Kezdőlap Világgazdaság Nagy-Britannia. Több évtizedes csúcson pörög a feldolgozóipar
No menu items!

Nagy-Britannia. Több évtizedes csúcson pörög a feldolgozóipar

Több mint negyedszázada nem mért csúcsra emelkedtek a brit feldolgozószektor aktivitásának mérőszámai. A gyáripari ágazat derűlátását mindenekelőtt a koronavírus elleni lendületes nagy-britanniai oltási kampány és a járvány megfékezését célzó korlátozások enyhítése táplálja.

A brit egészségügyi minisztérium éppen előző nap jelentette be, hogy meghaladta az 50 milliót a koronavírus ellen beadott oltások első és második dózisainak együttes száma. A brit kormány nyitási menetrendje azt irányozza elő, hogy június 21-től minden korlátozás megszűnhet, ha az ehhez szabott járványügyi feltételek teljesülnek.

Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit gyáripar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) áprilisban 60,9 volt márciusi 58,9, a februári 55,1 és a januárban mért 54,1 után.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik. Így a brit feldolgozószektor áprilisi BMI-indexe a gyáripari tevékenység rendkívül lendületes bővülésére vall, ráadásul az ágazat aktivitási mérőszáma immár 11 hónapja megszakítás nélkül emelkedik.

Az IHS Markit elemzői kiemelik, hogy az átfogó gyáripari BMI-jelzőszám az 1994 júliusában mért 61,0-es szint óta – vagyis csaknem 27 éve – most a legmagasabb.

A ház ismertetése szerint az áprilisi BMI-felmérésbe bevont brit feldolgozóipari vállalatok kétharmada azzal számol, hogy a következő egy évben növekszik termelési értéke, és a szektor átfogó bizalmi indexe hét éve nem mért csúcson jár.

A derűlátás nagy londoni elemzőházak növekedési prognózisaiban is látszik.

Az Oxford Economics elemzőműhely várakozása az, hogy az idei második negyedévben – a brit gazdaság további nyitásával párhuzamosan – az aktivitás nagyon erőteljes élénkülése várható, és a brit hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésű növekedése elérheti az 5-5,5 százalékot.

Az Oxford Economics elemzői közölték azt is, hogy túlzottan borúlátónak tartják az idei év egészére 5,3 százalékos brit gazdasági növekedést valószínűsítő elemzői konszenzust. A ház saját prognózisa szerint a brit hazai össztermék 2021-ben 7,2 százalékkal növekszik.

Az EY globális pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézete új tavaszi előrejelzésében az általa eddig várt 5 százalékról 6,8 százalékra emelte a brit gazdaság idei növekedésére szóló becslését.

A cég közölte: módosított előrejelzése szerint a brit hazai össztermék értéke már 2022 második negyedévében ismét eléri a koronavírus-járvány elhatalmasodása előtti legutóbbi csúcsot.

A nagy-britanniai koronavírus-járvány tavaly tavaszi első hullámának megfékezését célzó, 2020 márciusának végén bevezetett első országos zárlat szabadesésszerű zuhanást okozott a brit gazdaságban: a tavalyi második negyedévben 19,5 százalékkal, 2020 egészében átlagosan 9,8 százalékkal esett reálértéken a brit hazai össztermék, amely így a 2013-as szintre zuhant vissza.

A tavalyi második negyedévi és az egész éves GDP-zuhanás egyaránt példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet