Kezdőlap Cégvilág Még a junior karrierváltók sem adják magukat olcsón. Váratlan helyekről igazolnak a...
No menu items!

Még a junior karrierváltók sem adják magukat olcsón. Váratlan helyekről igazolnak a legtöbben 

Fotó:Freepik

Havonta átlagosan bruttó 709 ezer forintot keresnek a legfeljebb egy éve dolgozó junior informatikusok, azonban a 2-4 éves szakmai tapasztalattal rendelkező kollégáik már átlagban havi bruttó 858 ezer forintot visznek haza – derül ki az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters felméréséből, amelyben összesen 601, szoftverfejlesztőként, manuális és automata tesztelőként vagy alkalmazás-üzemeltetőként végzett résztvevőjük 26,6 százaléka, 160 fő válaszolt. A jellemzően 5-8 hónapos képzések résztvevőinek negyede 5-9 év, míg közel fele több mint 10 év munkatapasztalattal rendelkezett korábbi szakmájában. A 2017 óta végzett összes válaszadó bruttó havi átlagfizetése jelenleg 1,003 millió forint, ráadásul a 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező – jellemzően már seniorként dolgozó – szakemberek átlagosan bruttó 1,4 milliós fizetésre tesznek szert. A Covid idején általánossá váló home office lehetősége az IT területén a járvány után sem szűnt meg: a kutatás résztvevőinek 85 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy jelenleg van-e lehetősége az otthoni munkavégzésre. A multinacionális cégeknél vagy nagyvállalatoknál dolgozó résztvevők 22 százalékának van tudomása arról, hogy munkáltatója jelenleg is keres szoftverfejlesztő vagy -tesztelő munkakörbe juniorokat – olvasható ki a kutatási eredményekből.

A PROGmasters idén februári felmérésének 160 válaszadója összesen 66 különböző cégnél dolgozik, amelyek 30 százaléka multinacionális vállalat, 24 százaléka nagyvállalat, míg 46 százaléka KKV. A résztvevők 25,6 százaléka 5-9 év, míg további 46 százaléka több mint 10 év munkatapasztalattal rendelkezett korábbi szakmájában, amikor a karrierváltás mellett döntött és elvégezte a PROGmasters valamelyik képzését. A válaszadók 13,1 százaléka a vendéglátásban vagy az idegenforgalomban, 9,3 százaléka az IT, telekommunikáció, 8,1 százaléka az értékesítés és kereskedelem, szintén 8,1 százaléka az oktatás területén, és további 7,5 százaléka a pénzügyi szektorban dolgozott korábban. A kutatásban résztvevők 57 százalékának van felsőfokú végzettsége, és 93 százalékuk beszél legalább középszinten angolul vagy németül – derül ki a PROGmasters februári kutatásának eredményeiből. 

700 ezer forint felett a juniorok havi átlagfizetése, 1,4 millió a senioroké  

Az informatikai szektorban elérhető jövedelmek az átlagnál (a KSH által idén februárban publikált bruttó 728 ezer forint körüli átlagkeresetnél) jóval magasabbak, amit a PROGmasters idén februári felmérése is visszaigazolt. A 2017 óta végzett összes válaszadó bruttó havi átlagfizetése jelenleg 1,003 millió forint (a PROGmasters másfél éve szeptemberben elvégzett hasonló kutatása szerint akkor az átlagfizetés még 913 ezer forint volt). Az IT szektorban gyorsan emelkednek a fizetések: az elmúlt 12 hónapban elhelyezkedett kitöltők átlagosan havi bruttó 709 ezer forintot keresnek, míg a 2-4 éve végzettek már átlagban bruttó 858 ezer forintot visznek haza havonta. A 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező – jellemzően már seniorként dolgozó – résztvevők pedig átlagosan havi bruttó 1,4 milliós fizetésre tesznek szert.

A kutatás szerint azonban nem a fizetés az elsődleges szempont, ami alapján munkahelyet váltanának a PROGmastersnél végzettek: 49,3 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy nem elsősorban a fizetés számít a döntésükben, míg a válaszadók további ötöde (21 százaléka) csak legalább 30 százalékkal magasabb jövedelemért lenne hajlandó otthagyni a jelenlegi munkahelyét. A felmérés résztvevőinek 56 százaléka egyébként jelenleg is ugyanott dolgozik, ahol a képzés után elhelyezkedett – derül ki. 

A karrierváltók többsége számára a külföldi munkalehetőség és a home office is opció

A karrierváltásra törekvőket a magasabb jövedelem mellett a szakmai fejlődés és az előléptetés is motiválja. A kutatás résztvevőinek több mint fele (53 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy a munkahelye szervezett számára belső képzést az elmúlt egy évben. A folyamatos szakmai fejlődésnek köszönhetően a PROGmasters friss felmérése szerint mostanra az összes válaszadó 58,7 százaléka érte el a medior vagy a senior pozíciót, azonban ez az arány a legalább négy éve végzettek körében 95 százalékos (a legalább négy éve végzettek 52 százaléka medior, 43 százaléka pedig senior pozícióban dolgozik jelenleg).

A kutatás arra is kitért, hogy az elmúlt nyolc évben végzettek között milyen arányban vannak olyanok, akik jelenleg is külföldön, vagy Magyarországról külföldi IT projekten dolgoznak. Az összes résztvevő 5 százaléka külföldön, míg harmada, 33,5 százaléka itthonról dolgozik külföldi projekten. A nemzetközi karrier azonban ennél is szélesebb kör számára lehet opció: a legalább két év szakmai tapasztalattal rendelkező válaszadók 76 százaléka véli úgy, hogy lenne lehetősége külföldön, vagy külföldön működő cégnek távmunkában dolgozni a jelenlegi szaktudásával és tapasztalatával. A felmérésből kiderült az is, hogy a végzettek harmada (33,1 százaléka) rendszeresen használja a mesterséges intelligenciát a napi munkája során.

A Covid idején általánossá váló home office lehetősége az IT területén a járvány után sem szűnt meg, amit az is mutat, hogy a kutatás résztvevőinek 85 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy jelenleg van-e lehetősége az otthoni munkavégzésre.

A megkérdezettek 40 százaléka szerint nőtt az IT területen dolgozók száma a cégénél

A PROGmasters a kutatásban arra is rákérdezett, hogy az elmúlt 12 hónapban hogyan alakult az IT területen dolgozók száma a résztvevőket foglalkoztató cégeknél. A válaszadók 40 százaléka szerint az elmúlt egy évben bővült munkahelyén az IT területen dolgozók száma, 43,8 százalék szerint stagnált a létszámuk, vagy nincs tudomásuk annak alakulásáról, míg a válaszadók 16,2 százaléka szerint csökkent a létszám. A legalább két éve végzettek 55 százaléka egyébként az elmúlt három hónapban kapott megkeresést vagy konkrét állásajánlatot betölthető informatikai pozícióra, ráadásul a multinacionális cégeknél vagy nagyvállalatoknál dolgozó résztvevők 22 százaléka tud arról, hogy a munkáltatója jelenleg is keres juniorokat szoftverfejlesztő vagy -tesztelő munkakörbe.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lassan kilábalhat a bérgyártás a pandémia utáni krízisből

Online platform segíti a magyar gyártóvállalkozások partnerkeresését.

Újabb beruházás támogatja az erdei turizmust

Erdeink rekreációs szerepe az utóbbi időben felértékelődött, mutatja ezt az évente emelkedő látogatószám.

Rekordot ért el a vállalati felvásárlások értéke Magyarországon tavaly

A vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) összértéke rekordértékre nőtt tavaly Magyarországon: a 110 tranzakció becsült értéke összesen 9 milliárd dollár volt. Az ügyletek száma az előző évhez képest gyakorlatilag stagnált, azonban kalkulált összértékük majdnem 40 százalékpontos növekedéssel rekordot döntött az EY elemzésében vizsgált 2010 és 2024 közötti időszakot tekintve.

Fokozott ellenőrzésére készül a fogyasztóvédelmi hatóság

Fesztiválok, taxik, szórakozóhelyek fokozott ellenőrzésére készül a fogyasztóvédelmi hatóság a tavaszi-nyári turisztikai szezonban, cél az egyes idegenforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó jogszabályi előírások betartásának vizsgálata, a vásárlói magatartást tisztességtelenül befolyásoló kereskedelmi gyakorlatok kiszűrése.
Hirdetés

Hírek

A száj- és körömfájás betegség hatására romlottak az agrárium kilátásai

Kismértékben romlott az agrárium helyzetértékelése az első negyedév végére, a kilátások elsősorban a tejtermelőknél, a sertés- és a húsmarhatartóknál romlottak a száj- és körömfájás megbetegedések miat

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Jó hír a devizahitelesek számára

Az árfolyamkockázat hiányos tájékoztatása miatt a devizahiteles szerződések érvénytelenek.Ennek értelmében az adósok csak a kapott tőkével tartoznak, míg az árfolyamkülönbözet és a kamatok terhét a pénzintézeteknek kell viselniük. 

A hűvösebb észak felé fordulnak a nyaralók: Skandinávia az új nyári úti cél

Az elmúlt évek mediterrán hőhullámai és a klímaváltozás hatására egyre több európai utazó a hűvösebb északi desztinációk, ezen belül is főleg a skandináv térség felé fordul a nyári hónapokban. A "coolcation" (hűsítő nyaralás) 2025 egyik legmeghatározóbb utazási trendjévé vált, egyre többen keresik a kellemes hőmérsékletű pihenőhelyeket a tikkasztó meleg elől menekülve.

Vidéken aktívabbak az ingatlanvásárlók

Az ingatlanvásárlók a főváros és Pest vármegye mellett azokban a vármegyékben aktívabbak, ahol óriásberuházások történtek, és már minden negyedik nyaralót kereső budapesti a Duna-menti településeket részesíti előnyben.

A Microsoft hétfőtől megszünteti a Skype-ot

A Microsoft korábbi bejelentésének megfelelően hétfőtől megszűnik a Skype, az internetalapú telefon- és videoszolgáltatás. A cég honlapján közzétett hírlevél szerint a Microsoft a Teams-et fejleszti tovább.

Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.