Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot
No menu items!

Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot

Illusztráció: Bigstock

A Magnumot is gyártó Unilever továbbra is sok pénzt keres Oroszországban. Ukrajna ezért felvette a “nemzetközi háborús szponzorok” listájára, és azt követeli, hogy vonuljon ki az országból. A cégnek azonban esze ágában sincs távozni az orosz piacról.

Az Oroszországban továbbra is tevékenykedő nyugati cégeket gyakran pellengérre állítják, hogy nem vonultak még ki a a háborús agresszor piacáról. Így járt most az Unilever is: Ukrajna felvette a brit fogyasztási cikkeket gyártó vállalatot a “nemzetközi háborús szponzorok” listájára, és ezt az Oroszországban folytatott tevékenységével indokolta – számolt be a Spiegel.

Az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Ügynökség döntését a vállalat Orosz Föderációban való jelenlétével és az orosz államnak történő “magas adófizetéseivel” indokolta. Az Unilever ezáltal támogatja “az agresszor gazdaságát” és az “Ukrajna elleni orosz háború folytatását“. Az Unilever jól ismert márkái közé tartozik a Dove kozmetikum és a Magnum jégkrém is.

A B4Ukraine civil szervezet értékelése szerint az Unilever az egyik legnagyobb külföldi adófizető Oroszországban. Ami számos német és amerikai vállalatra is igaz. A kritikusok szerint mindannyian biztosítják, hogy Moszkva finanszírozni tudja az Ukrajna elleni háborúját.

Az Unilever viszont megvédte oroszországi üzletágát. Továbbra is kiáll egy februárban kiadott nyilatkozat mellett, amelyben a vállalat elítélte a háborút, mint az orosz állam “brutális” és “értelmetlen” cselekedetét. Közölte, hogy leállította az importot és az exportot, de “orosz gyártmányú élelmiszereket és higiéniai termékeket szállít az országban élő embereknek“.

Az Unilever 2022-ben nettó nyereségének két százalékát termelte oroszországi tevékenységéből a cég adatai szerint. A számok szerint a vállalat mintegy 303 millió eurónak megfelelő összeget fizetett adóként az országban.

Az Oroszországból való kilépés nem lenne egyszerű, érvelt az Unilever a BBC szerint. Az üzletet kisajátíthatná vagy átvehetné az orosz állam. Nincs mód az üzlet olyan módon történő eladására, amely “nem kedvez az orosz államnak és nem védi az alkalmazottainkat“. Ezért az üzlet folytatása “szigorú feltételek mellett” a legjobb megoldás.

A nyugati vállalatoknak néha valóban nehézséget okozhat, hogy egyáltalán kivonuljanak Oroszországból. A Kreml gyakran titkosszolgálati módszerekkel próbál nyomást gyakorolni a vállalatokra, hogy megtartsák befektetéseiket az országban. Nemrégiben olyan terveket is bejelentettek, hogy a “rosszalkodó” nyugati cégeket Oroszországban elkobozzák, és a vagyontárgyakat leütési áron továbbértékesítik.

Londonban hétfőn ukrán és brit aktivisták tüntettek az Unilever székháza előtt. A beszámoló szerint ott egy plakáton a Dove reklámja volt látható, amelyen modellek helyett sebesült ukrán katonák szerepeltek.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.

Ismeretterjesztő program a Magyar Termék védjegy témaköréről

A hazai áruk könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát biztosító Magyar Termék védjegy témaköre 2024 őszétől szerepel az általános iskolai tantervben – a most induló ismeretterjesztő program még magasabb szintre emeli a védjegyekkel kapcsolatos tudásanyag elsajátítását.  
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.