Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Hitelezés. Rekordösszeget vettek fel a magyar háztartások
No menu items!

Hitelezés. Rekordösszeget vettek fel a magyar háztartások

Kétszámjegyű bővülést mértek a vállalati és a háztartási hitelezésben tavaly: a vállalati hitelállomány 14, a háztartási pedig 17 százalékkal nőtt 2019-ben – ismertette Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője.

Hozzátette: a hitelezésben több szempontból csúcsév volt a tavalyi, erős hitelkereslet által vezérelt bővülés valósult meg, egészséges szerkezetben. A háztartási szegmensben 2300 milliárd forintra nőtt az újonnan kihelyezett hitelek állománya, ami új történelmi csúcsnak számít – mondta.

Nagy Tamás

Nagy Tamás közölte: éves összevetésben 1056 milliárd forinttal emelkedett a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya, ami 14 százalékos bővülés. A vállalati hitelek állományán belül a kkv-szektorban szintén 14 százalékkal nőtt a hitelezés. A vállalatok az előző évhez képest 9 százalékkal több, mintegy 2800 milliárd forint értékben kötöttek új hitelszerződéseket 2019-ben, ennek fele Budapesthez köthető.

Nagy Tamás szerint a kétszámjegyű hitelállomány bővülés nem fog túlfűtöttséget okozni, inkább a régiós felzárkózáshoz járulhat hozzá.

A magyar GDP-arányos vállalati hitelállomány – a visegrádi országokéhoz hasonlóan – nemzetközi összehasonlításban továbbra is alacsony, a kétszámjegyű hiteldinamika ellenére. A vállalati hitelfeltételek érdemben nem változtak, és várhatóan nem is fognak a következő időszakban. Az üzleti ingatlanok finanszírozásánál azonban óvatosak maradnak a bankok – tette hozzá.

A hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet továbbra is erős lehet a következő hat hónapban. Ismertetése szerint tavaly 265 milliárd forint értékben kötöttek Növekedési Hitelprogram Fix (NHP fix) szerződéseket a hitelintézetek a társas vállalkozásokkal, ami támogatta a kkv-hitelezés egészségesebb szerkezetét.

Az MNB főosztályvezetője szerint túlfűtöttségtől egyelőre nem kell tartani

Kiemelte: a háztartások hitelállományának bővülése a régió kétszerese lett tavaly, az utolsó negyedévben közel 300 milliárd forinttal bővült, így érte el a 17 százalékos éves növekedést.

A júliusban elindított babaváró támogatáshoz kapcsolódó hitelfelvétel jelentős szerepet játszott, bár enélkül is 9 százalékot tett volna ki a hitelállomány bővülése. A bankok a következő időszakra továbbra is erős keresletre számítanak.

A babaváró hitelek kibocsátása tavaly a második félévben 470 milliárd forintot tett ki, jellemzően a magasabb jövedelmű, alacsony eladósodottságúak vették igénybe, ami mérsékli az állomány kockázatát – mondta. Február végéig 59 ezer babaváró szerződést kötöttek, 566 milliárd forint értékben. A szerződések több mint harmada törlesztési moratóriumban van, a folyósított összeg 35 százaléka Budapestre és Pest megyére koncentrálódott – ismertette.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.