Kezdőlap Világgazdaság Németország a bajban
No menu items!

Németország a bajban

A német gazdaság dübörög. Egyelőre – figyelmeztetnek elemzők. A három kulcs szó, ami ilyenkor hallani: Kína, digitalizáció és Trump. Európa legnépesebb és legnagyobb GDP előállító országa komoly kihívások előtt áll.

A német munkanélküliségi ráta hosszú hónapok óta olyan alacsony, mint az újraegyesülés óta még soha: 3,1%. Ez egy piacgazdaságban gyakorlatilag teljes foglalkoztatást jelent. Ráadásul több a betöltetlen munkahely, mint az állástalan. Sok szektor szakemberhiánnyal küzd. Az elemzők 2020-ra is hasonló számokat várnak.

A munkanélküliség, amely a ’90-es évek vége óta a németek számára a legnagyobb félelem volt, mára megszűnt. A számok jól palástolják, hogy a német gazdaság szerkezetváltás előtt áll. A várható változások más Nyugat-Európai országokban már a ’90-es években lezajlottak, máig ható nyomokat hagyva a munkaerőpiacon.

A német gazdaság erejét jelképező óriáscégek közül több, a Deutsche Bank, a Bayer, a BASF, a Siemens, a Ford, a Miele és a Schaeffler is elbocsájtásokba kezdett. Statisztikailag nem mérhető a hatásuk. A robosztus német gazdaság és munkaerőpiac felszívja az állás nélkül maradtakat. A leépítések azonban gazdasági szerkezetváltást jeleznek, amivel, ha minden jól megy, megbirkóznak a németek. Van azonban három, nem kis kockázati tényező.

Made in Germany veszélyben

A német GDP 25%-t az ipari termelés adja. Sokkal magasabb ez az arány, mint a világ bármelyik fejlett országában. Az elmúlt két évtizedben a gazdag országok szinte mindegyikében végbement az ipar leépülése és a szolgáltató szektor bővülése.

A németek azonban még mindig elsősorban termelnek: autót, gépeket, vegyipari termékeket. Ezek teszik ki a világ második – harmadik legnagyobb exportgazdasága, Németország kivitelének nagy részét. Napjainkban azonban több irányból is kihívások fenyegetik az eddigi sikerágazatnak és az ország védjegyének számító német ipart.

A lakosság ebből mit sem érez, de az üzleti döntéshozók körében hónapok óta rossz a hangulat. A konjunktúraindexek évek óta nem látott szintre süllyedtek. Minden harmadig ipari menedzser leépítést tervez 2020-ra, és a természetes ingadozást meghaladó mértékű gazdaság lassulására számít. A három fő probléma: Kína, digitalizáció és Trump

BRICS országok és a többi

GDP-növekedés Németországban. azüzlet.hu
Szerkezetváltásra kell késznek lennie Németországnak.

Kiemelten fontosak a BRICS államok (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság), amelyekben véget ért az elmúlt két évtized kétszámjegyű gazdasági növekedése. És ezzel együtt csökken a Made in Germany autók, gépek és vegyipari termékek iránti kereslet.

A második ok a digitalizáció, az automatizáció. A digitálisan irányított, robotizált, gépsorok által végzett termelés további térnyerése közvetlen kihatással lesz a munkaerőpiacra. Német elemzők szerint a termelő szektorban 2025-ig 1,3 millió munkahely megszűnik meg. Hosszú távon a németországi álláshelyek 25 százaléka kerülhet veszélybe.

Az OECD még ennél is több, minden harmadik munkahely megszűnését prognosztizálja.

A harmadik ok a kereskedelmi háború. Vámok, ellen vámok, mennyiségi korlátozások, behozatali tilalom – a Trump által elindított intézkedések öngerjesztőek is. Már most lassítják a világkereskedelem bővülését. Ráadásul a csatabárdok elásása helyett újabb és újabb protekcionista intézkedést jelent be egyre több ország. Ezek leginkább az autóipart és a gépgyártást, tehát a német (export)gazdaság húzóágazatait érintik.

A kihatások

Szakértők mégsem tartanak attól, hogy a munkanélküliség eléri a 2005-ös csúcsot, amikor a németek 12% állás nélkül maradt. Egyfelől, mert a nyugati országok nemzeti termékének oroszlánrészét adó, és Németországban is egyre meghatározóbb szolgáltatószektorban új munkahelyek jönnek létre. Másrészt, mert a népesség elöregedésével csökken a munkaképes korúak száma.

Ennek ellenére a következő hónapokban a munkanélküliség emelkedésével kell számolni, valamint azzal, hogy az állás nélkül maradtak nehezebben találnak új munkahelyet. A sikeres elhelyezkedéshez szektort kell majd váltaniuk, új szakmát kell tanulniuk.

A munkanélküliség enyhe növekedésénél nagyobb veszély, hogy a tapasztalatok szerint a gazdasági szerkezetváltás a jövedelmi különbségek növekedéséhez és régiók leszakadásához vezet. Előbbi vonatkozásban Németországban eddig nem érvényesült az aggasztó világtendencia.

Az elmúlt tíz évben nem nőttek érdemben a jövedelmi különbségek. Ez most változhat. Ahogy Európa legnépesebb országának regionális szerkezete is. Az erős, hagyományosan kisvárosokban, az ország valamennyi régiójában egyenletesen elosztva gyártó ipari középvállalkozások meggyengülésével megindulhat a vidék elnéptelenedése és a gigametropoliszok kialakulása. Egy folyamat, amely a világ legtöbb országában a ’80-as évek óta zajlik, de Németországot eddig elkerülte.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Növekvő forgalom mellett csökkent a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,69 százalékkal, 1639,07 ponttal csökkenve 95 426,77 ponton fejezte be a hetet.

Kamatdöntő ülést tart a jegybank, számos adatot közöl a KSH a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a jegybank, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig számos újabb statisztikát közöl, közöttük a szálláshelyek forgalmát, az ipari termelői árakat és a külkereskedelmi forgalom adatait.

Stabilcoin: az amerikai nagybankok válasza a bitcoinra

Photo: Emil Lendof/WSJ, iStock Ahogy a digitális pénzügyek térhódítása folytatódik, az...

A kriptóban keresnek menedéket a pénzügyi bizonytalanság elől

1 millió dolláros kampányt indít a Bitget Wallet – jön a „Crypto for Everyone” mozgalom
Hirdetés

Hírek

Növekvő forgalom mellett csökkent a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,69 százalékkal, 1639,07 ponttal csökkenve 95 426,77 ponton fejezte be a hetet.

Kamatdöntő ülést tart a jegybank, számos adatot közöl a KSH a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a jegybank, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig számos újabb statisztikát közöl, közöttük a szálláshelyek forgalmát, az ipari termelői árakat és a külkereskedelmi forgalom adatait.

A kriptóban keresnek menedéket a pénzügyi bizonytalanság elől

1 millió dolláros kampányt indít a Bitget Wallet – jön a „Crypto for Everyone” mozgalom

Rovarinvázió miatt átmenetileg bezár a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár

A Pannonhalmi Főapátság rendkívüli helyzettel néz szembe. Intenzív és nagy kiterjedésű rovarfertőzést azonosítottak a klasszicista teremkönyvtárban. Nem volt még Magyarországon ilyen méretű, historikus állományt érintő fertőzés. A kialakult krízis azonnali beavatkozást és állományvédelmi munkálatokat igényel. A könyvtárat ezért 2025. június 1-től be kell zárni a turisták, a látogatók és a kutatók elől és előreláthatólag 7 hónapig, az állományvédelmi munkálatok idejéig biztosan zárva tart.

Megkezdte működését a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat technológiatranszfer cége

A közlemény szerint a 10 millió forintos törzstőkével bejegyzett társaság azzal a céllal jött létre, hogy hatékony támogatást nyújtson a Magyar Kutatási Hálózat kutatóinak a tudományos eredményeik gyakorlati hasznosításában.

Új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár

A Magyar Államkincstár új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, hogy csökkenthessék a számlaterheiket

Emelkedett az uniós határokon feltartóztatott, belépésre jogosulatlan bevándorlók száma

A tagországok tavaly 123 655, nem uniós ország állampolgára esetében tagadták meg a belépést az Európai Unió területére, ami kismértékű, 0,3 százalékos növekedés 2023-hoz képest - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.

400 ezer adózótól várja a NAV a tao- és majdnem 100 ezer társaságtól a kiva-bevallást

Az idén mintegy 400 ezer adózótól várja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a társasági adó (tao), illetve további közel 100 ezer társaságtól a kisvállalati adó (kiva) bevallást június 2-ig
Hirdetés

Gazdaság

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.