Kiszámíthatóság, biztonság – ezzel jellemezte Varga Mihály pénzügyminiszter a héten benyújtott 2019 -es költségvetési törvényjavaslatot. Az SZJA marad 15 százalékos, miközben a kormány 4,1 százalékos növekedéssel számol és több forrást tervez a az egészségügyre, az oktatásra és a kultúrára.
Már a parlament honlapján olvasható a jövő évi költségvetés tervezete, amelynek zárószavazására július 20-án kerül sor. A tervezet szerint a kormány 4,1 százalékos gazdasági növekedés mellett, 2,7 százalékos inflációval számol. Varga Mihály kifejtette: a ciklus végére 60 százalék alá csökkenhet az államadósság, ami azért lehet nagy fegyvertény, mert ez az arány 8 évvel ezelőtt még 80 százalék és még 2017-ben is 73,6 százalék volt.
A tervezet szerint a 2019-es pénzforgalmi hiány 998,433 milliárd forint, miközben a jövő évi költségvetés 19 580,097 milliárd forint bevételi főösszeggel, valamint 20 587,531 milliárd forint kiadási főösszeggel és emellett 998,433 milliárd forint hiánnyal számol. A kormányzati szektor uniós módszertan szerinti (ESA) hiánya a GDP 1,8 százaléka, míg a nominális GDP 43 935 milliárd forint.
A kormány legfontosabb, a költségvetésben is tükröződő céljai: a további munkahelyteremtés, a teljes foglalkoztatottság elérése, valamint a kismértékű hiány mellett a biztonság megőrzése. Ennek szellemében a kormány a biztonságos növekedést előtérbe helyezve 1,8 százalékos államháztartási hiánnyal tervez.
Miközben komoly előbbre lépés, hogy az államadósság devizaaránya négy évtizede nem volt olyan, mint most a kormány mégis nagyobb óvatossággal tervez, mondván a magyar növekedés ugyan stabil, de az eurozónában vannak vészjósló jelek. Éppen ezért 2019-ben mind az általános tartalék, mind a hiánycél teljesítéséhez kötött tartalékok értéke másfélszeresére nő az idei évhez képest. Varga Mihály ehhez hozzátette: mivel az állam működtetése nem idéz elő hiányt, deficit csak a fejlődéshez elengedhetetlen fejlesztéseknek köszönhetően keletkezhet.
Ami az adórendszert illeti, komolyabb változás nem lesz. Megmarad a 15 százalékos SZJA, miközben jövőre 19,5 százalékról 17,5 százalékra, további két százalékponttal csökkenhet a szociális hozzájárulási adó mértéke. Ezáltal több mint százmilliárd forint marad a vállalkozóknál.
A jövő évi költségvetésben, az uniós és a hazai beruházási források alapján, mintegy 4000 milliárd forintnyi fejlesztés valósul meg. Varga Mihály lényegesnek tartja azt is, hogy 27 éve nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint 2017-ben. 2018-ban pedig 128 ezer ember állt munkába a versenyszférában. Vagyis az elmúlt években nőtt a foglalkoztatottság, miközben tavaly, átlagosan 10,3 százalékkal nőttek a reálbérek, ami átlagosan egyhavi plusz fizetést jelent.
A kormány újabb adókedvezménnyel segíti a családokat: a 350 ezer családot érintő változás, hogy a a kétgyermekesek esetében az adókedvezmény mértéke negyvenezer forintra (gyermekenként ezer forinttal) nő. Emellett más tekintetben is hangsúlyt helyez a kormány a családok támogatására: folytatódik az otthonteremtési támogatás, a csok, marad a gyes, a gyed és a gyed extra, folytatódik a bölcsődei férőhelyek számának növelése, és az étkeztetés fejlesztése.
A nyugdíjasoknak kedvez, hogy foglalkoztatásuk járulékfizetés nélkül is lehetséges lesz. A nyugdíjak megtartják reálértéküket, miközben a prémiumrendszernek köszönhetően 2019-ben is lesz prémium.
Az egyes szakterületeknek jövőre is legalább annyi, de van ahol több forrás jut a jövő évi büdzsében, mint a 2018-asban. Ahová többletforrás jut: egészségügy 101 milliárd forint, oktatás 15 milliárd forint, közbiztonság 156 milliárd forint, kultúra 68 milliárd forint. Emellett a kormány tartalékot képez a köztisztviselői kar béremelésére.