Kezdőlap Világgazdaság Nehéz helyzetben a központi bankok: infláció elleni harc vagy pénzügyi stabilitás?

Nehéz helyzetben a központi bankok: infláció elleni harc vagy pénzügyi stabilitás?

Illusztráció: Bigstock

Miután a hétvégén a JPMorgan Chase megmentette az amerikai First Republic Bankot, vezető közgazdászok szerint a tartósan magas kamatlábak további gyengeségeket fognak feltárni a bankszektorban. A kamatok csökkentése azonban veszélyeztetné a központi bankok infláció visszafogására irányuló képességét.

A központi bankok világszerte már több mint egy éve agresszíven emelik a kamatlábakat az egekbe szökő infláció megfékezése érdekében, de közgazdászok az elmúlt napokban arra figyelmeztettek, hogy az árnyomás valószínűleg még hosszabb ideig magasabb marad.

A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum – WEF) vezető közgazdászainak hétfőn közzétett jelentése kiemelte, hogy az infláció továbbra is elsődleges aggodalomra ad okot. A megkérdezett vezető közgazdászok közel 80%-a szerint a központi bankoknak “kompromisszumot kell kötniük az infláció kezelése és a pénzügyi szektor stabilitásának fenntartása között“. Hasonló arányban várják azt is, hogy a központi bankok nehezen fogják elérni inflációs céljaikat.

A legtöbb vezető közgazdász arra számít, hogy a központi bankoknak nagyon óvatos táncot kell járniuk az infláció további csökkentésének szándéka és az elmúlt hónapokban felmerült pénzügyi stabilitási aggályok között” – mondta Saadia Zahidi, a WEF ügyvezető igazgatója a CNBC-nek.

Kifejtette, hogy ezt a kompromisszumot egyre nehezebb lesz megúszni, mivel a megkérdezett közgazdászok mintegy háromnegyede arra számít, hogy az infláció magas marad, vagy a központi bankok nem tudnak elég gyorsan lépni, hogy a célértékre csökkentsék azt.

A hétvégén a First Republic Bank lett a legújabb áldozat a Silicon Valley Bank és a Signature Bank március eleji hirtelen összeomlása után. Ezúttal a JPMorgan Chase volt a megmentő, a Wall Street-i óriás megnyerte a hétvégi árverést a bajba jutott regionális hitelezőért, miután a kaliforniai pénzügyi védelmi és innovációs minisztérium lefoglalta azt.

A Világgazdasági Fórum keddi genfi csúcstalálkozóján több vezető közgazdász is úgy nyilatkozott, hogy a magasabb infláció és a nagyobb pénzügyi instabilitás tartósan köztünk marad.

Az emberek még nem tértek át erre az új korszakra, amely strukturálisan inflációsabb lesz. A globalizáció utáni világra, ahol nem lesz ugyanolyan mértékű a kereskedelem, több lesz a kereskedelmi akadály és idősebb a társadalom, a nyugdíjasok pedig nem ugyanúgy takarékoskodnak majd, mint eddig” – mondta Karen Harris, a Bain & Company makrotrendekért felelős ügyvezető igazgatója.

És csökkenő munkaerővel rendelkezünk, ami számos piacon automatizálási beruházásokat tesz szükségessé, tehát kevesebb tőkét termelünk, szűkül a tőke és az áruk szabad mozgástere, illetve nő a tőke iránti igény. Ez azt jelenti, hogy az infláció, az inflációs impulzus magasabb lesz” – tette hozzá.

Harris hozzátette, hogy ez nem azt jelenti, hogy a tényleges inflációs lenyomatok magasabbak lesznek, hanem azt, hogy a reálkamatlábaknak (amelyek az inflációval korrigáltak) hosszabb ideig magasabbaknak kell lenniük, ami szerinte “sok kockázatot” teremt, mivel “az alacsony kamatlábak korszakára való kalibrálás annyira beivódott, hogy a magasabb kamatlábakhoz való hozzászokás, ez a nyomaték olyan hibákat fog okozni, amelyeket még nem láttunk vagy nem vártunk“.

Hozzátette, hogy “ellentmond a logikának“, hogy ahogy az iparág megpróbál gyorsan átállni a magasabb kamatkörnyezetre, nem lesznek további áldozatok a Silicon Valley Bankon, a Signature Bankon, a Credit Suisse-en és a First Republic-on kívül.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A rendelet tervezete már megszületett – a nyugdíjasok élelmiszer-utalványáról

Elkészült a nyugdíjasoknak járó, 30 ezer forint értékű élelmiszer-utalványról szóló kormányrendelet tervezete - jelentette be a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára a Facebook-oldalán szerdán.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

UNITRAVEL: kártalanítás később, de az igény már beadható

A Colonnade Insurance S.A. Magyarországi Fióktelepe, mint...

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.
Hirdetés

Hírek

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.

Új kriptószereplő lépne a Revolut helyére Magyarországon

A Revolut kriptoszolgáltatásainak magyarországi felfüggesztése után – amelyet egy júniusi törvénymódosítás indokolt a jogosulatlan kriptoeszköz-átváltás büntethetőségének bevezetésével – a Bitget szabályozott, blokklánc-alapú alternatívát kínál a hazai felhasználóknak. A platform spot- és határidős piacokat, stakinget, valamint mesterséges intelligenciával működő kereskedési asszisztenst biztosít, és átlátható eszközkezelést ígér. A Bitget közleményében arra buzdítja a magyar kriptófelhasználókat, hogy próbálják ki a kereskedést a platformon, amely az oktatást, biztonságot és digitális tulajdont helyezi előtérbe.

Korszakváltás a neten: így szorulnak ki a tartalomkészítők a keresőkből

Az utóbbi hónapokban drámai átalakuláson megy keresztül az online tartalomfogyasztás és -terjesztés világa. A keresőoptimalizálás (SEO), ahogyan ismertük, szétesőben van.

A NAV ellenőrzéssorozata a Balatonnál és a Velencei-tónál

A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon és a szabadtéri rendezvényeken vizsgálódnak.

Alig változott a forint árfolyama kedd reggelre

Alig változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest.

Átmenetileg lezárták a budapesti Liszt Ferenc-repülőteret

A vihar miatt átmenetileg lezárták a budapesti Liszt Ferenc-repülőteret
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.