Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Itt a világ pénzügyi központjainak listája - Budapest már nem top 100-as
No menu items!

Itt a világ pénzügyi központjainak listája – Budapest már nem top 100-as

New York végzett az első helyen. Fotó: Bigstock

A legújabb globális befektetői felmérés szerint az intézményes piaci szereplők továbbra is New Yorkot és – valamelyes lemaradással – Londont tartják a világ két vezető pénzügyi szolgáltatási központjának. A listán Budapest négy hellyel a 101. helyre szorult vissza.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi tanácsadó csoport, a Z/Yen Group 33. alkalommal kiadott félévi ranglistája (Global Financial Centres Index, GFCI) bonyolult, 154 kritériumot és 61 449 befektetői értékelést súlyozó mérési módszertannal készült. A cég 120 várost és térséget vett fel a listára, nullától ezer pontig terjedő értékelési skálát alkalmazva.

A cég Londonban ismertetett új, tavaszi globális rangsorában az első két helyen álló New Yorkot és Londont Szingapúr, Hongkong és San Francisco követi a felső ötös mezőnyben.

Az első tízben szerepel Los Angeles, Sanghaj, Chicago, Boston és Szöul, az első húszban rajtuk kívül jelen van Washington, Sencsen, Peking, Párizs, Sydney, Amszterdam, Frankfurt, München, Luxemburg és Zürich.

A Z/Yen kiemeli az új ranglistához fűzött elemzésében, hogy az felső húszas mezőnybe hét nyugat-európai pénzügyi központ került be.

London – amely a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) előtti években sokáig vezette a rangsort – a csütörtökön ismertetett új listán 731, New York 760 pontot kapott a megszerezhető ezerből, mindkettő ugyanannyit, mint a tavaly szeptemberi előző felmérésben.

New York 2018 szeptembere óta áll a Z/Yen félévenkénti pénzügyi szolgáltatási világranglistájának első helyén.

Budapest az új GFCI-rangsorban 590 pontot gyűjtött a megszerezhető ezerből, ugyanannyit, mint a tavaly szeptemberben kiadott előző listán, vagyis pénzügyi központként betöltött szerepének befektetői és elemzői megítélése nem változott.

A magyar főváros mégis négy helyezéssel hátrább, a 101. helyre került, mindenekelőtt számos más feltörekvő pénzügyi központ minősítési pontszámának és rangsorolásának átrendeződése miatt.

A térségi EU-fővárosok közül ugyanakkor Prága és Varsó értékelési pontszámai is romlottak, és mindkét város Budapestnél nagyobb mértékben, 7, illetve 8 hellyel került hátrébb. Prága így jelenleg a 68., Varsó a 70. helyen áll.

Moszkva tavaly szeptember óta 13 hellyel visszacsúszva a 86. helyre került. Az orosz főváros minősítése 9 ponttal 605 pontra csökkent.

A Z/Yen tavaszi ranglistájának utolsó öt helyére Baku, Buenos Aires, Teherán, Trinidad és Tobago, valamint Barbados került.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.