Emelkedéssel nyitottak a New York-i tőzsde irányadó indexei hétfőn, miután Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője kijelentette, hogy a Kínával tető alá hozott kereskedelmi részmegállapodásnak köszönhetően megduplázódik a Kínába irányuló amerikai export.
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,20 százalékos, az S&P-500-as mutató 0,63 százalékos, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 0,64 százalékos pluszban indította a kereskedést.
A Dow Jones ipari átlag és az S&P 500-as emelkedését visszafogta, hogy a Boeing, amelynek árfolyama általában emelkedéssel szokott reagálni a kedvező kereskedelmi hírekre, 3,67 százalékos mínuszban nyitott, miután a repülőgépgyártó bejelentette, megfontolja, hogy csökkenti vagy leállítja a 737 MAX típusú gépek gyártását.
Pénteken mindhárom tőzsdeindex történelmi rekordot döntött az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban újabb tűzszünetet eredményező megállapodás bejelentésére, ám zárásra nagyjából az előző napi értékükre csúsztak le, mert a befektetőket elkedvetlenítette a konkrétumok hiánya. A Dow Jones 0,01 százalékos,az S&P 500-as mutató ugyancsak 0,01 százalékos, a Nasdaq Composite mutatója pedig 0,20 százalékos pluszban zárta a kereskedést.
Robert Lighthizer erősítette meg, hogy az elvi megállapodás megszületett. Bár nem rendeztek minden kulcsfontosságú problémát, jelentős sikert értek el, megtették az első lépést két egymástól teljesen eltérő rendszer integrálására – mondta. Közölte, hogy január elején írhatják alá az egyezményt.
A nagy nyugat-európai értéktőzsdéken nyereségesen alakult a kereskedés hétfőn. Délután fél négykor a londoni FTSE-100 index 2,56 százalékos, a frankfurti DAX-30 index 0,83 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 1,21 százalékos pluszban állt.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1148 dollárt adtak, 0,18 százalékkal gyengült az amerikai fizetőeszköz. A jenhez képest viszont 0,09 százalékkal erősödött a dollár, 109,45 jenen forgott.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul.
A legközelebbi, februári határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,43 százalékos pluszban, 65,50 dolláron, a WTI pedig 0,23 százalékos nyereségben, 60,12 dolláron forgott fél négykor.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára februári szállításra 0,04 százalékkal, 1481,85 dollárra nőtt.