Nem szabályozzák a szabványok Magyarországon az összetételét, ezért sokféle összetevője lehet ennek a kedvelt tejterméknek. Itthon főleg kétféle módszerrel előállított finomság kapható a boltokban. Ezúttal 18 mascarponét ízleltek a kóstolók, és vizsgáltak a Nébih szakemberei. Íme az eredmény.
A Szupermenta termékteszten a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakembereinek élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból egyik termékkel sem akadt gondjuk, négy mascarpone esetében jelölési hibát találtak.
Mi is az a marcaspone?
Fontos beszélni már az elején a mascarponék előállításáról. A tiramusu alapanyaga, a mascarpone a Magyar Élelmiszerkönyv tejtermékekre vonatkozó része nem tartalmazza a mascarpone termék előállítási követelményeit, illetve felhasználható összetevőit, így jelenleg sokféle készítési móddal és összetevővel találkozhatunk. A mascarpone összetevőiről itt olvashat! (KLIKK IDE)
A hazai boltok polcain kétféle mascarpone típust található
- Az egyik típus az, amelyet – a hagyományos receptúrát követve – kizárólag tejszínből, tejből készítenek valamilyen alvasztást elősegítő étkezési sav hozzáadásával. A terméktesztben szereplő 18 mascarpone közül 14 termék készült ezzel a módszerrel (12 esetben citromsav és 2 terméknél tejsav felhasználásával), amelyek közül csak két termék esetében használtak sűrítő adalékanyagot, illetve zselatint.
- A másik típusba tartoznak azok a termékek, amelyek nem sav hozzáadásával készülnek. Ezek a tejszín vagy tej mellett például vajat, tejport vagy tejfehérje koncentrátumot is tartalmaznak, és a termék végső konzisztenciáját a hozzáadott módosított kukoricakeményítő, zselatin és/vagy egyéb sűrítő- és stabilizálószerek biztosítják. A tesztben szereplő termékek közül 4 mascarpone tartozott ebbe a csoportba.
18 friss és krémes mascarponét tesztelt a Szupermenta. Nyolc külföldön gyártottat – hat olaszt, két osztrákot – és tíz hazai terméket vettek nagyító alá az analitikus szakemberek. A vizsgált termékek zsírtartalma a laboratóriumi eredmények alapján 21,6-50,2 % között mozgott.
A jelölések pontosak voltak zsír tartalomra, a telített zsírsavakra, a szárazanyagra, a fehérjetartalomra, a GMO mentességre és az allergének tekintetében is.
A Nébih laboratóriumaiban elvégezték az élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatokat, többek között ellenőrizték a hamisítás előfordulását, a tartósítószer-, a laktóztartalom és a mikrobiológiai vizsgálatokra is sor került. Ezzel nem találtak kivetnivalót a hozzáértők.
Négy termék esetében azonban akadtak egyéb jelölési hibák, a tápértékjelöléssel, a nem megfelelően jelölt összetevőkkel és a mennyiség jelölésével kapcsolatban. A hibák miatt az érintett mascarponék forgalmazói ellen hatósági eljárás indult; a hatósági felügyelők élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabnak ki, amelynek várható összege együttesen mintegy 150.000 forint.
A kedveltségi vizsgálaton ezúttal is szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket:
Értékelésük alapján a dobogó legfelső fokára a Galbani Mascarpone Érlelés nélkül készült, zsírdús, friss sajt állhatott, a második helyen a Milfina Mascarpone Tejszínes, zsírdús, friss krémsajt végzett, míg a harmadik helyet a Kisteleki Mascarpone krém Utóhőkezelt cukrászati és gasztronómiai készítmény érdemelte ki.