A weboldal sebessége nem csak azt segíti elő, hogy a felhasználók kisebb arányban forduljanak vissza honlapunkról a betöltési idő közben, hanem a keresőoptimalizálásban is szerepet játszik. Adunk pár tanácsot, mire érdemes odafigyelni.
A jó honlap kritériumait felhasználói és keresőoptmalizálási szempontból egyaránt vizsgálnunk kell. Általában a két nézőpont fedi egymást és hasonló elemeket tartalmaz, mégis két tényezőre különös figyelmet kell fordítanunk manapság, ez pedig a mobilra optimalizálás és a weboldal gyorsasága. Most az utóbbi témával foglalkozunk átfogóbban.
Miért fontos?
Egyrészt a felhasználók nem szeretnek várni, ha egy honlap nem töltődik be pár másodperc alatt, akkor visszafordulnak és keresnek egy másikat. Különösen igaz ez a mobil oldalaknál. A látogatók fele elvárja, hogy kevesebb, mint 2 másodperc alatt betöltődjön a weblap.
Keresőoptimalizálási szempontból pedig alátámasztásként megemlítjük, hogy 2018. július 9-én bevezették a Google Speed Update algoritmust. Az asztali gépes betöltési sebesség eddig is rangsorolási tényező volt, most már azonban a mobil sebesség is jelentős szerepet játszik benne. A Google a kifejezetten lassú mobil oldalakat büntetni és hátrébb sorolja.
Hogyan ellenőrizzük?
A Google ingyenes eszközt is biztosít számunkra a weboldal sebesség ellenőrzéséhez, sőt módosítási javaslatokat ad, megbecsüli a megtakarítási időt. Továbbá a Google Analytics webhelysebességgel kapcsolatos adatait –csak úgy mint az összes többit– is érdemes tanulmányozni. Elemzéseket készíthetünk, nyomon követhetjük a változtatások hatását, és javaslatokat is kaphatunk a további javítások érdekében.
Mit tehetünk?
A weboldalunk gyorsasága érdekében oda kell figyelnünk számos tényezőre, melyeket már a weboldal kialakításakor figyelembe kell venni, de a későbbi javítások, módosítások alapjául is szolgálhatnak.
- A túl sok különféle design elem és effekt lassíthatja az oldalt. Csak azokat használjuk, melyek tényleg szükségesek és hozzájárulnak a felhasználói élmény javításához!
- A képekkel, videókkal kapcsolatban is igaz az állítás, mely szerint a kevesebb néha több. Persze jó, ha használjuk őket a vizualitás kedvéért, de gondoljuk át, mennyit töltünk fel közülük. Ezeket pedig tömörítsük, optimalizáljuk! Ne menjen a minőség rovására, viszont legyen a lehető legkisebb a fájl mérete, a gyorsabb betöltés érdekében!
- WordPress oldalak esetén használhatunk ingyenes honlap sebesség gyorsító bővítményeket is, arra azonban figyeljünk, hogy ne alkalmazzunk felesleges bővítményeket, mert azok viszont lassítják az oldalt.
- A szerver válaszideje is befolyásolja az oldalbetöltési sebességet. Éppen ezért válasszunk megbízható és gyors tárhely szolgáltatót!
- Engedélyezzük a gyorsítótárazást, mely azt jelenti, hogy a felhasználó böngészője megjegyzi azokat az oldalakat, melyeken korábban járt, így a későbbiekben gyorsabban betöltődik, kisebb lesz az adatátvitel.
Attól, hogy egy oldal gyors, még nem jelenti azt, hogy jó is. Ez csupán egy a számos fontos tényező közül, melyre érdemes odafigyelni! Találjuk meg az egyensúlyt. A gyorsaság elérése ne menjen a design és a használhatóság rovására de fordítva sem! A megfelelő eredmény érdekében folyamatosan mérjünk és optimalizáljunk!
Csapó Gergely
Alapító és vezérigazgató