Hirdetés
Kezdőlap Hírek Így él a világ, túl április idusán
No menu items!

Így él a világ, túl április idusán

A korona-vírus az egész világon jelen van, ahogy a korlátozások is. Mégis nagyok a különbségek. A legnagyobb példányszámú német hetilap, a Spiegel feltérképezte, merre, hogy élik, élték meg a rendkívüli heteket. Körkép négy kontinensről, túl április idusán.

Szöul, Dél-Korea

Dél-Koreában az iskolaév általában márciusban kezdődik, de ebben az évben a hatóságoknak háromszor kellett elhalasztaniuk a kezdeteket az ismételt késedelmek miatt, amelyeket attól tartottak, hogy az iskolák COVID-19 gócokká válhatnak. Szöul Kép: AsiaNews / Agencies)

Az oktatására rendkívüli hangsúlyt fektetnek a koreaiak. Már az oviban angolt és a matekot tanítanak. Legnagyobb aggodalmukat a hetek óta bezárva oktatái intézmények jelentik. Pedig van online oktatás.

A tanítás a megszokott órarend szerint folyik, videókonferencia formájában. Természetesen házi feladat és számonkérés is van. Részben a ’Google Classrooms App’-en keresztül, részben papírformában. Utóbbit a szülők hozzák el hetente egyszer az iskolából. Egyidejűleg leadják az a hetit, amit a jövő héten kijavítva, osztályozva kapnak vissza.

Peking, Kína

Peking. Újra az utcán (Klikk a képekre nagyításért)

A válság nehezén már túl vannak a kínai fővárosban. Hatása azonban szembetűnő. Nem kötelező, mégis mindenki maszkot hord. Nincs belőle hiány. Effektivitásban a világ előtt járó kínaiak néhány nap alatt felfuttatták a gyártását. Napi 116 millió készül, tízszer annyi, mint a járvány kirobbanásakor.

Ázsiában a maszk hozzátartozik az utcai viselethez. Pekingben általában a szmog, Tokióban a pollenek miatt, Hong Kongban pedig megszokásból hordják. Van csíkos, pettyes, kockás, a szivárvány minden árnyalatában, de akár Disney-figurákkal tarkítva is. Ázsiában az emberek tudják, hogy az egyszerű textil maszk a hordóját nem védi. Tőle védi meg a többieket. Ennek ellenére felveszik, hisz, ha mindenki hordja, mindenki védve van.

Sanghaj

A Shen Xiaoping, egy önkéntes segítséget nyújt az utasok egészségügyi nyilvántartásának vezetésében Kelet-Kínában Fotó: Wang Xiang / Xinhua

Kínában minden külföldiről érkezőre 14 napos házikarantén vár. A Spiegel tudósítója is ezzel kezdte tartózkodását a 25 milliós városban. A hatóságok okostelefonján keresztül ellenőrizték, valóban otthon marad-e. Reggelente pedig egy app segítségével kellett jelentenie a testhőmérsékletét.

Két hét után egy étterembe vezetett az első útja. Törzshelye sokat változott december óta, amikor még a járvány kirobbanása és elutazása előtt ott járt: Egy pincér az ajtóban megméri minden érkező lázát. Ez után mindenkinek meg kell adnia a telefonszámát és alá kell írni egy nyilatkozatot, mi szerint nincsenek tünetei. A riporter a toll után nyúl. „Előbb kézfertőtlenítés! – mondja erélyesen a pincér és az asztalra állított flakonra mutat. Pár nap elteltével már tudja, hogy az éttermi óvintézkedés nem egyedi eset. Ez lett a normalitás Sanghajban.

Bangalore, India

Az igazolás: “Büszkén védem Bangalorét”

14 napot töltött házikaranténban a Spiegel indiai tudósítója is. Ellenőrzés az indiai high-tech ipar központjának számító 10 milliós város is volt: Két rendőr minden nap, előre be nem jelentett időpontban csöngetett nála. Ha nem volt láza, kapott a kézfejére egy ’Proud to protect Bengaluru’ – feliratú pecsétet (Büszkén védem Bangalorét).

Már elhagyhatja a lakását, de sok mindent nem tud csinálni. Az üzletek zárva, a tömegközlekedés áll, a nap 24 órájában nyüzsgő utcák, ahol az indiaiak életük nagy részét élik, kihaltak. Önkéntes kijárási tilalom van. Csak ’fontos okból’, leginkább bevásárlás végett tanácsolt elhagyni a lakást.

Tel Aviv, Izrael

A tengerpart

A Zsidó Államban is szigorú korlátozásokat vezetett be. Senki sem hagyhatja el otthona 100 méteres körzetét! Néhány kivétel van: élelmiszer vásárlás, orvos vagy beteg hozzátartozó felkeresése, nemzetbiztonsági szempontból létfontossági munkahelyre járás.

A Spiegel újságírója a lakásától 80 méterre, Ali élelmiszerüzletében, a környék hírközpontjában méri fel a közhangulatot. A korona az egyetlen téma. Az izraeli sajtó nem tükrözi ezt. Továbbra is Netanjahu hónapok óta húzódó kormányalakítási szappanoperája a vezető hír.

New York, USA

Világváros és a ’korona világközpontja’. Közel 150 ezer beteget regisztráltak. „Asztronómikus szám” – mondja New York állam kormányzója, Andrew Cuomo a napi krízis-sajtótájékoztatói egyikén. „Ez a vírus akár egy cunami. Pillanatok kérdése és maga alá gyűr minket.” Egy manhattani kongresszusi központot 1000 ágyas szükségkórházzá alakítottak ki – jelenti be. Csepp a tengerben. Sok ezer ágy hiányzik. A kormányzó maszkokat tartalmazó dobozok sokasága előtt tájékoztatja az újságírókat. Csak díszlet. A valóságban nincs elég belőlük, ahogy más orvosi felszerelésekből sem. „A 12 órás műszakom alatt 14 fertőzöttet hoztak be. Van vagy 600 korona betegünk. Pontos számot nem tudok, akkor a káosz. 100 lélegeztetőképen. Néhány napja két betegnek kell osztoznia egyen” – számol be a drámai helyzetről a ’Presbyterian Lower-Manhattan Hospital’ nővére a Spiegel riporterének.

A drámai helyzetnek megfelelően New York Cityben szigorú kijárási tilalom van. Néptelenek az utcák, néhány szupermarket és gyógyszertár kivételével minden zárva. Még azok közül is sok lehúzta a rolót, akik nyitva tarthatnának. A kirakatok jó részét bedeszkázták a tulajdonosok. A Spiegel tudósítóját egy hurrikánra készülő városokra emlékezteti a látvány. De New Yorkban nem a természettől, a fosztogatóktól félnek a kereskedők. Már az újságíró baráti körét is elérte a kór. Egy ötvenes barátja halt bele néhány napja a korona fertőzés szövődményeibe.



 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.