Robin egy műszak alatt 1.500 négyzetméteren képes kitakarítani – emberi beavatkozás nélkül. A robotból hamarosan húsz áll munkába, egyelőre olyan kiemelt intézményekben mint például a Groupama Aréna, a Liszt Ferenc Repülőtér vagy a Honvédkórház. A fejlesztő B+N Referencia Zrt. a monoton munka kiváltása mellett új funkciókkal is ellátja a gépet – ígéri Szij Csaba vezérigazgató helyettes.
A takarítás robotizálása világszinten az automatizálás és az Ipar 4.0 homlokterében van, ebbe az élvonalba kapcsolódott be most elkészült fejlesztésével a B+N.
ROBIN nem klasszikusan robotikával foglalkozó cégnek köszönheti létét, olyan vállalat, fejlesztette, amely napi szinten 5 millió négyzetméter felületet takarít és üzemeltet – így pontosan tudják, hogy mit kell teljesítenie a takarítónak, azaz a takarítórobotnak.
A B+N dolgozóit segíti ROBIN. Az automatizált segítséggel már csak azokra a területekre kell koncentrálniuk, ahol kizárólag emberi munka szükséges. A Robint irányító kollégák munkaidejének 20-30%-át teszi ki feltöltése, ellenőrzése, a munka hatékonysága nő.
Szij Csaba, a B+N Referencia Zrt. vezérigazgató-helyettese kiemelte: ROBIN-nal egy olyan, Európában is egyedülálló saját fejlesztésű vezérlő szoftverrel rendelkező robotot hoztunk létre, amely a jövőben további feladatok ellátására is alkalmas lehet.”
Úgy fogalmazott: Ma már nem csak munkatársaink fizikai erejére és tudására alapozva, hanem a robotokkal együttműködve tudunk versenyképesebb szolgáltatásokat nyújtani.
A létesítmény üzemeltető cégek közül Magyarországon egyedül a B+N Referencia Zrt. rendelkezik kutatás-fejlesztési részleggel, amit 2016 végén alapítottak. Jelenleg 5 fejlesztő mérnök és 4 technikus dolgozik ezen a területen azzal a céllal, hogy a takarítás – mint kiemelten emberi erőforrás igényű szektor – automatizálásával hatékonyabbá tegye a nagy területek tisztán tartását. A hazai fejlesztés mögött olaszországi gyártókapacitás áll, aminek köszönhetően 3 hónap alatt készült el az első 20 takarító robot. A jelenlegi flottát húszasával tervezik bővíteni.
Cél a monoton munka kiváltása volt
A B+N Referencia Zrt. K+F vezetője, Zalka Péter hozzátette: „A fejlesztés során nem a munkaerő teljes kiváltása volt a célunk, hanem az emberi munka támogatása, hatékonyságának növelése és automatizálása.”
Kifejtette: A takarítórobot egybefüggő nagy területek, mint például a reptéri terminálok, kórházi folyosók hatékony kiszolgálására a legalkalmasabb. Ezek azok a területek, amelyek takarítása a legmonotonabb feladat a takarító személyzet számára, így ennek automatizálásával a munkatársaink a minőségibb munkára koncentrálhatnak.”
Robin különleges takarítórobot
ROBIN egy műszak alatt 1.500 m2 területet tud kiszolgálni, önállóan tervezi a bejárási útvonalát az előzetesen elkészített takarítási helyszíntérkép alapján. Olyan egyedi vezérlőrendszerrel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy egy-egy váratlan akadályt érzékelve is zavartalanul, önállóan (emberi beavatkozás nélkül) folytassa munkáját: Az akadályokat automatikusan kikerülő robot megjegyzi a kimaradt területeket és azokra később visszatér. A folyamatban levő fejlesztések eredményeként az elvégzett munkáról, a takarított és kihagyott területekről adatbázis készül, így a minőségellenőrzés is automatizálható.
Robin a sarkok és szélek minimális kihagyásával takarít, mobil eszközről kezelhető,egy feltöltéssel 3 óra üzemidőre képes, lift kompatibilis
Robin 20 legyártott példánya áll munkába az év végéig a Groupama Arénában, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, a B+N dokumentumkezelő központjában Pátyon, valamint a MH Egészségügyi Központ telephelyein (a Honvédkórház Róbert Károly körúti és Podmaniczky utcai komplexumaiban).
„Az MH Egészségügyi Központ mindig is élen járt az innovatív megoldások alkalmazásában, melyet az intézményben használt áruszállító robotok, valamint az orvosszakmai területen, műtétek során alkalmazott robottechnológia is igazol. Minden munkaterületen nyitottak vagyunk a XXI. századi technológiák integrálására, így mostantól a takarítás során ROBIN munkájára is számítunk.” – fűzte hozzá Dr. Kun Szabó István vezérőrnagy, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka.
Szij Csaba szerint a munkaerőpiaci átrendeződések miatt a jövőben olyan irodaházakat és munkahelyeket kell elképzelni, amelyek a robotos takarítást elősegítve teljesen akadálymentesítettek annak érdekében, hogy ezek az eszközök még hatékonyabban és még több tevékenységet tudjanak elvégezni.
Hozzátette: A társaság jövőbeni tervei közt szerepel számos más terület munkafolyamatainak automatizálása, ugyanis Robin vezérlő programja egyéb, autonóm mozgást igénylő feladat ellátására is alkalmas lehet. Jelenleg ezen területek specifikálása folyik.