Jelentős az érdeklődés az áprilisban elindított NHP Hajrá hitelei iránt, eddig 700 milliárd forintnyi szerződést kötött tízezer vállalkozás. A résztvevő bankok ezermilliárd forintot is meghaladó kihelyezésre számítanak az év végéig.
Pulai György, az MNB hitelösztönzők igazgatóság vezetője elmondta: a harmadik negyedévben mind darabszám, mind hitelösszeg alapján az OTP helyezte ki a legtöbb kölcsönt az NHP Hajrá program keretéből, ezért a Magyar Nemzeti Bank az OTP-nek is odaítélte a kiválósági díjat.
Elmondta, már a második kiválósági díjat adta át a jegybank, az elsőt júliusban a Gránit Banknak ítélték oda kiemelkedő hitelezési aktivitásáért.
Az igazgatósági vezető a közvetítői szerepet betöltő bankrendszer jelentőségét emelte ki az elismerés átadásakor. A gyors folyósítás érdekében a hitelbírálat 300 millió forint alatti igények esetén nem lehet hosszabb két hétnél, és ezt a bankok az MNB vizsgálata szerint be is tartják – tette hozzá.
Pulai György üdvözölte, hogy az NHP Hajrá program jelentős része a nehézségek ellenére is fejlesztéseket finanszíroz. A mostanáig kihelyezett 700 milliárd forint csaknem fele a működési nehézségeket segít áthidalni, de a harmadukat beruházásokra fordítják a vállalkozások, és alig 20 százaléknyi az, amellyel a magasabb kamatterheket váltják ki.
Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese szerint a fix kamatozás különösen kedvező, hiszen leegyszerűsíti a hitelbírálatot, az igénylőket pedig mentesíti a kamatkockázattól. Az OTP eddig 1460 ügyféllel állapodott meg, vagy jut el odáig hamarosan, és csaknem 200 milliárd forint az NHP Hajrá keretéből leszerződött, vagy szerződés előtt álló hitelösszeg – közölte.
Patai Mihály, az MNB alelnöke úgy véli, hogy a rendkívüli helyzet miatt különösen indokolt jegybanki forrásból segíteni a vállalkozásokat. Várakozása szerint az NHP Hajrá hitelkihelyezéseinek összege az év végére elérheti az ezermilliárd forintot.
2013-as létrehozása óta 50 ezer vállalkozásnak nyújtott összesen 4 ezer milliárd forintnyi kölcsönt az MNB Növekedési hitelprogramja, amelynek legutóbbi szakaszaként a jegybank áprilisban meghirdette az NHP Hajrá konstrukciót. A járvány gazdasági hatásaival számolva a jegybank bővítette a felhasználási lehetőségek körét, és emelte a felvehető kölcsönösszeg felső határát.