Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Brexit-hatás: a gazdaság és a brit turizmus megállapodás nélküli jócskán visszaesne
No menu items!

Brexit-hatás: a gazdaság és a brit turizmus megállapodás nélküli jócskán visszaesne

Londoni pénzügyi elemzők szerint jelentősen visszaesne a brit kiutazó turizmus, ha Nagy-Britannia a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeit rögzítő megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, és ezt több európai fogadó ország is jelentősen megszenvedné. A magyar idegenforgalmi szektorra gyakorolt negatív hatás ugyanakkor elenyésző lenne.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics ismertetett átfogó tanulmányában közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén a brit hazai össztermék (GDP) értéke 2020-ban 2,1 százalékkal maradna el attól szinttől, amelyet a brit gazdaság rendezett kilépés esetén abban az évben elérhetne, a font pedig kereskedelmi súlyozású bázison számolva 10 százalékkal gyengülne.

A gyenge font és a vámok megjelenése az EU-val folytatott kereskedelemben együttesen 4 százalékra emelné jövőre a tizenkét havi brit inflációt, nyomást gyakorolva a brit háztartások vásárlóerejére.

A font gyengülése okozta költségemelkedés egy részét a légitársaságok is valószínűleg áthárítanák a fogyasztókra magasabb repülőjegyárak formájában.

Mindemellett jó eséllyel megszűnne a britek roamingdíj-mentes mobiltelefon-használatának lehetősége az EU-tagállamokban, és az utazási biztosítás is többe kerülne, mivel nem terjedne ki rájuk az uniós egészségbiztosítás.

A ház számításai szerint ebben a környezetben már 2020-ban 5 százalékkal, 4,7 millió fővel zuhanna a turisztikai célból külföldre utazó britek száma.

Ennek legnagyobb vesztese az Oxford Economics modellszámításai szerint Spanyolország lenne, ahová 2020-ban egymillióval kevesebb brit látogatna megállapodás nélküli Brexit esetén, mint ahányan a rendezett kilépést feltételező forgatókönyv esetén érkeznének.

Ugyanez a forgatókönyv jelentős veszteséget okozna Írország és Franciaország idegenforgalmának is, a legtöbb európai ország azonban alig érezné meg ezt a hatást. Az Oxford Economics grafikus kimutatása szerint Magyarország, Görögország, Hollandia és Belgium azon EU-gazdaságok közé tartozna, amelyeknek turizmusában szinte kimutathatatlan GDP-arányos veszteséget okozna a kemény Brexit.

Az elemzés szerint a gyenge font előnyeit kihasználva az EU-ból 2020-ban 4 százalékkal, 1,6 millióval utaznának többen Nagy-Britanniába, mint rendezett kilépés esetén.

A brit turizmus bevételeinek 83 százaléka azonban a hazai fogyasztóktól ered, és a megállapodás nélküli Brexit vásárlóerő-csökkentő hatásai miatt a szektor által a brit hazai össztermékhez nyújtott hozzájárulás 2 százalékkal, 2017-es árakon számolva 6,5 milliárd dollárnak megfelelő összeggel lenne alacsonyabb 2020-ban, mint szabályozott körülmények közepette lezajló Brexit esetén.

A Brexit-megállapodás érvénybe lépésének elmaradása a brit kormány hivatalos hatástanulmányai szerint is komoly negatív hatást gyakorolhatna a brit utazási ágazatra.

A brit kormány az elmúlt hetekben 106 felkészítő célú tájékoztatót tett közzé kemény Brexit esetére. Ezek sok minden egyéb mellett arra is felhívták a figyelmet, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén a Nagy-Britanniában, illetve az Európai Unióban bejegyzett légitársaságok elvesztenék a brit és az uniós célállomások közötti automatikus, előzetes engedélykérési kötelem nélküli járatüzemeltetési jogaikat, nem lenne garantálható a roamingdíj-mentes mobiltelefon-használat az EU-tagállamokba látogató brit állampolgárok számára, és járművezetői jogosítványaik érvényességét sem feltétlenül ismernék el az uniós tagországok. /MTI/

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.

Ismeretterjesztő program a Magyar Termék védjegy témaköréről

A hazai áruk könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát biztosító Magyar Termék védjegy témaköre 2024 őszétől szerepel az általános iskolai tantervben – a most induló ismeretterjesztő program még magasabb szintre emeli a védjegyekkel kapcsolatos tudásanyag elsajátítását.  
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.