Emelkedő forgalomban csökkent a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, a BUX 40 944,82 ponton zárt pénteken, 559,09 ponttal, 1,35 százalékkal alacsonyabban előző heti záróértékénél.
A részvénypiac heti forgalma több mint 52,2 milliárd forint volt az előző heti több mint 51,9 milliárd forint után. A vezető részvények ára vegyesen változott, a Magyar Telekom és a Mol erősödött, az OTP és a Richter gyengült.
Az Equilor Befektetési Zrt. tőzsdei elemzése szerint a héten nem volt lényeges hazai vállalati hír, alapvetően a kedvező nemzetközi befektetői hangulat, és fontos technikai szintek mozgatták a blue chipek árfolyamait.
A vezető részvények mozgása szinte teljesen elvált egymástól. Az OTP esetében 11 500 forintnál található fontos támasz, alatta pedig 11 200 forint közelében, míg felül a 11 850 forintos és a 11 970 forintos szintre érdemes figyelni. Az Equilor elemzői egyelőre nem számítanak arra, hogy a bankrészvény árfolyama ki tudna mozdulni a sávozó mozgásból.
A Mol és a Richter mozgása jóval izgalmasabb, előbbi esetében 3300-3340 forint közelében fulladhat ki az emelkedés, ahonnan negatív korrekció indulhat, míg utóbbi egy igen éles negatív korrekciót követően 5550 forint közelében lelhet támaszra. A Magyar Telekom technikai képe továbbra is kedvező rövid távon, az Equilornál a 475-480 forintos tartomány elérését várják.
A forint árfolyama meglehetősen nyugodt volt a héten, az euróval szemben a 318-320-as sávban mozoghat a hét elején. Kedden azonban izgalmakat hozhat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntő ülése, miután az elmúlt hetekben Nagy Márton, a jegybank alelnöke megerősítette, hogy hamarosan elmozdulhatnak a laza monetáris politikától – írják elemzésükben.
A hét eseményei közül kiemelték az Európai Központi Bank (EKB) csütörtök délutáni kamatdöntő ülését, amelyen – a várakozásoknak megfelelően – nem módosították a monetáris kondíciókat. Az eszközvásárlási program keretén belül vásárolt, lejáró eszközökért kapott tőkét az EKB a kamatemelés megindítása után is be fogja fektetni, tehát szinten tartja a jegybanki mérleget.
Mario Draghi, az EKB elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy továbbra is jelentős monetáris ösztönzésre van szükség az inflációs célok elérése érdekében. A jegybankelnök meglehetősen pesszimista az eurózóna növekedési kilátásait illetően, a bővülés üteme gyengébb lehet a korábban vártnál, és az infláció is visszafogott maradhat, elsősorban az olaj világpiaci árának csökkenése miatt.
Ugyanakkor egyelőre nem lehet tudni, hogy a negatív tendenciák átmenetiek, vagy tartósak.
Az ülésen szóba került a TLTRO program, de egyelőre nincs napirenden az újabb program bevezetése. (Az EKB a célzott, hosszabb lejáratú refinanszírozási műveleteken – TLTRO-kon keresztül hosszú lejáratú hitelt nyújt a bankoknak, ezzel arra ösztönözve azokat, hogy élénkítsék hitelezési tevékenységüket az euróövezeti vállalatok és fogyasztók felé.)
A jegybankelnök kitért a Brexitre és a kereskedelmi háborúra is, ezekben a kérdésekben viszont optimistán nyilatkozott.
A következő ülések legfontosabb kérdésköre a TLTRO program esetleges újbóli bevezetése lesz, a befektetők leginkább erre figyelhetnek az Equilor szerint.
A héten a Richter 4,32 százalékkal gyengült, pénteken 5760 forinton zárt, heti forgalma megközelítette a 12,8 milliárd forintot. A Mol ára 0,62 százalékkal emelkedett a héten, 3262 forinton fejezte be a kereskedést, heti forgalma több mint 10,9 milliárd forint volt. Az OTP árfolyama 1,69 százalékkal esett a héten, pénteki záróára 11 650 forint volt, heti forgalma meghaladta a 21,4 milliárd forintot. A Magyar Telekom 1,53 százalékkal erősödött, pénteken 464 forinton zárt, heti forgalma megközelítette az 1,6 milliárd forintot.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3945,54 ponton zárt pénteken, az előző héthez képest 32,88 ponttal, 0,83 százalékkal alacsonyabban.