Kezdőlap Tőzsde Füstbe ment minden idők legnagyobb tőzsdei bevezetése
No menu items!

Füstbe ment minden idők legnagyobb tőzsdei bevezetése

A kínai pénzpiaci felügyelet megakadályozta az Alibaba Group tőzsdei premierjét. Az Alipay fizetési platformot is üzemeltetető konszern Európában szinte ismeretlen, de páratlanul népszerű Kínában. Tavaly 14 ezer milliárd eurós forgalmat bonyolított. 25-ször annyit, mint a PayPal. Kínában az üzletemberek és a koldusok is használják.

Rekordra készültek

Az Alipay tulajdonosa minden idők legnagyobb börzei bevezetésével 37 milliárd dollárra akart szert tenni. Ezzel megelőzte volna az eddigi rekordert, az állami olajkonszernt Szaúdi-Arábiából. Az Aramco, a világ legnagyobb olajkitermelő vállalatának papírjait 2019-ben 29,4 milliárd dollárért jegyezték.

Az várakozás nem volt alaptalan. Sokszoros volt a részvények előjegyzése. Hongkongban üzérek adták-vették az elővásárlási jogokat. A kínai hatóságok azonban két nappal a start előtt a Hongkong-i és a Sanghaj-i premiert is megtiltották. Az indokolás szerint a cég nem tett eleget az üzleti számok nyilvánosságra hozatalát szabályozó, nemrég szigorított törvény több rendelkezésének.

Minden politika

Már a hét elején sejteni lehetett, hogy valami nincs rendben. Kiszivárgott, hogy az alapító-tulajdonos, Jack Ma rendkívüli meghallgatáson volt kénytelen megjelenni a pénzügyi felügyeletnél. A döntés mégis meglepő, mert ez a hatóság adta ki szeptember a most visszavont engedélyt. Sokan politikai motivációt látnak.

Jack Ma egy októberi konferencián élesen bírálta a kommunista ország bankrendszerét: „A kínai bankok nem jobbak a zálogházaknál. Állandóan biztosítékokat és garanciákat követelnek. Akadályozzák az üzleti tevékenységet.” Az Alibaba tulajdonosa ennek tudja be az alternatív pénzügyi szolgáltatók sikerét. Ma ellentmondott a kínai alelnöknek, aki a konferencián kijelentette, hogy „a pénzpiac stabilitása mindennél fontosabb”. Az 56 éves selfmade vállalkozó szerint „több innováció és kevesebb bürokrácia kellene”.

Kínában a kereskedelmi bankok jó része állam tulajdonban van és a magánbankok is szigorú felügyelet alatt állnak. Párt a veszteséges állami vállalatok életben tartását tartja a bankrendszer legfontosabb feladatának. Ezek tömeges csődje munkanélküliséghez és társadalmi feszültségekhez vezetne. A kis- és közepes magánvállalkozások, a kínai gazdaság fontos tartópillérei alig jutnak hitelhez. Uzsorásokra vannak utalva.

Semmiből mindent

Jack Ma 1999-ben alapította az Alibabát. Az online áruházat 2004-ben bővítette ki egy online fizetési rendszerrel. Az Alipay minden más fizetési módszernél népszerűbb a világ legnépesebb országában. Az alapítót Kína leggazdagabb emberévé tette az Ant Financial and Alipay néven is ismert csoport.

Jack Ma

Az áruház és a fizetési rendszer kombinációja kereskedelmi forradalom volt. Az Alipay garantált elsőként biztonságos online kereskedelmet Kínában: A vételárat a megrendeléskor levonja a vevő számlájáról, az eladó viszont csak az áru megérkezése után kapja meg.

Az Alipay-el szinte mindenhol lehet már fizetni Kínában: a felhasználó QR-kódot generál az Alipay app-el, majd telefonját odatartja az eladó leolvasójához. A koldus is tart magánál egy kis cetlit egy QR-kóddal. Ezt a telefonnal beolvastatva apró nélkül is lehet alamizsnát adni.

2019-ben 14 ezer milliárd euró fizetési forgalmat bonyolított az Alipay, 25-ször annyit, mint nyugati konkurenciája, a PayPal! Ezzel a Kínán kívül alig ismert Alipay a világ legnagyobb online pénzügyi szolgáltatója. Ugyan már a nyugati világban is egyre több helyen elfogadják, de szinte kivétel nélkül kínai turisták fizetnek vele. Az Alipay a korona-krízisben is ellenálló. 2020 első félévében 38 százalékos forgalombővülés mellett 3 milliárd euró volt a nyereség.

Az app-en keresztül néhány gombnyomással hitelhez is juthatnak a felhasználók. A lehetőséggel leginkább azok a vállalkozók élnek, akik a szigorú feltételek miatt a bankoktól nem kapnak pénzt. Jelenleg 5 százalékos az Alipay részesedése a kínai hitelpiacon. A közelmúltban elindult a lakossági hitelezés is az Alipay hitelkártyák kibocsátásával. A célközönség az egyre bővülő és gazdagodó kínai középosztály. A kártya piaci részesedése néhány hónap alatt elérte a 15 százalékot.

Ez sincs a pekingi vezetés ínyére. Nem véletlen, hogy épp most szigorította a hitelkihelyezés szabályait: Az alternatív pénzügyi szolgáltatók, mint az Alipay a jövőben nem folyósíthatnak 38 ezer eurónak megfelelő jüannál több, a hitelfelvevő éves jövedelmének harmadát meghaladó hitelt.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet