Nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, amely friss beszámolójában mérsékelte az idei gazdasági visszaesésre vonatkozó előrejelzését, valamint lendületesebb növekedést jelzett előre a következő évekre.
A nyíltpiaci bizottság a piaci várakozásokkal összhangban a március 15. óta érvényes 0,00-0,25 százalékos sávban hagyta az irányadó dollárkamatot. Ez megfelelt a piaci várakozásoknak.
A Fed egyúttal megerősítette elkötelezettségét a rendelkezésére álló teljes monetáris eszköztár igénybe vételére a gazdasági növekedés támogatására a jelenlegi kihívásokkal terhes időkben a lehető legnagyobb foglalkoztatási cél elérése és az árstabilitás megőrzése érdekében.
Árstabilitási céljai elérése érdekében kincstárjegy vásárlásait havi 80 milliárd dollár, jelzálog-fedezetű értékpapír vásárlásait pedig havi 40 milliárd dollár keretösszegben tervezi folytatni.
A Fed monetáris döntéshozó testülete közzétette legfrissebb gazdasági prognózisát is.
Előrejelzésében lényegesen jobbnak ítélte meg az amerikai gazdaság növekedési kilátásait a szeptemberben kiadott prognózisában jelzettnél.
A Fed mostani prognózisa szerint az amerikai bruttó hazai termék 2,4 százalékkal csökken az idén, szemben a szeptemberben jelzett 3,7 százalékos csökkenéssel. A jövő évi növekedésre vonatkozó előrejelzését a szeptemberi 4,0 százalékról 4,2 százalékra, a 2022-est pedig 3,0 százalékról 3,2 százalékra emelte.
A növekedés üteme 2023-ban 2,4 százalékra mérséklődik a szeptemberben jelzett 2,5 százalék helyett, hosszabb távon pedig 1,8 százalék körül stabilizálódik 1,9 százalék helyett.
A munkanélküliségi ráta a szeptemberben jelzett 7,6 százalék helyett 6,7 százalék lesz az idén, majd jövőre 5,0 százalékra, 2022-ben 4,2 százalékra, 2023-ban pedig 3,7 százalékra csökken. A szeptemberi prognózisban az elkövetkező évekre sorrendben 5,5, 4,6 és 4,0 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett a Fed.