Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Javította magyar növekedési prognózisát a Raiffeisen
No menu items!

Javította magyar növekedési prognózisát a Raiffeisen

A Raiffeisen elemzői a korábbi 3,4 százalékról 3,7 százalékra emelték az idei hazai gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzésüket – mondta Török Zoltán vezető elemző a bank sajtótájékoztatóján.

Török Zoltán

Hozzátette, hogy bár a külső gazdasági környezet nem támogatja a magyarországi növekedést, de idehaza erős marad a belső kereslet, továbbra is a lakossági fogyasztás a növekedés motorja.

Jelezte: az inflációs pálya hektikus marad, idén éves átlagban 3,2 százalékos, az idei év végén 3,3 százalékos inflációt várnak.

A Raiffeisen elemzői nem számítanak arra, hogy a jegybank kamatot emelne belátható időn belül. Úgy ítélik meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank márciusban elkezdte, de egyben minden bizonnyal be is fejezte a monetáris szigorítást. A bank elemzői szerint 320 forint/euró körül lesz az árfolyam az év hátralévő részében.

Török Zoltán kifejtette: tavaly sokéves csúcsra ment fel a magyar gazdaság növekedése, az idei első negyedévben még mindig 5 százalék közelében maradhat az éves GDP-bővülés dinamikája.

Jelezte: a foglalkoztatás bővülése, a bérek kétszámjegyű emelkedése továbbra is fennmarad, és a szolgáltató-ágazatok idén jó teljesítményt mutathatnak fel.

A külpiacok gyenge teljesítménye azzal járhat, hogy a külső egyensúly romlása idén is folytatódik, sőt, a folyó fizetési mérleg deficitbe fordulhat, a nettó export alakulása fékezheti a növekedést. A külső finanszírozási képesség (a folyó mérleg és a tőkemérleg egyenlege) azonban továbbra is  pozitív lesz – fűzte hozzá a vezető elemző.

A Raiffeisen szakértői szerint az euróövezet gazdaságának teljesítménye továbbra is elmarad a várakozásoktól, a mostani gazdasági lassulás nagyobb és elhúzódóbb, mint azt tavaly év végén várták. A termelési oldalon főleg az ipar, elsősorban a német, azon belül is a járműgyártás fékezi legjobban a gazdasági bővülést, miközben a belső kereslet a gyengébb magánfogyasztás következtében egyre kevésbé, a külső kereslet pedig már nem támogatja azt.

Török Zoltán rámutatott: a külső gazdasági hatások miatt Magyarországon a beruházások bővülésében lassulást valószínűsítenek az előző évek jelentős dinamikájához viszonyítva. Az idén csupán 10 százalékkal nőnek a beruházások, 2020-ban pedig már 4 százalékos csökkenést várnak.

A vezető elemző kiemelte: a maginfláció 4 százalék körüli szintre emelkedik, sőt, át is lépheti ezt a szintet az idei második fél évben, 2020-ban azonban már mérséklődhet.

Török Zoltán jelezte: a tavalyi forintgyengülésben, amikor nyárra 330 forint/euró fölé jutott a kurzus, és történelmi mélypontra esett a forint az euróval szemben, a döntő szerepet a világméretű folyamatok játszották, vagyis egy nagy feltörekvő piaci eladási hullám ment végig a nagyvilágban. Ahhoz, hogy a forint ismét nagy mértékben gyengüljön, egy újabb jelentős feltörekvő piaci eladási hullámnak kellene jönnie – jelezte.

Az MTI kérdésére Török Zoltán elmondta: arra számít, hogy a jövő héten a Moody’s is felminősíti Magyarországot, a korábbi két hitelminősítői lépéshez hasonlóan.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.