A blokklánc-megoldások gazdasági hatása 2030-ra a globális GDP 1,4 százalékát teszi majd ki, vagyis a technológia alkalmazása 1,76 billió dollárral járul majd hozzá az értékéhez – áll a PwC Time For Trust című tanulmányában.
A blokklánc-technológia (blockchain) egy olyan módszer, amelynek alkalmazásával lehetővé válik különböző értékek és adatok egyszerű cseréje. E technológia segítségével létre lehet hozni digitális fizetőeszközt, így a bitcoin és más kriptodevizák mögött is a blokklánc-technológia, ez a virtuális és hamisíthatatlan rendszer áll.
A PwC szakértői öt fő alkalmazási területet azonosítottak, amelyek meghatározzák a blockchain-piacot a következő évtizedben, és annak alapján rangsorolták őket, hogy melyik milyen mértékben járul majd hozzá a globális GDP-hez.
Az első terület a termékek eredetének meghatározása, nyomon követése 962 milliárd dollárral, míg a második, a digitális fizetési megoldások 443 milliárd dollárral járul majd hozzá a globális GDP-hez.
A harmadik gazdaságilag meghatározó alkalmazási terület a személyes adatok könnyebb és átláthatóbb kezelése, megosztása, ennek a globális GDP-hez való hozzájárulása 224 milliárd dollárt tesz majd ki. A pandémiás helyzet miatt egyre inkább előtérbe kerül az időigényes, nem hatékony, papíralapú hitelesítési rendszerek kiváltása.
A negyedik helyre 73 milliárd dollárral az okos szerződéskötés és vitarendezés került, amelynek legnagyobb előnyei az aláírás és az iktatás terén jelentkeznek: a szerződéseket nem szükséges személyesen aláírni, valamint a blockchain automatikusan létrehoz egy ellenőrzési nyomvonalat az adott szerződéshez.
Ötödikként a blockchain-megoldások jelentős gazdasági növekedést eredményezhetnek az ügyfél-elköteleződés terén is, a globális GDP-hez való hozzájárulásuk pedig 54 milliárd dollár lehet. A technológia segít hatékonyabb hűségprogramok kialakításában, amelyek keretében a felhasználó online, okoseszközén keresztül képes a hűségpontok gyűjtésére, áttekintésére és felhasználására.
Ezeknek az alkalmazási területeknek köszönhetően 2030-ig globálisan 40 millió új munkahely jön létre, amelyből 11,4 millió csak Kínában várható.
Iparági megközelítést tekintve a blockchain a közigazgatásra, az oktatásra és az egészségügyre fogja a legnagyobb hatást gyakorolni – tették hozzá.