A kormány elkötelezett a kollégiumi férőhelyek bővítése, fejlesztése mellett – mondta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn Budapesten.
A miniszter utalt a budapesti deklarációra, amely szerint versenyképességi fordulatra van szükség Európában. Olyan fordulatra, amelynek a hívó szava a gazdasági semlegesség. „Nekünk Magyarországon érdekünk, hogy egyszerre kereskedjünk Nyugattal és Kelettel is, így erősítve a családokat, a gazdaságot, így adva karriert fiataljainknak” – fogalmazott, hozzátéve: a fiatalok sikere a nemzet sikere.
Mint mondta, a versenyképességi fordulat a felsőoktatásban már megtörtént, a megújult egyetemek együttműködnek és együtt gondolkodnak a gazdaság szereplőivel. Hankó Balázs szerint vonzó a magyar felsőoktatás, második éve már több mint 100 ezer diák nyert felvételt egyetemre, főiskolára.
A nemzeti konzultáció egyik kérdése foglalkozik a kollégiumi férőhelyekkel, és ha az emberek támogatják a kormányt, akkor „készek vagyunk arra, hogy a megújult felsőoktatás következő nagy lépése a kollégiumi férőhelyek bővítése és minőségének fejlesztése legyen” – jelentette ki miniszter.
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára azt mondta: országszerte van még feladat a kollégiumi férőhelyek kialakításában.
Az államtitkár elmondta, 2010 óta több mint 40 projektet vásárolt vissza a kormány az egyetemeknek 140 milliárd forint értékben, ami összességében 14 500 férőhelyet jelent, és az elmúlt években több mint nyolcezer kollégiumi férőhelyet újítottak fel.
A jelenleg elérhető kollégiumi helyekre nagyjából háromszoros a túljelentkezés, az országosan elérhető 46 ezer férőhelyre 110 ezren jelentkeztek, a Budapesten meglévő 17 ezer férőhelyre is többszörös a túljelentkezés – ismertette.
Varga-Bajusz Veronika azt mondta a főváros IX. kerületének úgynevezett rozsdaövezetében lenne a legjobb helye. Itt a tervek szerint legalább egy 12 ezer férőhelyes kollégium jönne létre.
Szentkirályi Alexandra elmondása szerint a kifejezetten a fiataloknak szóló lakásprogram indítása, az airbnb típusú lakáskiadások szigorítása, a munkáltatók által adható lakhatási támogatás, kedvezményes 5 százalékos lakásáfa olyan intézkedések lehetnek, amelyek megkönnyítik a fiatalok és a budapestiek lakáshoz jutását.