Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Lagarde: a tartós növekedés záloga a vakcina
No menu items!

Lagarde: a tartós növekedés záloga a vakcina

A gazdaságra rögös és akadozó fellendülés vár mindaddig, amíg széles körben elérhetővé nem válnak a koronavírus elleni hatásos védőoltások – figyelmeztetett az Európai Központi Bank elnöke.

Christine Lagarde az EKB monetáris politikáról szóló videós konferenciáján rámutatott, hogy a járvány miatt rettegő fogyasztók visszafoghatják kiadásaikat, és ezáltal lassíthatják a gazdaság növekedését, így a kormányoknak és a központi bankoknak kell olyan politikát folytatniuk, amellyel át tudják hidalni ezt a szakadékot a lakosság teljes átoltottságáig.

Christine Lagarde. Fotó: EPA

A koronavírus-járvány által sújtott euróövezeti gazdaság támogatására az Európai Központi Bank még több kötvényt vásárol pandémiás vészhelyzeti programja keretében, és olcsó hiteleket biztosít a bankoknak – jelezte Lagarde a tanácskozást megnyitó beszédében.

Hozzátette, hogy a kormányzótanács decemberi ülésén jóváhagyandó újabb gazdaságösztönző csomag fő eszközei valószínűleg az 1350 milliárd euró értékű pandémiás vészhelyzeti vásárlási program (PEPP), illetve a hosszú távú refinanszírozási programok (TLTRO-k) maradnak.

Az euróövezeti jegybanknak az a feladata, hogy a háztartások, a vállalatok és a kormányok számára elég alacsonyan tartsa a kamatokat, valamint támogassa a bankszektort egy hitelválság elkerülésében. “Bár minden lehetőség nyitva áll“, az átmenetinek szánt járványügyi kötvényvásárlások és a bankoknak nyújtott olcsó, olykor negatív kamatozású hitelek hatékonynak bizonyultak, és hozzá lehet ezeket igazítani a járvány alakulásához – mondta.

Az EKB-elnök emlékeztetett, hogy a járvány ismét erőteljesen fellángolt, “ami új dinamikát hozott”. Hangsúlyozta, hogy bár a vakcinával kapcsolatos legfrissebb hírek biztatónak tűnnek,

a lakosság széles körű immunitásának megteremtéséig a járvány terjedésének gyorsulásával és az azt akadályozó intézkedések szigorításával járó ciklusok ismétlődésével szembesülhet a világ.

A Pfizer amerikai gyógyszergyártó hétfőn jelentette be, hogy a BioNTech német biotechnológiai vállalattal közösen fejlesztett vakcinája több mint 90 százalékos hatékonysággal előzte meg a súlyosan fertőző Covid-19 betegség kialakulását. Az Európai Bizottság közölte, hogy 300 millió vakcinát tervez beszerezni ebből a védőoltásból.

Az euróövezet gazdasága 12,7 százalékkal nőtt július-szeptemberben az előző negyedévhez képest az EKB és a kormányok erőteljes intézkedéseinek köszönhetően, miközben a betegek száma jelentősen visszaesett. A megfertőződöttek száma azonban drámai mértékben emelkedik egész Európában, ami az előrejelzések szerint azt eredményezheti, hogy a fellendülés visszaesésbe fordul át az utolsó negyedévben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.