Kezdőlap Világgazdaság Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot
No menu items!

Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot

Illusztráció: Bigstock

A Magnumot is gyártó Unilever továbbra is sok pénzt keres Oroszországban. Ukrajna ezért felvette a “nemzetközi háborús szponzorok” listájára, és azt követeli, hogy vonuljon ki az országból. A cégnek azonban esze ágában sincs távozni az orosz piacról.

Az Oroszországban továbbra is tevékenykedő nyugati cégeket gyakran pellengérre állítják, hogy nem vonultak még ki a a háborús agresszor piacáról. Így járt most az Unilever is: Ukrajna felvette a brit fogyasztási cikkeket gyártó vállalatot a “nemzetközi háborús szponzorok” listájára, és ezt az Oroszországban folytatott tevékenységével indokolta – számolt be a Spiegel.

Az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Ügynökség döntését a vállalat Orosz Föderációban való jelenlétével és az orosz államnak történő “magas adófizetéseivel” indokolta. Az Unilever ezáltal támogatja “az agresszor gazdaságát” és az “Ukrajna elleni orosz háború folytatását“. Az Unilever jól ismert márkái közé tartozik a Dove kozmetikum és a Magnum jégkrém is.

A B4Ukraine civil szervezet értékelése szerint az Unilever az egyik legnagyobb külföldi adófizető Oroszországban. Ami számos német és amerikai vállalatra is igaz. A kritikusok szerint mindannyian biztosítják, hogy Moszkva finanszírozni tudja az Ukrajna elleni háborúját.

Az Unilever viszont megvédte oroszországi üzletágát. Továbbra is kiáll egy februárban kiadott nyilatkozat mellett, amelyben a vállalat elítélte a háborút, mint az orosz állam “brutális” és “értelmetlen” cselekedetét. Közölte, hogy leállította az importot és az exportot, de “orosz gyártmányú élelmiszereket és higiéniai termékeket szállít az országban élő embereknek“.

Az Unilever 2022-ben nettó nyereségének két százalékát termelte oroszországi tevékenységéből a cég adatai szerint. A számok szerint a vállalat mintegy 303 millió eurónak megfelelő összeget fizetett adóként az országban.

Az Oroszországból való kilépés nem lenne egyszerű, érvelt az Unilever a BBC szerint. Az üzletet kisajátíthatná vagy átvehetné az orosz állam. Nincs mód az üzlet olyan módon történő eladására, amely “nem kedvez az orosz államnak és nem védi az alkalmazottainkat“. Ezért az üzlet folytatása “szigorú feltételek mellett” a legjobb megoldás.

A nyugati vállalatoknak néha valóban nehézséget okozhat, hogy egyáltalán kivonuljanak Oroszországból. A Kreml gyakran titkosszolgálati módszerekkel próbál nyomást gyakorolni a vállalatokra, hogy megtartsák befektetéseiket az országban. Nemrégiben olyan terveket is bejelentettek, hogy a “rosszalkodó” nyugati cégeket Oroszországban elkobozzák, és a vagyontárgyakat leütési áron továbbértékesítik.

Londonban hétfőn ukrán és brit aktivisták tüntettek az Unilever székháza előtt. A beszámoló szerint ott egy plakáton a Dove reklámja volt látható, amelyen modellek helyett sebesült ukrán katonák szerepeltek.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Fordulóponthoz érkezett az oktatás az MI hatására

Olyan átalakulás zajlik napjainkban az oktatás területén, amelyre a történelemben számos példát találunk. Ugyanakkor vannak olyan generációk, akik korábban nem élhettek át hasonlót a saját életükben, így elsőre ez a gyors változás akár ijesztőnek is tűnhetett.

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet.

5+1 rejtekhely az Adrián – ahol garantáltan elkerülöd a tömeget

Horvátország régóta Európa egyik legkedveltebb tengerparti úti célja – nem véletlenül.

Megugrott a Ryanair negyedéves nyeresége

A Ryanair Holdings hétfőn arról jelentett, hogy a nyeresége több mint kétszeresére nőtt a június végén lezárult pénzügyi első negyedévében.
Hirdetés

Hírek

Fordulóponthoz érkezett az oktatás az MI hatására

Olyan átalakulás zajlik napjainkban az oktatás területén, amelyre a történelemben számos példát találunk. Ugyanakkor vannak olyan generációk, akik korábban nem élhettek át hasonlót a saját életükben, így elsőre ez a gyors változás akár ijesztőnek is tűnhetett.

Megugrott a Ryanair negyedéves nyeresége

A Ryanair Holdings hétfőn arról jelentett, hogy a nyeresége több mint kétszeresére nőtt a június végén lezárult pénzügyi első negyedévében.

A tervezettnél korábban visszatér a Wizz Air izraeli járata

Szeptember 15. helyett már augusztus 8-tól újra repül a Wizz Air Budapest és Tel-Aviv között, hétfőn, szerdán, csütörtökön, szombaton és vasárnap közlekedik majd.

Erősítene az elektromos modellek eladásában a KIA

Az új elektromos személyautók (ev) magyarországi piaca az idén nem várható a tavalyihoz hasonló dinamikus bővülés, miközben a szegmens 7 százalék körüli részaránya a teljes értékesítésben továbbra is elmarad az európai átlagtól; a KIA eladásaiban viszont elérheti a 12-13 százalékot az ev-k aránya -

Kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, foglalkoztatási adatokat közöl a KSH a héten

Kamatdöntő ülést tart kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, pénteken pedig a foglalkoztatás és munkanélküliség júniusi adatait közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az EgészségAblakban pár kattintással előrébb hozható a szakorvosi időpont

Az EgészségAblak alkalmazás új funkciója segít minél korábbi szakrendelési időpontot foglalni. Ráadásul 1 millió 800 ezer szabad időpontból lehet választani.

EM: beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra

Beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra, a hétfőn megnyitott programban a kormány 18 milliárd forinttal támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztéseit

Változó hitelcélok: ezért keresik legtöbben a személyi kölcsönöket

Komoly átrendeződés történt a személyi kölcsönöknél, júniusban autóvásárláshoz kerestek legtöbben szabad felhasználású kölcsönt
Hirdetés

Gazdaság

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.