Gavin Newsom kaliforniai kormányzó hétfőn rendkívüli állapotot hirdetett ki a gyorsan terjedő majomhimlőjárvány miatt. Kalifornia a harmadik amerikai állam, amely a napokban meghozta ezt a döntést.
Newsom szerint a rendkívüli állapot kihirdetése segíteni fogja az állam oltási erőfeszítéseit. Az oltóanyagok iránti kereslet meghaladja a kínálatot, mivel a fertőzések száma növekszik. A szexuális egészségügyi klinikák és más kórházak személyzete már napok óta nehezen tud lépést tartani az oltást igénylő emberek beáramlásával.
Kalifornia mozgósítja a sürgősségi orvosi szolgálatok személyzetét is, hogy segítsenek beadni az oltóanyagokat. Newsom elmondta, hogy az állam minden kormányzati szinten azon dolgozik, hogy teszteléssel, az érintkezések nyomon követésével és a közösségek felkeresésével lassítsa a terjedést.
A kaliforniai nyilatkozatot azután hozták nyilvánosságra, hogy Illinois hétfőn közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett. New York a járvány kitörése miatt pénteken késő este állami katasztrófavészhelyzetet hirdetett.
Az Egyesült Államokban a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok szerint 48 államból, Washington D.C.-ből és Puerto Ricóból közel 6000 majomhimlős esetet jelentettek. A járvány gyorsan terjedt azóta, hogy a bostoni egészségügyi hatóságok májusban megerősítették az első amerikai esetet.
Kalifornia, Illinois és New York - ahol az ország három legnagyobb városa található - jelentette az összes megerősített majomhimlő-fertőzés 47 százalékát az Egyesült Államokban. New York a járvány epicentruma az Egyesült Államokban, hétfőig közel 1400 megerősített esettel.
A majomhimlő ritkán halálos kimenetelű, és eddig egyetlen halálesetet sem jelentettek az Egyesült Államokban. Egyes betegek azonban kínzó fájdalmaktól szenvednek a vírus okozta kiütések miatt. A tudósok és a közegészségügyi tisztviselők attól tartanak, hogy a majomhimlő tartósan elterjedhet az Egyesült Államokban, ha a járványt nem sikerül megfékezni.
A WHO a múlt hónapban globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a majomhimlőt. A WHO adatai szerint legalább 78 országból több mint 19 ezer majomhimlős esetet jelentettek. A járvány szokatlan, mert a vírus széles körben terjed Észak-Amerikában és Európában. Korábban a majomhimlő alacsony szinten terjedt Nyugat- és Közép-Afrikában, ahol rágcsálók és más állatok hordozzák a vírust.
A majomhimlő elsősorban a szex során bőrről bőrre történő érintkezéssel terjed. A közegészségügyi tisztviselők szerint jelenleg a meleg és biszexuális férfiaknál a legnagyobb a fertőzésveszély. A CDC szerint a klinikáknak demográfiai adatokat szolgáltató betegek mintegy 98 százaléka a férfiakkal szexuális kapcsolatot folytató férfiként azonosította magát.
Az egészségügyi tisztviselők azonban többször hangsúlyozták, hogy bárki elkaphatja a majomhimlőt olyan emberrel való fizikai érintkezés útján, akin a betegséget jellemző kiütések vagy szennyezett anyagok, például törölközők és ágyneműk vannak. A CDC a múlt hónapban megerősítette az első két amerikai esetet, amikor gyermekek kapták el a vírust, valószínűleg családon belüli átvitel útján.
A majomhimlő légúti cseppek útján is terjedhet, ha a fertőzött személynek elváltozások vannak a szájában, de ehhez a CDC szerint hosszan tartó személyes érintkezés szükséges. Az egészségügyi tisztviselők szerint a fizikai érintkezés az elsődleges terjedési mód. (CNBC)