Magyarországon az étkezési búza termelői ára 10 százalékkal, a kukoricáé 15 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest szeptember harmadik hetében. Az árak a nemzetközi piacon is emelkedtek – közölte a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet.
Az intézet adatai szerint a tavalyinál 10 százalékkal magasabb áron, tonnánként átlagosan 55 200 forintért kereskedtek az étkezési búzával az adott időszakban. A takarmánybúza 54 ezer forintos áron, vagyis 21 százalékkal drágábban forgott szeptember harmadik hetében.
A kukorica az említett időszakban tonnánként átlagosan 47 800 forintos termelői áron cserélt gazdát a hazai piacon, ami az egy évvel korábbihoz képest 15 százalékos áremelkedés.
A termény érése idején – a kukorica számára kedvező időjárás miatt – sokan rekordtermésre és árcsökkenésre számítottak, most azonban elképzelhetőnek tartják, hogy az állattenyésztés csökkenő állománya miatt esetleg visszaeső keresletet pótolja más, ez pedig nem engedi lenyomni az árakat.
Támaszt nyújthat az áraknak az ipari célú kukoricafelhasználás is: a bioetanol- és az izocukorgyártás szükségletei százezer tonnás nagyságrendben növekedhetnek, hasonlóan a keményítőgyártás búzaigényéhez.
A NAIK AKI a nemzetközi piacon is emelkedő trendről számolt be az említett termékek esetében. A világpiaci árakat a kínai kereslet és egyes térségek gyengébb termése nyomta feljebb – írta a Világgazdaság.