Kezdőlap Világgazdaság Mit tesz Oroszország, végül fizet?
No menu items!

Mit tesz Oroszország, végül fizet?

Oroszországnak az év végéig további 2 milliárd dollárnyi kifizetés kell teljesítenie. Illusztráció: Bigstock

Oroszország több mint egy évszázad, 1918 óta az első jelentős külföldi adósságtörlesztési késedelembe eshet, miután vasárnap este lejárt két nemzetközi kötvénykifizetés türelmi ideje is lejárt.

Az összesen 100 millió dollárnyi kamatfizetés május 27-én volt esedékes, ennek a türelmi ideje járt le vasárnap éjjel. Több médium is arról számolt be, hogy a kötvénytulajdonosok még nem kapták meg a kifizetéseket, miután Oroszország rubelben történő fizetési kísérleteit a nemzetközi szankciók megakadályozták.

A nyugati hatalmak által Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul bevezetett átfogó szankciók, valamint a Moszkva által hozott ellenintézkedések gyakorlatilag kiközösítették az országot a globális pénzügyi rendszerből, de a Kremlnek eddig többször is sikerült módot találnia arra, hogy a kötvénytulajdonosok számára kifizetéseket eszközöljön.

A szankciók kijátszására tett kísérletek azonban május végén újabb csapást szenvedtek, amikor az amerikai pénzügyminisztérium engedélyezte egy kulcsfontosságú mentesség lejártát. A mentesség korábban lehetővé tette, hogy az orosz központi bank eseti alapon amerikai és nemzetközi bankokon keresztül dollárban teljesítse a kötvénytulajdonosoknak történő kifizetéseket.

Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter a hónap elején azt sugallta, hogy Oroszország talán más fizetési módot talált. Moszkva a 100 millió dollárt rubelben utalta át hazai elszámolóházának, de a szóban forgó két kötvényre nem vonatkozik olyan rubelzáradék, amely lehetővé tenné a hazai valutában történő kifizetés átváltását a tengerentúlra.

A Reuters hétfőn kora reggel két forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz eurókötvények egyes tajvani tulajdonosai nem kapták meg a május 27-én esedékes kamatfizetéseket, ami azt jelzi, hogy Oroszország 1918 óta először léphet külföldi adósságtörlesztési késedelembe annak ellenére, hogy bőséges készpénzzel és fizetési hajlandósággal rendelkezik.

Sziluanov állítólag azt mondta a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek, hogy a kifizetések elakadása nem minősül valódi fizetésképtelenségnek, amely általában a fizetési hajlandóság vagy képtelenség következtében következik be, és a helyzetet “bohózatnak” nevezte.

Az év végéig további 2 milliárd dollárnyi kifizetés esedékes, bár a 2014 után kibocsátott kötvények egy része a szerződések szerint rubelben vagy más alternatív valutában fizethető.

Bár a jelek arra utalnak, hogy a kifizetéseket valóban a nemzetközi szankciók hátráltatják, a nemfizetés megerősítése még eltarthat egy ideig. (CNBC)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.