Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nehéz helyzetben a központi bankok: infláció elleni harc vagy pénzügyi stabilitás?
No menu items!

Nehéz helyzetben a központi bankok: infláció elleni harc vagy pénzügyi stabilitás?

Illusztráció: Bigstock

Miután a hétvégén a JPMorgan Chase megmentette az amerikai First Republic Bankot, vezető közgazdászok szerint a tartósan magas kamatlábak további gyengeségeket fognak feltárni a bankszektorban. A kamatok csökkentése azonban veszélyeztetné a központi bankok infláció visszafogására irányuló képességét.

A központi bankok világszerte már több mint egy éve agresszíven emelik a kamatlábakat az egekbe szökő infláció megfékezése érdekében, de közgazdászok az elmúlt napokban arra figyelmeztettek, hogy az árnyomás valószínűleg még hosszabb ideig magasabb marad.

A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum – WEF) vezető közgazdászainak hétfőn közzétett jelentése kiemelte, hogy az infláció továbbra is elsődleges aggodalomra ad okot. A megkérdezett vezető közgazdászok közel 80%-a szerint a központi bankoknak “kompromisszumot kell kötniük az infláció kezelése és a pénzügyi szektor stabilitásának fenntartása között“. Hasonló arányban várják azt is, hogy a központi bankok nehezen fogják elérni inflációs céljaikat.

A legtöbb vezető közgazdász arra számít, hogy a központi bankoknak nagyon óvatos táncot kell járniuk az infláció további csökkentésének szándéka és az elmúlt hónapokban felmerült pénzügyi stabilitási aggályok között” – mondta Saadia Zahidi, a WEF ügyvezető igazgatója a CNBC-nek.

Kifejtette, hogy ezt a kompromisszumot egyre nehezebb lesz megúszni, mivel a megkérdezett közgazdászok mintegy háromnegyede arra számít, hogy az infláció magas marad, vagy a központi bankok nem tudnak elég gyorsan lépni, hogy a célértékre csökkentsék azt.

A hétvégén a First Republic Bank lett a legújabb áldozat a Silicon Valley Bank és a Signature Bank március eleji hirtelen összeomlása után. Ezúttal a JPMorgan Chase volt a megmentő, a Wall Street-i óriás megnyerte a hétvégi árverést a bajba jutott regionális hitelezőért, miután a kaliforniai pénzügyi védelmi és innovációs minisztérium lefoglalta azt.

A Világgazdasági Fórum keddi genfi csúcstalálkozóján több vezető közgazdász is úgy nyilatkozott, hogy a magasabb infláció és a nagyobb pénzügyi instabilitás tartósan köztünk marad.

Az emberek még nem tértek át erre az új korszakra, amely strukturálisan inflációsabb lesz. A globalizáció utáni világra, ahol nem lesz ugyanolyan mértékű a kereskedelem, több lesz a kereskedelmi akadály és idősebb a társadalom, a nyugdíjasok pedig nem ugyanúgy takarékoskodnak majd, mint eddig” – mondta Karen Harris, a Bain & Company makrotrendekért felelős ügyvezető igazgatója.

És csökkenő munkaerővel rendelkezünk, ami számos piacon automatizálási beruházásokat tesz szükségessé, tehát kevesebb tőkét termelünk, szűkül a tőke és az áruk szabad mozgástere, illetve nő a tőke iránti igény. Ez azt jelenti, hogy az infláció, az inflációs impulzus magasabb lesz” – tette hozzá.

Harris hozzátette, hogy ez nem azt jelenti, hogy a tényleges inflációs lenyomatok magasabbak lesznek, hanem azt, hogy a reálkamatlábaknak (amelyek az inflációval korrigáltak) hosszabb ideig magasabbaknak kell lenniük, ami szerinte “sok kockázatot” teremt, mivel “az alacsony kamatlábak korszakára való kalibrálás annyira beivódott, hogy a magasabb kamatlábakhoz való hozzászokás, ez a nyomaték olyan hibákat fog okozni, amelyeket még nem láttunk vagy nem vártunk“.

Hozzátette, hogy “ellentmond a logikának“, hogy ahogy az iparág megpróbál gyorsan átállni a magasabb kamatkörnyezetre, nem lesznek további áldozatok a Silicon Valley Bankon, a Signature Bankon, a Credit Suisse-en és a First Republic-on kívül.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy év alatt több mint hétszeresére nőtt a tisztán elektromos járműpark

Az elmúlt időszakban tapasztalt felfutás elsősorban a 30 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett vállalati e-autó támogatási programnak köszönhető.

A NAV állást hirdető munkáltatókat vizsgált -üzletbezárás

Az adóellenőrök egy akcióban nyolc hirdetőt ellenőriztek, háromnál találtak összesen hat be nem jelentett alkalmazottat.

Orbán Viktor: 6400 milliárd forintnyi kínai beruházás zajlik Magyarországon

Húsz éve csak nagyítóval lehetett kínai beruházást találni Magyarországon, tavaly pedig az érkező beruházások háromnegyede ebből az államból származott

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.