A világ eddigi legrégebbinek számító tetoválókészletét azonosították be ausztrál kutatók. A legmeglepőbb a leletből levonható következtetések között, hogy a négy tetováló eszközből kettő emberi csontból készült.
A bonyolult, többfogú tetováló eszközöket a Tongatapu-szigeten fedezték fel, ez Tonga fő szigete. A szénizotópos vizsgálatok szerint az eszközök körülbelül 2 ezer 700 ével ezelőtt készültek, ezek a legrégebbi tetováló fésűk, amelyet ismerünk.
A többszörösen fogazott eszközöket még 1963-ban találták meg, a szénizotópos vizsgálatok eredményét azonban most hozták nyilvánosságra. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói közölték azt is, hogy a pengeszerű végeivel vitték be a korabeli emberek a tintát a bőr alsó rétegébe, az irhába, és ezzel az Óceániában található technológia egy nagyon különleges típusát képviselik.
“A felfedezés a polinéziai tetoválás korát visszahelyezi a polinéz kultúra hajnalára, mintegy 2700 évvel ezelőttre” – mondta Geoffrey Clark, az ANU Kulturális, Történelmi és Nyelviskolájának egyetemi docense.
A négy vizsgált tetoválófésű közül kettő egy nagy tengeri madár csontjából készült, míg a másik kettő egy nagy szárazföldi emlőséből, valószínűleg emberéből – vélik a tudósok.
“Mivel a szigeten akkoriban nem voltak más nagyobb méretű emlősök és az emberi csont kedvelt alapanyaga volt a tetoválóeszközöknek” – mondta Michelle Langley, a Griffith Egyetem emberi evolúciót kutató központjának munkatársa.
A felfedezés rávilágít arra, hogy elsőként a polinéz stílusú tetoválás fejlődött ki.
“Ezek a csont tetováló fésűk nagyon specifikus technológiát jelentenek az egész Óceániában” – mondta Clark professzor.
Az eszközök a csaknem 3000 év alatt nagyon kevés változtak, a csendes-óceáni hagyományos tetováló eszközök még mindig az ősi példákkal azonosak.
Az ősi eszközök ma is használhatók.
A tetoválás nagyon fontos a csendes-óceáni térségben. Amikor a keresztény misszionárius megtiltották a tetoválást bizonyos szigeteken, az emberek más szigetekre mentek, hogy megkapják a tetoválásokat, mivel az fontos elemeit képviselték hitüknek és hagyományaiknak.
A tetovált bőr legrégebbi bizonyítékai több mint 5000 évesek, az egyiptomi múmiák és az olasz jégmester Otzi koráig nyúlnak vissza, de ezeken a helyeken a tetováló eszközök nagyrészt ismeretlenek.
A cikk, az ókori tetoválás Polinézia-ban, a Journal of Island & Coastal Archaeology (JICA) című kiadványban jelent meg az Ausztrál Nemzeti Egyetem írása alapján.