Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Brexit-hatás: a gazdaság és a brit turizmus megállapodás nélküli jócskán visszaesne
No menu items!

Brexit-hatás: a gazdaság és a brit turizmus megállapodás nélküli jócskán visszaesne

Londoni pénzügyi elemzők szerint jelentősen visszaesne a brit kiutazó turizmus, ha Nagy-Britannia a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeit rögzítő megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, és ezt több európai fogadó ország is jelentősen megszenvedné. A magyar idegenforgalmi szektorra gyakorolt negatív hatás ugyanakkor elenyésző lenne.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics ismertetett átfogó tanulmányában közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén a brit hazai össztermék (GDP) értéke 2020-ban 2,1 százalékkal maradna el attól szinttől, amelyet a brit gazdaság rendezett kilépés esetén abban az évben elérhetne, a font pedig kereskedelmi súlyozású bázison számolva 10 százalékkal gyengülne.

A gyenge font és a vámok megjelenése az EU-val folytatott kereskedelemben együttesen 4 százalékra emelné jövőre a tizenkét havi brit inflációt, nyomást gyakorolva a brit háztartások vásárlóerejére.

A font gyengülése okozta költségemelkedés egy részét a légitársaságok is valószínűleg áthárítanák a fogyasztókra magasabb repülőjegyárak formájában.

Mindemellett jó eséllyel megszűnne a britek roamingdíj-mentes mobiltelefon-használatának lehetősége az EU-tagállamokban, és az utazási biztosítás is többe kerülne, mivel nem terjedne ki rájuk az uniós egészségbiztosítás.

A ház számításai szerint ebben a környezetben már 2020-ban 5 százalékkal, 4,7 millió fővel zuhanna a turisztikai célból külföldre utazó britek száma.

Ennek legnagyobb vesztese az Oxford Economics modellszámításai szerint Spanyolország lenne, ahová 2020-ban egymillióval kevesebb brit látogatna megállapodás nélküli Brexit esetén, mint ahányan a rendezett kilépést feltételező forgatókönyv esetén érkeznének.

Ugyanez a forgatókönyv jelentős veszteséget okozna Írország és Franciaország idegenforgalmának is, a legtöbb európai ország azonban alig érezné meg ezt a hatást. Az Oxford Economics grafikus kimutatása szerint Magyarország, Görögország, Hollandia és Belgium azon EU-gazdaságok közé tartozna, amelyeknek turizmusában szinte kimutathatatlan GDP-arányos veszteséget okozna a kemény Brexit.

Az elemzés szerint a gyenge font előnyeit kihasználva az EU-ból 2020-ban 4 százalékkal, 1,6 millióval utaznának többen Nagy-Britanniába, mint rendezett kilépés esetén.

A brit turizmus bevételeinek 83 százaléka azonban a hazai fogyasztóktól ered, és a megállapodás nélküli Brexit vásárlóerő-csökkentő hatásai miatt a szektor által a brit hazai össztermékhez nyújtott hozzájárulás 2 százalékkal, 2017-es árakon számolva 6,5 milliárd dollárnak megfelelő összeggel lenne alacsonyabb 2020-ban, mint szabályozott körülmények közepette lezajló Brexit esetén.

A Brexit-megállapodás érvénybe lépésének elmaradása a brit kormány hivatalos hatástanulmányai szerint is komoly negatív hatást gyakorolhatna a brit utazási ágazatra.

A brit kormány az elmúlt hetekben 106 felkészítő célú tájékoztatót tett közzé kemény Brexit esetére. Ezek sok minden egyéb mellett arra is felhívták a figyelmet, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén a Nagy-Britanniában, illetve az Európai Unióban bejegyzett légitársaságok elvesztenék a brit és az uniós célállomások közötti automatikus, előzetes engedélykérési kötelem nélküli járatüzemeltetési jogaikat, nem lenne garantálható a roamingdíj-mentes mobiltelefon-használat az EU-tagállamokba látogató brit állampolgárok számára, és járművezetői jogosítványaik érvényességét sem feltétlenül ismernék el az uniós tagországok. /MTI/

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mi állítja meg a lakások drágulását?

A vármegyeszékhelyek lakáspiacának adatai szerint már tíz nagyvárosban haladja meg az átlagos négyzetméterár a 600 ezer forintot.

Az Airbnb szabályozása a budapesti lakhatási probléma megoldását szolgálja

A már nyilvántartásba vett és működő szálláshelyek számára nem jelent korlátozást a jelenlegi törvénytervezet, az új engedélyek kiadásának kétéves felfüggesztése pedig 2025 januárjától lép csak életbe.

A bécsi reptéren több az utas, az üzemeltetőnek nőtt a bevétele és nyeresége

A cég az eredmény javulását az utasforgalom és a járatszám növekedésére vezeti vissza.

Többen váltottak kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást

A motorok esetében 3 ezer forintot, a teherautók esetében pedig több mint 20 ezer forintot takaríthatnak meg a kötelezőt váltók.
Hirdetés

Hírek

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.