanakkor rámutatnak, hogy az adatok hiányosak, mivel Oroszország a háború kezdete óta alig publikált exportinformációkat. Azonban – mint írják – az orosz állami tulajdonú Roszatom 2022-ben valószínűleg akár 20 százalékkal is többet keresett az exportból, mint az előző évben.

A Spiegel beszámolója szerint Oroszország a háború következtében több hagyományos vásárlóját is elveszítette. Ukrajna például – amely sokáig az orosz nukleáris technológia és fűtőelemek egyik fő vásárlója volt – szakított a Roszatommal, illetve immár Szlovákia és Csehország is máshonnan vásárol fűtőelemeket szovjet tervezésű atomerőműveihez.

Máshol azonban a jelek szerint virágzik az üzlet az oroszok számára: az elemzés szerint Kína az elmúlt évben rendkívül megnövelte Oroszországból származó nukleáris importját, a 100 millió dollárhoz közeli értékről 450 millió dollár fölé.

India, Törökország - de Magyarország is - szintén több pénzt utalt át Oroszországnak. A budapesti kormány a háború alatt mintegy 50 százalékkal növelte importját.

Az olaj- és gázbevételek mellett azonban a Kreml nukleáris üzletága pénzügyileg meglehetősen csekély: a RUSI és a Bloomberg szerint a teljes export mintegy egymilliárd dollárt tett ki. Ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy a nukleáris export több mint egyszerű üzleti kapcsolat a Kreml számára: azzal, hogy Oroszország olyan atomerőműveket épít és üzemeltet, mint amilyen a törökországi Akkuyuban található, magához köti az államokat hosszú távon.

Az iparág szankcionálása viszont nehéznek bizonyul a Nyugat számára: még az olyan államok, mint az USA is túl nagy mértékben függnek Oroszországtól vagy partnereitől, például Kazahsztántól a fűtőelemek vagy azok prekurzorainak behozatalában.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az albérletpiac átalakulására számítanak a szakértők a következő hónapokban

A keresleti viszonyok változásával jelentősen átalakulhat az albérletpiac a következő hónapokban.

SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója - idén májusban közel 10 százalékkal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest.

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Regélő kisvonatokkal ünneplik Jókai Mór születésének 200. évfordulóját

Kilenc városban indulnak Jókai-tematikus városnéző járatok
Hirdetés

Hírek

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...

Augusztus végéig folyósítják az eddig elbírált támogatásokat a Demján Sándor 1+1 Programban

Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.

19,8 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.

Történelmi rekordot döntött a magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.