A német állam a tervezettnél kevesebb, de így is rekordnagyságú hitelt vett fel tavaly a költségvetés hiányának fedezésére – közölték német kormányzati források.
Az információk szerint a tervezett mintegy 218 milliárd euró helyett valamivel 150 milliárd euró alatt maradt a felvett hitel nagysága.
A tavaly júliusban elfogadott pótlólagos német költségvetés 217,8 milliárd eurós hiányt irányzott elő, és a szövetségi parlament, a Bundestag jóváhagyta azt is, hogy a teljes deficitet hitelfelvétellel fedezik.
A források szerint végül ennél csaknem harmaddal kisebb összegre lett szükség, mert az állami beruházásokra elkülönített források lehívása a tervezettnél lassabb volt, miközben a becsültnél kevesebb cégnek kellett támogatást nyújtani a koronavírus-járvány miatt és az adóbevételek sem csökkentek olyan mértékben, ahogy azt várták.
A tavalyi hiány finanszírozását szolgáló hitelek törlesztése 2023-ban kezdődik, és a tervek szerint nagyjából húsz évig tart majd.
A tavalyi hitelfelvétel rekordnagyságú volt az ország történetében, felülmúlta az előző, a nemzetközi pénzügyi válság utáni, 2010-ben született 44 milliárd eurós csúcsot.
A hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság 2019-ben 59,80 százalék volt. Ha az eredeti terveknek megfelelő összegű hitelfelvételre került volna sor tavaly, akkor az államadósság a GDP 77 százalékára emelkedett volna.
A pénzügyminisztérium keddre ígért részleteket a múlt évi költségvetéssel kapcsolatban.
Olaf Scholz pénzügyminiszter tervei szerint Németország idén mintegy 180 milliárd eurónyi új hitelt vesz fel részben a koronavírussal szembeni védekezés költségeinek, illetve a gazdaságélénkítő intézkedések finanszírozása céljából.