Pluszban állnak a New York-i tőzsde irányadó indexei hétfő este.
Közép-európai idő szerint este fél nyolc körül a 30 vezető amerikai iparvállalat DJIA-mutatója 1,02 százalékos, a tőzsdén jegyzett legnagyobb részvénytársaságok Standard & Poor’s 500-as mutatója 0,93 százalékos pluszban állt, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 1,05 százalékos emelkedést jelzett.
Erős kezdést követően magabiztos pluszban álltak este a New York-i tőzsde irányadó indexei, miután a vártnál erősebb amerikai feldolgozóipari adatok növelték a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. Az Egyesült Államok Ellátásilánc-menedzsment Intézetének (Institute for Supply Management – ISM) hétfőn közölt adatai szerint az elemzők által várt stagnálással szemben gyorsult az amerikai feldolgozóipari szektor növekedése márciusban.
A globális piaci hangulatot javította, hogy a hétfőn közzétett beszerzésimenedzser-indexek tanúsága szerint négy hónap óta először növekedett a kínai feldolgozóipar márciusban, és a vállalatok 2013 októbere óta először nem csökkentették, hanem növelték munkavállalóik számát.
A kedvező kínai adatok folytán a chipgyártó vállalatok részvényei kiemelkedően teljesítettek a hétfői kereskedésben.
Az is megnyugtatta a befektetőket, hogy jól haladnak az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások. A kínai kormány vasárnap bejelentette, hogy április 1-je után is fenntartja az amerikai autókra és -alkatrészekre kivetett pótlólagos vámok felfüggesztését, miután az amerikai kormány is tovább halasztotta a kínai importcikkek pótvámjának megemelését.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék ára jelentős emelkedést mutatott a bizakodó befektetői hangulatnak köszönhetően, az áremelkedéshez az is hozzájárult, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) olajtermelése márciusban négy éve legalacsonyabb szintre csökkent, elsősorban a szaúdi termelés visszafogása miatt.
Közép-európai idő szerint este fél nyolc körül a New York-i árupiacon a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti (159 liter) 1 dollár 39 cent (2,31 százalék) emelkedéssel, 61,53 dolláron állt. Az északi-tengeri Brent olaj hordónkénti ára pedig 1 dollár 42 centes (2,10 százalék) pluszban, 69,00 dollár volt. A WTI és a Brent ára tavaly november óta nem látott szintre emelkedett hétfőn.
Az arany unciánkénti ára 0,25 százalékkal, 3,25 dollárral, 1295,25 dollárra csökkent.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1205 dollárt adtak a délután fél négykor jegyzett 1,1238 dollár után.